Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У затворима девет европских држава 16 хашких осуђеника

29.07.2017. 12:44 12:47
Пише:
Фото: Фото: Танјуг/Видео, илустрација

Међународни суд у Хагу одбио је захтев генерала Војске Републике Српске Радивоја Милетића (70) да га превремено ослободи служења 18-годишње казне затвора за злочине против човечности почињене у Сребреници.

Како преноси портал „dеtеktor.ba”, председник Суда Теодор Мерон је одбијање генераловог захтева образложио чињеницом да ће Милетић тек средином маја идуће године одслужити две трећине казне, што је главни услов за превремено ослобађање.

Власти Финске, где Милетић служи казну, prеthodno су обавестиле Хашки суд да је он већ издржао две трећине казне. По правилима Трибунала, Милетићу се у издржану казну не урачунавају 444 дана које је провео на привременој слободи.

У прилог одбијању Милетићевог захтева, судија Мерон је навео и тежину злочина за које га је Хашки трибунал осудио.

Радивоја Милетића, који је био помоћник команданта ВРС-а Ратка Младића, Хашки трибунал је прогласио кривим за убиства, прогон и присилно премештање муслимана из Сребренице и Жепе у јулу 1995. године. Првостепеном пресудом је у јуну 2010. био осуђен на 19 година затвора, а Апелационо веће је делимично усвојило жалбу и Милетићу смањило казну на 18 година. Милетић се у фебруару 2005. добровољно предао Хашком трибуналу.

Данас још 15 хашких осуђеника служи затворску казну у девет европских земаља које су с Уједињеним нацијама склопиле споразум о прихвату осуђеника из Хага. Механизам за међународне кривичне судове, који је пре три године преузео надлежност Хашког трибунала за ратне злочине у вези с надгледањем извршења казни, почетком 2014. донео је одлуку да се Милан Лукић, кога је Хашки трибунал осудио на доживотну казну затвора за ратне злочине почињене у Вишеграду, пребаци на издржавање казне у Естонију.

Лукић се тамо придружио другим хашким осуђеницима који казну издржавају у Естонији. Наиме, у затвору „Татру” у тој држави казну затвора издржавају ратни генерал Војске Републике Српске Драгомир Милошевић, осуђен на 29 година затвора због злочина над цивилима у опкољеном Сарајеву, и Милан Мартић, који издржава казну од 35 година затвора након што је проглашен кривим за злочине које је као председник Републике Српске Крајине починио у БиХ и Хрватској.


Двојица чекају на пребацивање из Схевенингена

По подацима са сајта Хашког трибунала, још двојица српских осуђеника чекају на пребацивање из притвора у Схевенингену у затворе неке од европских држава – Мићо Станишић и Стојан Жупљанин. Њих је Трибунал крајем јуна 2016. правоснажно осудио на по 22 године затвора за злочине против човечности и ратне злочине почињене у БиХ. Станишић је бивши министар унутрашњих послова Републике Српске, а Жупљанин некадашњи начелник Регионалног центра службе безбедности у Бањалуци.


У Финској затворску казну од 22 године робије по пресуди Трибунала служи некадашњи начелник Генералштаба Војске Србије генерал Небојша Павковић.

У Норвешкој, где је од 2013. пребачен бивши полицајац Средоје Лукић, осуђен на 27 година затвора због ратних злочина у Вишеграду, већ је један хашки осуђеник, некадашњи официр ВРС-а Радомир Ковач, који издржава затворску казну од 20 година због злочина у Фочи. У норвешким затворима, иначе, чувари нису наоружани, осуђеници носе кључеве својих ћелија, могу носити одећу коју желе, а преко дана имају могућност рада на пословима који им доносе зараду од десет долара дневно. У понуди је вртларење, израда прозора или тимарење коња.

Хашки осуђеник Радислав Крстић, бивши генерал Војске РС, служи казну од 35 година затвора за геноцид у Сребреници. Прво је био упућен у затвор „Вејкфилд” у Великој Британији, али је из сигурносних разлога враћен у притворску јединицу Хашког трибунала.

У Данској казну издржава ратни заменик комаданта Специјалне полиције МУП-а Републике Српске Љубомир Боровчанин, који је осуђен на 17 година затвора због подстицања геноцида у Сребреници. Тамо је и Ранко Чешић, осуђен на 18 година због злочина у Брчком, као и ратни председник Кризног штаба некадашње Аутономне регије Крајина Радован Брђанин, коме је изречена казна од 30 година због прогона, убистава, мучења и насилне депортације несрпског становништва.

Генерал ВС Станислав Галић, осуђен на доживотну казну, и Драгољуб Кунарац, осуђен на 28 година затвора, и полицијски генерал Властимир Ђорђевић, осуђен на 18 година робије, казну издржавају у немачким затворима. Мада је Немачка економски најразвијенија држава у Европи, ипак су услови у њеним затворима, по извештајима независних стручњака, веома лоши и спадају међу најгоре на Старом континенту.

У Италији казну издржава Драган Николић Јенки, осуђен на 23 године затвора, затим Горан Јелисић, звани Српски Адолф, осуђен на 40 година затвора.

У затвору у Француској је бивши председник општине Приједор Миломир Стакић, осуђен на 40 година затвора.

Некадашњи стражар у приједорским логорима Омарска, „Кератерм” и Трнопоље Зоран Жигић, осуђен на 25 година затвора, и Дарио Кордић, осуђен на исто толико година за злочине над Бошњацима у селу Ахмићи, казну издржавају у затвору у Грацу у Аустрији. Њима је дозвољено да изнајме телевизор, а могу и радом у затвору да зараде и до неколико стотина евра месечно.

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар
Хаг: Станишићу и Симатовићу одобрена привремена слобода

Хаг: Станишићу и Симатовићу одобрена привремена слобода

24.07.2017. 17:55 18:03