Potomci stradalnika u ulogama predaka u Dari iz Jasenovca
Kao što se režiser filma „Dara iz Jasenovca“, Predrag Gaga Antonijević s puno razloga odlučio da naslovnu ulogu devojčice heroine dodeli tada 13. godišnjoj Biljani Čekić iz sela Sreflije kod Kozarske Dubice, kraja koji je postradao u ustaškim zločinima, i ostatak mlade glumačke ekipe, odnosno ekipe statista, obeležen je stradanjem svojih predaka u paklu na zemlji, logoru Jasenovac.
Brojne Biljanine vršnjakinje, filmski sužnji i celuloidne žrtve jasenovačkog inferna su bile iz Apatina, varošice pretežno naseljenog srpskim življem sa područja Like Korduna i Banije, krajeva, odnosno takođe potomci jasenovačkih mučenika.
Snimanje „Dare iz Jasenovca“ bilo je prvo filmsko iskustvo Milici i Maši Mutić, Sanji i Anji Bajagić, kao i Jeleni Popović, članicama Dečijeg dramskog studija koji deluje u okviru apatinskog Kulturnog centra, a kako prenosi rukovodilac ovog studija Dušan Gladić, mada tek statisti, pobrale su pohvale režisera i svih ostalih kreatora potresnog filmskog ostvarenja
- Snimanje filma je bilo jedno veliko iskustvo koje je na mene ostavilo jak utisak i iako je bilo izuzetno naporno, ni na trenutak nismo mislili da odustanemo - kaže Milica Mutić, srednjoškolka apatinske Gimnazije i stručne škole „Nikola Tesla“, dok njena školska drugarica Anja Bajagić naglašava da je rad na filmu dodatno bio težak i zbog potresne tematike.
- Iako je tema filma tragična i obiluje scenama nasilja, drago mi je što sam učestvovala u tom projektu na kome smo upoznali ne samo glumce, već i brojne druge statiste – kaže Anja, dok sve devojčice naglašavaju da im je učešće u snimanju na kome su prvele desetak dana, uz snimanje i noćnih scena, bilo lakše zahvaljujući i probama koje je sa njima obavljao rukovodilac Dečijeg dramskog studija Dušan Gladić, pod čijom su paskom, kao glumci amateri, već osvajali brojne nagrade na festivalima širom Srbije, a po čijim rečima su, mada „samo“ statiskinje, devojčice iz Apatina pobrale pohvale cele ekipe.
Kao deo scenografije filma je poslužila i železnička stanica u Somboru, ali se ipak najveći deo filma snimao na setu koji predstavlja jasenovački logor, izgrađenog u selu Kolutu, selu somborskog atara koje danas nastanjuju potomci doseljenika iz Like i Gorskog kotara.
- Na lokaciji Stare ciglane su izgrađene logorske barake sa žicom, a napravljen je i komad pruge kako bi se verno dočarao taj stravični ambijent. Kada je završeno snimanje u kome su statisti bili i naši Kolućani, scenografija je ostala nedirnuta, tako stoji i danas...- kaže Svetlana Erceg, sekretarka Mesne zajednice Kolut prema čijim su rečima učesnici filma koristili salu seoskog Doma kulture kao garderobu i šminkernicu.
- Dramski studio Opštinskog kulturnog centra Apatin postoji 20 godina, tokom kojih je imao 35 premijera i osvojio je , na brojnim smotrama i festivalima, oko 150 nmagrada. – kaže Danijela Obradović, direktorica apatinskog Kulturnog centra – Od 2005. godine u njegovom okviru radi i Dečiji dramski studio koji je brojnim predstavama i učešću u drugim programima KC već ostavio dubok trag u kulturi. Pre nekoliko godina je u Apatinu snimljen i prvi horor film „Krv“ u čijem snimanju su i glumci našeg Dramskog studija takođe uzeli učešće, pa ćemo i u buduće pomagati u organizaciji i realizaciji dramskih i filmskih projekata – kaže Obradović, ponosna na mlade apatinske amaterke-glumice.
M. Miljenović
Privatna arhiva, Dušan Gladić