"Zemlji nomada" nagrade za najbolji film, režiju i glavnu glumicu
LOS ANĐELES: "Zemlja nomada" proglašen je najboljim filmom na 93. dodeli Oskara. Ovaj film je dobio još dve statuete za najbolju režiju, Kloi Žao, i glavnu glumicu, Frensis Makdormand. Entoni Hopkins je osvojio svog drugog Oskara za ulogu u filmu "Otac". Za najbolji strani film proglašeno je dansko ostvarenje "Još jedna tura".
Svečanost je otvorila oskarovka Ređina King na improvizovanoj bini u stanici "Junion". Nije to ovoga puta bio teatar „Dolbi“, ali nagrade su podeljene.
Oskar za najbolju režiju otišao je u ruke Kloi Žao za ostvarenje „Zemlja nomada“, koja je postala tek druga žena da podigne zlatnu statuetu u toj kategoriji. Rediteljka se zahvalila Akademiji dok je primala nagradu, dok je glumica i producentkinja Frensis Makdormand zamolila ljude da, čim to bude moguće, pohrle u bioskope i pogledaju sva nominovana ostvarenja, a onda je vučjim zavijanjem pozdravila sve nomade.
Inače, Frensis Mekdormand je dobila trećeg Oskara u karijeri. Statueta joj je pripala za ulogu u filmu "Zemlja nomada" (Nomadland), čime je potvrdila reputaciju jedne od najboljih glumica svoje generacije. Ona se tako priključila Meril Strip, Danijelu Dej Luisu i Džeku Nikolsonu, jedinim aktivnim glumcima koji su dobili tri Oskara. Ispred njih je jedino pokojna Ketrin Hepbern sa četiri statuete. Kandidatkinje za ovogodišnju nagradu za najbolju glumicu bile su i Vajola Dejvis, Keri Maligen, Vanesa Kirbi i Andra Dej.
Trideset godina od kada je Oskarom nagrađen za ulogu Hanibala Lektera u trileru „Kad jaganjci utihnu“, ser Entoni Hopkins dobio je drugu statuetu za najboljeg glavnog glumca i to za ulogu u ostvarenju „Otac“. Kandiati za nagradu američke Akademije za film, umetnost i nauku bili su i pokojni Čedvik Bouzmen, Riz Ahmed, Gari Oldman i Siven Jeun.
Najbolji film van engleskog govornog područja je danski film "Još jedna tura", koji su gledaoci mogli da pogledaju na RTS - u pre svečane dodele Oskara.
Najbolja sporedna glumica je Ju Jung Jun za ulogu u filmu „Minari“. Tako je i osmi put bez statuete ostala Glen Klouz. Za najboljeg sporednog glumca nagrađen je Danijel Kaludža za ulogu u „Judi i crnom Mesiji“.
Nagrade za najbolji adaptirani scenario za film „Otac“ otišle su u ruke Kristofera Hemptona i Florijana Zelera, a statuetu za najbolji originalni scenario dobio je Emerald Fenel za priču o „Ženi koja obećava“.
Oskari za najbolju muziku i pesmu otišli su u ruke Trenta Reznora, Atikusa Rosa i Džona Batiste, koji su komponovali najbolju muziku za film „Soul“. H.E.R, Dernst Emil i Tiara Tomas nagrađeni za najbolju numeru „Fight For You“ iz ostvarenja „Juda i crni Mesija“.
Za najbolju montažu nagrađen je Mikel Nilsen za montažu filma „Zvuk metala“. „Netfliksova“ biografska drama „Mank“ nagrađena je sa dve statuete. Donald Grejem Bert i Džin Paskal koji su nagrađeni Oskarom za najbolju scenografiju, a Erik Meseršmit odneo je zlatnu statuetu za najbolju fotografiju. Oskar za najbolje specijalne efekte otišao je u ruke Endrjua Džeksona, Dejvida Lija, Endrjua Loklija i Skota Fišera za rad na filmu „Tenet“.
Pipa Erlih, Džejms Rid i Krejg Foster nagrađeni su za najbolji dokumentarac „My Octopus Teacher“.
Oskar za najbolje kratko dokumentarno ostvarenje „Kolet“ (Colette) primili su Entoni Đokino i Alis Dojar. Oskar za dugometražno animirani film „Soul „ otišao je u ruke Pita Doktera i Dejne Marej, dok su za kratko animirano ostvarenje „If Anything Happens I Love You“ nagrađeni Vil Makormak i Majkl Govije. Nikolas Beker, Džejmi Bakšt, Mišel Kutolen, Karlos Kortez i Filip Blad nagrađeni su za najbolji zvuk u filmu „Zvuk metala“, a najbolje kratko igrano ostvarenje je „Dva udaljena stranca“ (Two Distant Strangers), za koje su Oskare odneli Trevon Fri i Dezmond Rou.
Dva Oskara osvojio je film "Ma Rainey’s Black Bottom" i to Serđo Lopez Rivera, Mia Neal i Jamika Vilson za šminku i frizuru, a En Rot za najbolje kostime.