Zabrinjavajući procenat dece-žrtava
Procenat dece u ukupnom broju indentifikovanih žrtava trgovine ljudima u pojedinim godinama ide i do 50 odsto, upozoreno je
na regionalnoj konferenciji „Zaštita od trgovine ljudima – pristup zasnovan na pravima žrtava u praksi”, gde je rečeno i da se donja granica sve više spušta i sada iznosi sedam godina.
Po rečima Marije Anđelković iz organizacije ASTRA, zabrinjava i to što su samo tri žrtve trgovine ljudima u celom regionu u poslednjih deset godina ostvarile pravo na naknadu štete za ono što su preživele.
Navodeći da je za poslednju deceniju i po bilo mnogih promena i u trendovima trgovine ljudima, ona je istakla da je sada među žrtvama najveći broj domaćih državljana, da su to uglavnom osobe koje su u prvi kontakt stupile putem interneta...
Kako je istakla, dominantna je seksualna eksploatacija, gde su žrtve žene i devojčice, a sve češće se susreću i s muškarcima, koji su žrtve radne eksploatacije, i to najčešće u oblasti građevinske industrije.
Marija Anđelković je navela i da su trgovci ljudima odavno promenili svoj odnos i model pa se tako više trgovina ljudima ne može očigledno videti na ulici, već se sprovodi po privatnim stanovima, zatvorenim klubovima...
– Ne viđamo često, kao ranije, posledice svirepog fizičkog zlostavljanja žrtava, ali se zato svakodnevno suočavamo s posledicama psihičke torture, ucene i pretnji koje žrtve preživljavaju i koje na njih ostavljaju trajne posledice – rekla je ona.
Po njenim rečima, i nedavna izbeglička kriza u regionu postavila je nove izazove i dala još jednu ugroženu grupu koja je pod ogromnim rizikom da bude uvučena u lanac trgovine ljudima i zloupotrebljena u svrhe eksploatacije.
Kako je istakla, države regiona su od 2001. godine dale svoj odgovor, i to izmenom postojećih zakona i uvođenjem novih, definisanjem krivičnog dela trgovine ljudima, kao i kreiranjem i formiranjem različitih tela i organa koji se bave isključivo tim problemom. Ona je navela i da je započeta regionalna saradnja, ali i saradnja države i civilnog sektora. Ipak, Marija Anđelković ističe da ima znatno manje indentifikovanih žrtava u celom regionu, a da je problem i neodgovarajući smeštaj, nepostojanje smeštaja za žrtve, nepostojanje programa reintegracije...
Kao problem, ona je navela i to što žrtve u sudnici sede kao obični svedoci, same, što im se dodeljuju advokati po službenoj dužosti, koji u drugim postupcima zastupaju trgovce ljudima...
Načelnik Odeljenja za suzbijane prekograničnog kriminala i koordinator borbe protiv trgovine ljudima Mitar Đurašković rekao je da je pravi izazov da se spreči trgovina ljudima, a ne da se spasavaju i da se pruža pomoć onima koji su to preživeli.
On je naveo da je MUP započeo reformu jedinica za borbu protiv trgovine ljudima, dodajući da u Srbiji ima više takvih jedinica.
– je završen rad radne grupe za promenu sistematizacije i predlog je da svi poslovi suzbijanja trgovine ljudima pređu u nadležnost Kriminalističke policije – rekao je Đurašković.
(Tanjug)