Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: Zbog trgovine ljudima 2.500 poziva, otkriveno 15 žrtava

05.05.2017. 09:11 09:56
Piše:
Foto: pixabay.com

Trgovina ljudima je globalni fenomen koji pogađa sve zemlje u političkoj i ekonomskoj tranziciji, nerazvijene i države u razvoju, u ratu i postkonfliktne, koje se pojavljuju kao zemlje porekla i tranzita. Žrtve trgovine ljudima su osobe najrazličitijeg porekla i socijalnog statusa. Siromaštvo je samo jedan od faktora koji doprinosi uzrocima trgovine ljudima.

Od početka svog rada, marta 2002. do kraja 2016. godine, putem „Astra” SOS telefona primljeno je ukupno 28.846 poziva od 4.838 klijenata, a identifikovano je 485 žrtava trgovine ljudima.Samo tokom prošle godine bilo je 3.706 poziva, a 441 osoba je prvi put kontaktirala s „Astrom”.

Kako navode u „Astri”, najučestalija grupa poziva je direktno u vezi s trgovinom ljudima – 2.569. Na osnovu prijava upućenih SOS telefonu, „Astra” je identifikovala 15 žrtava trgovine ljudima.

Od marta 2002. godine do kraja 2016. najčešće žrtve trgovine ljudima su bile žene, čak 254, potom 62 muškarca i 169 dece. Međutim, tokom 2016. godine ta statistička slika se menja. Lane je zabeleženo pet žrtava ženskog pola, devet muškog i jedno dete.

Kada je u pitanju vrsta ekspolatacije, najčešća je to radna, potom seksualna, a na kraju dolaze prinudni brak i prosjačenje.

“Astra” SOS linija je prepoznata kao važno sredstvo prevencije zbog svoje već priznate uloge u promovisanju bezbednog zaposlenja i pružanju preventivnih informacija u vezi s problemom trgovine ljudima, kao i načinima i uslovima bezbednog i legalnog rada u državi i inostranstvu. Ponude za posao zbog kojih građani kontaktiraju s „Astrom” su raznolike: ponude u građevinarstvu, poslovi u fabrikama, različiti sezonski poslovi, poslovi u ugostiteljstvu...

Tokom protekle godine zabeležen je povećan broj poziva građana u vezi s ponudama za posao u Slovačkoj, navode u „Astri”. Poslovi su se u najvećem broju odnosili na rad u fabrikama velikih kompanija za izradu i sklapanje delova za TV, automobilskoj i prehrambenoj industriji. Građani koji su bili angažovani na tim poslovima su uglavnom radili ilegalno, bez radnih ugovora i radne dozvole, a radili su za novčane naknade daleko ispod propisanog minimuma.

Osim toga, nisu retki slučajevi ponižavanja i kažnjavanja radnika. „Astra” je tada kontaktirala s institucijama u Srbiji da bi se proverile dobijene informacije i preuzela neophodne mere u cilju zaštite građana.

Osim široke medijske zastupljenosti, nije mnogo urađeno da bi se preveniralo kršenje prava radnika. Agencijama koje su slale radnike u Slovačku, nakon kažnjavanja za privredni prekršaj zbog neposedovanja licence za posredovanje u zapošljavanju, bilo je dozvoljeno da se licenciraju i na taj način praktično legalno nastave da šalju radnike na rad pod istim okolnostima ekspolatacije, ali ovaj put praktično uz zvanično odobrenje.

„Astra” je poslala 17 dopisa institucijama u vezi s radom neproverenih agencija za posredovanje u zapošljavanju. U sedam slučajeva je na osnovu „Astrinih” dopisa podignuta prekršajna prijava zbog toga što firme nisu poslovale u skladu sa Zakonom o oglašavanju i Zakonom o privrednim društvima. U pet slučajeva nije bilo moguće utvrditi elemente prevare ili preduzeti bilo koje druge mere, s obzirom na to da su agencije bile registrovane u inostranstvu ili nije bilo moguće uspostaviti kontakt s poslodavcem.

Od marta 2002. godine do kraja 2016. najčešće žrtve trgovine ljudima su bile žene, čak 254, potom 62 muškarca i 169 dece

Poznato je da trgovci ljudima zloupotrebljavaju želju žrtve da živi bolje. Najčešći načini vrbovanja su lažne poslovne i druge ponude od osoba koje žrtva poznaje ili u koje ima poverenje, lažno zabavljanje (kada se muškarac pretvara da je u ljubavnoj vezi s devojkom i u nekom trenutku, kada stekne njeno poverenje, poziva je da pođe s njim u drugu zemlju/grad gde će okušati sreću i započeti novi, srećniji život). Tu su i obmanjujući oglasi za posao u različitim medijima (novine, internet, socijalne mreže), prodaja od strane porodice (nekad zbog siromaštva, nekad zbog nekih drugih problema, ali nekada i zbog toga što roditelji veruju da će njihovo dete imati bolji život na nekom drugom mestu, ne sanjajući da će ono postati rob) i otmica koja je moguć, ali ne previše čest način regrutovanja za trgovinu ljudima.

        D. Nikolić

Saradnja s „Infostudom”



Da bi se doprlo do šire javnosti, u 2016. godini „Astra” je sarađivala i s poznatim internet portalom „Infostud” koji objavljuje poslovne ponude i različite ponude za studiranje i rad u inostranstvu, u kreiranju kratkih instrukcija o neophodnim koracima koje bi osoba trebalo da preduzme pre prihvatanja posla u inostranstvu.

Piše:
Pošaljite komentar