U zatvorima devet evropskih država 16 haških osuđenika
Međunarodni sud u Hagu odbio je zahtev generala Vojske Republike Srpske Radivoja Miletića (70) da ga prevremeno oslobodi služenja 18-godišnje kazne zatvora za zločine protiv čovečnosti počinjene u Srebrenici.
Kako prenosi portal „detektor.ba”, predsednik Suda Teodor Meron je odbijanje generalovog zahteva obrazložio činjenicom da će Miletić tek sredinom maja iduće godine odslužiti dve trećine kazne, što je glavni uslov za prevremeno oslobađanje.
Vlasti Finske, gde Miletić služi kaznu, prethodno su obavestile Haški sud da je on već izdržao dve trećine kazne. Po pravilima Tribunala, Miletiću se u izdržanu kaznu ne uračunavaju 444 dana koje je proveo na privremenoj slobodi.
U prilog odbijanju Miletićevog zahteva, sudija Meron je naveo i težinu zločina za koje ga je Haški tribunal osudio.
Radivoja Miletića, koji je bio pomoćnik komandanta VRS-a Ratka Mladića, Haški tribunal je proglasio krivim za ubistva, progon i prisilno premeštanje muslimana iz Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine. Prvostepenom presudom je u junu 2010. bio osuđen na 19 godina zatvora, a Apelaciono veće je delimično usvojilo žalbu i Miletiću smanjilo kaznu na 18 godina. Miletić se u februaru 2005. dobrovoljno predao Haškom tribunalu.
Danas još 15 haških osuđenika služi zatvorsku kaznu u devet evropskih zemalja koje su s Ujedinjenim nacijama sklopile sporazum o prihvatu osuđenika iz Haga. Mehanizam za međunarodne krivične sudove, koji je pre tri godine preuzeo nadležnost Haškog tribunala za ratne zločine u vezi s nadgledanjem izvršenja kazni, početkom 2014. doneo je odluku da se Milan Lukić, koga je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora za ratne zločine počinjene u Višegradu, prebaci na izdržavanje kazne u Estoniju.
Lukić se tamo pridružio drugim haškim osuđenicima koji kaznu izdržavaju u Estoniji. Naime, u zatvoru „Tatru” u toj državi kaznu zatvora izdržavaju ratni general Vojske Republike Srpske Dragomir Milošević, osuđen na 29 godina zatvora zbog zločina nad civilima u opkoljenom Sarajevu, i Milan Martić, koji izdržava kaznu od 35 godina zatvora nakon što je proglašen krivim za zločine koje je kao predsednik Republike Srpske Krajine počinio u BiH i Hrvatskoj.
Dvojica čekaju na prebacivanje iz Sheveningena
Po podacima sa sajta Haškog tribunala, još dvojica srpskih osuđenika čekaju na prebacivanje iz pritvora u Sheveningenu u zatvore neke od evropskih država – Mićo Stanišić i Stojan Župljanin. Njih je Tribunal krajem juna 2016. pravosnažno osudio na po 22 godine zatvora za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine počinjene u BiH. Stanišić je bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, a Župljanin nekadašnji načelnik Regionalnog centra službe bezbednosti u Banjaluci.
U Finskoj zatvorsku kaznu od 22 godine robije po presudi Tribunala služi nekadašnji načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Nebojša Pavković.
U Norveškoj, gde je od 2013. prebačen bivši policajac Sredoje Lukić, osuđen na 27 godina zatvora zbog ratnih zločina u Višegradu, već je jedan haški osuđenik, nekadašnji oficir VRS-a Radomir Kovač, koji izdržava zatvorsku kaznu od 20 godina zbog zločina u Foči. U norveškim zatvorima, inače, čuvari nisu naoružani, osuđenici nose ključeve svojih ćelija, mogu nositi odeću koju žele, a preko dana imaju mogućnost rada na poslovima koji im donose zaradu od deset dolara dnevno. U ponudi je vrtlarenje, izrada prozora ili timarenje konja.
Haški osuđenik Radislav Krstić, bivši general Vojske RS, služi kaznu od 35 godina zatvora za genocid u Srebrenici. Prvo je bio upućen u zatvor „Vejkfild” u Velikoj Britaniji, ali je iz sigurnosnih razloga vraćen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala.
U Danskoj kaznu izdržava ratni zamenik komadanta Specijalne policije MUP-a Republike Srpske Ljubomir Borovčanin, koji je osuđen na 17 godina zatvora zbog podsticanja genocida u Srebrenici. Tamo je i Ranko Češić, osuđen na 18 godina zbog zločina u Brčkom, kao i ratni predsednik Kriznog štaba nekadašnje Autonomne regije Krajina Radovan Brđanin, kome je izrečena kazna od 30 godina zbog progona, ubistava, mučenja i nasilne deportacije nesrpskog stanovništva.
General VS Stanislav Galić, osuđen na doživotnu kaznu, i Dragoljub Kunarac, osuđen na 28 godina zatvora, i policijski general Vlastimir Đorđević, osuđen na 18 godina robije, kaznu izdržavaju u nemačkim zatvorima. Mada je Nemačka ekonomski najrazvijenija država u Evropi, ipak su uslovi u njenim zatvorima, po izveštajima nezavisnih stručnjaka, veoma loši i spadaju među najgore na Starom kontinentu.
U Italiji kaznu izdržava Dragan Nikolić Jenki, osuđen na 23 godine zatvora, zatim Goran Jelisić, zvani Srpski Adolf, osuđen na 40 godina zatvora.
U zatvoru u Francuskoj je bivši predsednik opštine Prijedor Milomir Stakić, osuđen na 40 godina zatvora.
Nekadašnji stražar u prijedorskim logorima Omarska, „Keraterm” i Trnopolje Zoran Žigić, osuđen na 25 godina zatvora, i Dario Kordić, osuđen na isto toliko godina za zločine nad Bošnjacima u selu Ahmići, kaznu izdržavaju u zatvoru u Gracu u Austriji. Njima je dozvoljeno da iznajme televizor, a mogu i radom u zatvoru da zarade i do nekoliko stotina evra mesečno.
M. Bozokin