DESET VEKOVA SRPSKE KNJIŽEVNOSTI U Matici srpskoj promovisano 14. kolo Antologijske edicije
Četrnaesto kolo Antologijske edicije „Deset vekova srpske književnosti”, objavljeno pod okriljem Izdavačkog centra Matice srpske, promovisano je juče u Svečanoj sali našeg najstarijeg književnog, kulturnog i naučnog društva.
Reč je, podsetimo, o najvećem takvom poduhvatu u srpskoj izdavačkoj delatnosti, poslu koji nadilazi okvire nacionalne književnosti i kulture i predstavlja nacionalno pregnuće od izuzetnog značaja. Anologija prikazuje celovit razvitak srpske književnosti, odnosno kontinuitet literarne reči od dvanaestog veka, koji je početni, do dvadeset i prvog veka, koji je deseti u nizu, te od usmene i žitijske književnosti do savremenih književnih žanrova.
A zastupljeni su pisci čije knjige obeležavaju vreme u kojem su nastale, bez razlike na kojem obliku i na kojem narečju srpskog jezika su napisane, u bilo kojoj zemlji gde su Srbi živeli ili sada žive. Pritom se ne primenjuje nikakav teritorijalni ili vremenski ključ. Jedini kriterijum je vrednosni, književnoistorijski potvrđen ili na nov način ustanovljen.
U tom svetlu aktuelno 14. kolo Antologijske edicije, obuhvata književnu ostavštinu Aleksandra Vuča, Dušana Matića, Milana Dedinca i Marka Ristića, u dve knjige. Tu su potom naslovi posvećeni Skenderu Kulenovića, odnosno njegovom stihu, esejistici i proznom izrazu, zatim uvek liričnom Branku V. Radičeviću sa „belim“ romanima o ženi i o muškarcu, sujevericama i drugim magijskim temama, te piscima, srodnim u književnoj elegičnosti, ali različitim u načinu kazivanja - Žarku Vasiljeviću i Dušanu Vasiljevu. U posebnoj knjizi, „iz malog rita”, dolazi Arsen Diklić sa svojim scenarijima i baladama koje na njih liče, potom je tu i Borislav Radović, pesnik kulture i učene otmenosti, kao i Ljubivoje Ršumović, uz čije su poetske čarolije za sve uzraste u knjigu uvrštene i njegove zavičajne anegdote. Zgusnuta proza nedavno preminulog Davida Albaharija predstavljena je sa dva romana, pripovetkama različitih dužina, ali sa istom kazivačkom snagom, te esejima u obliku pisama, dok deseta knjiga četrnaestog kola pripada Radoslavu Petkoviću, njegovim pripovetkama u dva ciklusa, odlomcima iz četiri romana, i takođe esejima.
Glavni urednik edicije, akademik Miro Vuksanović, na promociji je saopštio i da je već pripremljeno 15. kolo, u okviru kojeg će tokom proleća iz štampe izaći i jubilarna 150. knjiga Antologijeske edicije „Deset vekova srpske književnosti”.
M. Stajić