Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obeležen dan Biblioteke Matice srpske

29.04.2023. 12:41 12:55
Piše:
Foto: N. Pejčić/Vladimir Pištalo i Selimir Radulović na uručenju

Biblioteka Matice srpske proslavila je svoj dan svečanom akademijom, na kojoj je uručena nagrada Zlatna knjiga Biblioteke Matice srpske ovogodišnjem laureatu Vladimiru Pištalu, našem poznatom književniku.

Dan Biblioteke Matice srpske održava se na dan kada je 1864. doneta odluka o preseljenju Matice srpske i njene biblioteke iz Pešte u Novi Sad. Ove godine Biblioteka MS obeležava 185 godina od otvaranja za javnost.

Nakon pozdravnih reči episkopa novosadskog i bačkog Irineja, savetnika predsednika Republike za kulturu Dejana Savića, i predsednika Matice srpske Dragana Stanića, besedu je održao upravnik Biblioteke Matice srpske Selimir Radulović.

- Verovatno se, neko od vas, seća da sam prošle godine, govoreći na temu o biblioteci i knjizi, osluškivao damare Velike knjige, u kojoj se nahode sve druge knjige, koja, dubinom, smislom i trajanjem čini Veliku biblioteku. Krećuć’ se od vektora vere ka vektoru stvaralaštva predočio sam da smo, zahvaljujući njoj, naučili da je književnost iznova izgrađena mitologija, da su njena strukturalna načela saobrazna strukturalnim načelima mita, odnosno, da je reč o izvoru sa čistom vodom na kojem su, u minulih dve hiljade godina, generacije i generacije utoljavale svoju žeđ - pomenuo je u svojoj besedi Selimir Radulović. - Naslanjajući se na taj narativ današnju besedu izgovaram u slavu knjige u knjizi, biblioteke u biblioteci, knjige što vekovima pruža loze svoje, iz koje su iznedrile brojne svetootačke i svetogorske  knjige i biblioteke, u slavu mirnih i svetlih vesnika, koji svedoče o slavi, očevoj, posebno jednog što je, do neba se dižuć’, svedočio do veka, i u vek, s Jelinom kao Jelin, s Judejcem kao Judej, sa slabima slab, s jakima jak, a u spasu svima beše sve.

Obeležavajući da Bibioteke Matice srpske sećamo se 1838. godine, kako je podsetio Selimir Radulović, kada je doneta odluka da se ona otvori za javnost:

- Sećamo se, naravno, svih vrednih srpskih poslenika kulture koji su je, u vremenu, gradili i izgradili. Sretenjski orden, prvog stepena, kojim smo odlikovani od strane predsednika Srbije, pre dva meseca, kruna je jedne jedinstvene misije u srpskoj kulturi.

Nakon besede, Upravnik BMS Selimir Radulović je uručio Zlatnu knjigu Biblioteke Matice srpske Vladimiru Pištalu. Ovu nagradu čine povelja, plaketa i grafika Dragana Stojkova, kao i okrugli sto o delu dobitnika, koji će biti održan u novembru ove godine, nakon čega će biti objavljen i zbornik radova.

Obrazloženje ove nagrade juče je pročitao Zoran Đerić, član žirija, uz Gordanu Đilas, i predsednika Milana Micića. U obrazloženju žiri ističe da je Pištalo jedan od najistaknutijih savremenih srpskih pisaca, i navodi niz njegovih najpoznatijih ostvarenja.

- Sa romanom „Tesla, portret među maskama”, Pištalo je doživeo niz velikih inostranih uspeha, budući da je ova knjiga do sada prevedena na 20 svetskih jezika. „Tesla...” je, nakon NIN-ove nagrade i Nagrade Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu, ušao u čitanke za osnovnu školu i gimnaziju, objavljen je sa uspehom u svim bivšim jugoslovenskim republikama, u Turskoj se prodao u preko 90.000 primeraka (19 izdanja), a u SAD je doživeo čak tri izdanja - podsetio je žiri u obrazloženju.

Upravnik BMS Selimir Radulović je uručio Zlatnu knjigu Biblioteke Matice srpske Vladimiru Pištalu. Ovu nagradu čine povelja, plaketa i grafika Dragana Stojkova, kao i okrugli sto o delu dobitnika

Jedan od najprevođenijih srpskih romana današnjice - „Tesla, portret među maskama” Vladimira Pištala, kako navodi žiri u obrazloženju, upravo se pojavio i na kineskom jeziku, čime je doživeo još jedan u nizu inostranih uspeha.

- Volim biblioteke. Nastojim da prenesem svoje poštovanje prema bibliotekarima na druge ljude. Najdraže mi je kad mi u nekoj maloj biblioteci kažu „Ovde upravnik Narodne biblioteke nikada nije bio”. Biblioteka je kapija za svuda i rezonatorska kutija za naša srca. To je neuslovljeno mesto. Duboko demokratično mesto. Knjige govore ono što novine ne smeju, pisao je veliki Duško Radović. Rano sam znao da će mi književnost biti sudbina po principu „Nešto mi šapne u srcu i znam” - rekao je, između ostalog, u svojoj besedi laureat ove nagrade Vladimir Pištalo, jedan od najprevođenijih savemenih srpskih pisaca, dobitnik najznačajnijih književnih priznanja, profesor i doktor istorijskih nauka, i upravnik Narodne biblioteke Srbije.

Juče su uručene i Zahvalnice Biblioteke Matice srpske, koje su dobili

Biblioteka grada Beograda i dugogodišnja radnica Biblioteke Matice srpske Katica Škorić, arheograf savetnik u penziji.

U sklopu obeležavanja dana Bibioteke Matice srpske priređena je i izložba rukopisne i stare štampane knjige, autorki Dušice Grbić i Gordane Đilas. Na njoj su izložene originalne publikacije iz dragocene kolekcije stare i retke knjige Biblioteke Matice srpske.

N. Pejčić

Piše:
Pošaljite komentar