Ana Dragosavljević: Do mlađe publike i kroz društvene mreže
Retko se događa da se odmah po završetku srednje škole steknu uslovi da se dalje školovanje odmah nastavi u inostranstvu, ali to se dogodilo mladoj pijanistkinji Ani Dragosavljević, koja je, nakon završene Srednje muzičke škole „Isidor Bajić”, upisala Kraljevski konzervatorijum u Antverpenu.
To nešto znači, i ne treba ni sumnjati da je nesporno zasluženo. Osnovne studije u Belgiji je Ana Dragosavljević završila više nego uspešno, i upisala master, a ponuđena joj je i prilika za doktorat, što se ne događa svima. Tokom školovanja je imala prosek ocena zbog kojeg je bila oslobođena plaćanja školarine, a osnovne studije je u junu završila sa istaknutim uspehom. Tako je ljubav prema klaviru, koja se javila još od njene četvrte godine, dovela do toga da se prvo note nauče, pa tek onda slova, a kasnije donela pregršt lepih trenutaka i uspeha u karijeri koja je tek u zamahu.
Priča o belgijskom školovanju počinje tako što je samo mesec dana pre mature Ana Dragosavljević doznala da je na tom konzervatorijumu počeo da predaje poznati ukrajinski pijanista i profesor Sergej Edelman, i to je potaklo da se prijavi za prijemni, u poslednjem trenutku, i položila ga je, i čak upisana kao prva na listi.
Kako je kročila na Kraljevski konzervatorijum 2019. godine u Antverpenu, kaže da je shvatila je da to jeste mesto za nju. Tu studenti dolaze sa raznih strana sveta, različiti su po svemu, jedino ih veže zajednička ljubav i naklonost ka muzici, što je više nego dovoljno da se stvaraju dobra prijateljstva.
- Odmah sam se osetila jako prihvaćeno. Sistem obrazovanja je mnogo drugačiji, nastava je praktičnije organizovana, i sve je usmereno više ka klaviru. Imamo jogu, Aleksander tehniku, jer je sve posvećeno razvoju umetnika, zatim ples i glumu, da bi razvili sve naše sposobnosti. To je potpuno strano ovde, ta lista predmeta koja je nama u Antverpenu obavezna - pominje Ana Dragosavljević.
Još dok je pohađala časove klavira kod profesorke Milene Apić u MŠ „Isidor Bajić”, Ana Dragosavljević se takmičila, osvajala prve i druge nagrade na republičkim takmičenjima, bila među nagrađenima i na Memorijalu „Isidor Bajić„.
- Takođe sam se takmičila i u kamernim sastavima. Taj moj čuveni trio „Done“ je uvek osvajao prve nagrade. Trio je bio sastavljen od klarineta, violine, i klavira. Bile smo u klasi profesorke Ksenije Mijatović Korom. Članice su bile Anja Vujanović, violinistkinja, Katarina Marjanov, klarinetistkinja, i ja - podseća Ana Dragosavljević.
Još jedno priznanje za sve što je dosad postigla stiglo je Ani Dragosavljević od Soroptimist internešenel fondacije sa sedištem u Antverpenu, koju vode žene, i čiji je postala laureat za 2022 /2023. Kroz rad ove fondacije, uspešne i obrazovane, već ostvarene žene, podržavaju i bore se za obrazovanje mladih žena i devojčica, i za njihova prava, objašnjava Ana Dragosavljević, i ističe da joj je bila velika čast kada ih je upoznala, i razmenila sa njima neka mišljenja po pitanju žena i njihovog položaja.
- Članice ove fondacije izabrale su mene zbog kvaliteta mog izvođenja. Njima se dopalo moje izvođenje, a izabrale su me i zbog mojih ocena. To mi je dalo dosta prilika za izvođenja – pominje Ana Dragosavljević.
Trenutno je ova mlada pijanistkinja na master studijama izvođaštva, na koje se samo dvoje primaju na godinu, jer je to, kako objašnjava, poseban program, koji je usmeren ka tome da se formira podijum izvođač, dok postoje i smerovi za orkestarskog izvođača, zatim pedagogija, korepetitori, i drugi.
- Ove godine jer bilo baš puno nastupa i prilika za to. Evo sad sam svirala u najvećoj koncertnoj sali „De Singel“ u Antverpenu, gde sam inače imala i diplomski koncert, a tu privilegiju dobijaju samo studenti sa najvećim prosekom, tako da je to bila velika čast. Ovog puta je u pitanju bio projekat „Debisi maraton”, na kojem su se svirali svi njegovi preludijumi. Pored toga, komponujem i sinhronizujem muziku za dokumentarni nemi film iz Prvog svetskog rata, i taj projekat će biti realizovan u maju. Filmska muzika je ono što mene interesuje uz klavir – pominje naša sagovornica.
Inače, svi veliki umetnici dolaze da nastupaju u Antverpenu. Ana Dragosavljević pominje da je tokom studija bila jedna od dva mlada ambasadora Konzervatorijuma, koji se biraju među internacionalnim studentima koji znaju i flamanski i engleski jezik. To joj je pružilo priliku da upozna mnoge umetnike na koncertima koje su držali, kao čuveni pijanisti Kristijan Cimerman i Marta Argerič, i violista Razvan Popovici.
Kraljevski konzervatorijum u Antverpenu je Ani Dragosavljević nedavno u martu predložio da upiše i doktorske studije.
- Tamo su doktorske studije drugačije nego ovde. U pitanju je umetnički projekat, koji mora biti otkrivanje nečeg novog zajednici i Konzervatorijumu. Ima tu više tema i pravaca, tako da sam sad tek u pregovorima oko toga. Ali, moja ideja je zapravo nešto što pokušavam i sama da primenim, a to je kako jedan pijanista - klasični izvođač, može da napravi karijeru, izgradi je, kroz socijalne mreže. Kako može danas da se napravi karijera, a da se ne ide onim tipičnim starim putem, kao nekada, na kojem je sve utabano. Pripremaš se, ideš na takmičenja, i zagarantovana ti je karijera. Sada to više nije tako, pa bi moja tema bila da li postoji neki put, s kojim svaki mladi umetnik može da se probije, i dođe do šanse da izvodi svoju muziku – objašnjava Ana Dragosavljević. - Uvek je klasična muzika povezana sa starijom populacijom. Ja sam počela da postavljam svoja neka izvođenja na Instagram, i dobila sam jako veliku podršku, i naših velikih umetnika, ali mi je najznačajnije što se javljaju mladi ljudi, tinejyeri, koji bi to da slušaju.
Tako je i sama Ana Dragosavljević deo tog idejnog projekta za doktorsku disertaciju, a kako kaže, rezultat će se videti kasnije, i pokazati da li karijera može da se vodi na taj način, ili jednostavno klasični svet zahteva neka određena pravila. Za otprilike godinu dana, doktorska teza bi trebalo da bude predata. Zasad je trenutno to samo još ideja koja treba da se formira, dodaje Ana, a u tome pomažu profesori, koji je usmeravaju kako da je razvija.
Na pitanje hoće li društvene mreže i njoj otvarati put za nove koncerte, ona odgovara da se nada tome, ali da je za sada zadovoljna prilikama koje joj Konzervatorijum pruža za izvođenja.
- Jako volim Srbiju, ali jako volim i što sam imala priliku, i još je imam, da se obrazujem u Belgiji. Usavršila sam engleski, pa sam naučila još jedan jezik, osamostalila sam se, upoznala toliko divnih ljudi. Promenila sam se sigurno, tako da je to dobro iskustvo – ističe Ana Dragosavljević.
N. Pejčić