overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема „Дневника”: Због трговине људима 2.500 позива, откривено 15 жртава

05.05.2017. 09:11 09:56
Пише:
Фото: pixabay.com

Трговина људима је глобални феномен који погађа све земље у политичкој и економској транзицији, неразвијене и државе у развоју, у рату и постконфликтне, које се појављују као земље порекла и транзита. Жртве трговине људима су особе најразличитијег порекла и социјалног статуса. Сиромаштво је само један од фактора који доприноси узроцима трговине људима.

Од почетка свог рада, марта 2002. до краја 2016. године, путем „Астра” СОС телефона примљено је укупно 28.846 позива од 4.838 клијената, а идентификовано је 485 жртава трговине људима.Само током прошле године било је 3.706 позива, а 441 особа је први пут контактирала с „Астром”.

Како наводе у „Астри”, најучесталија група позива је директно у вези с трговином људима – 2.569. На основу пријава упућених СОС телефону, „Астра” је идентификовала 15 жртава трговине људима.

Од марта 2002. године до краја 2016. најчешће жртве трговине људима су биле жене, чак 254, потом 62 мушкарца и 169 деце. Међутим, током 2016. године та статистичка слика се мења. Лане је забележено пет жртава женског пола, девет мушког и једно дете.

Када је у питању врста експолатације, најчешћа је то радна, потом сексуална, а на крају долазе принудни брак и просјачење.

“Астра” СОС линија је препозната као важно средство превенције због своје већ признате улоге у промовисању безбедног запослења и пружању превентивних информација у вези с проблемом трговине људима, као и начинима и условима безбедног и легалног рада у држави и иностранству. Понуде за посао због којих грађани контактирају с „Астром” су разнолике: понуде у грађевинарству, послови у фабрикама, различити сезонски послови, послови у угоститељству...

Током протекле године забележен је повећан број позива грађана у вези с понудама за посао у Словачкој, наводе у „Астри”. Послови су се у највећем броју односили на рад у фабрикама великих компанија за израду и склапање делова за ТВ, аутомобилској и прехрамбеној индустрији. Грађани који су били ангажовани на тим пословима су углавном радили илегално, без радних уговора и радне дозволе, а радили су за новчане накнаде далеко испод прописаног минимума.

Осим тога, нису ретки случајеви понижавања и кажњавања радника. „Астра” је тада контактирала с институцијама у Србији да би се провериле добијене информације и преузела неопходне мере у циљу заштите грађана.

Осим широке медијске заступљености, није много урађено да би се превенирало кршење права радника. Агенцијама које су слале раднике у Словачку, након кажњавања за привредни прекршај због непоседовања лиценце за посредовање у запошљавању, било је дозвољено да се лиценцирају и на тај начин практично легално наставе да шаљу раднике на рад под истим околностима експолатације, али овај пут практично уз званично одобрење.

„Астра” је послала 17 дописа институцијама у вези с радом непроверених агенција за посредовање у запошљавању. У седам случајева је на основу „Астриних” дописа подигнута прекршајна пријава због тога што фирме нису пословале у складу са Законом о оглашавању и Законом о привредним друштвима. У пет случајева није било могуће утврдити елементе преваре или предузети било које друге мере, с обзиром на то да су агенције биле регистроване у иностранству или није било могуће успоставити контакт с послодавцем.

Од марта 2002. године до краја 2016. најчешће жртве трговине људима су биле жене, чак 254, потом 62 мушкарца и 169 деце

Познато је да трговци људима злоупотребљавају жељу жртве да живи боље. Најчешћи начини врбовања су лажне пословне и друге понуде од особа које жртва познаје или у које има поверење, лажно забављање (када се мушкарац претвара да је у љубавној вези с девојком и у неком тренутку, када стекне њено поверење, позива је да пође с њим у другу земљу/град где ће окушати срећу и започети нови, срећнији живот). Ту су и обмањујући огласи за посао у различитим медијима (новине, интернет, социјалне мреже), продаја од стране породице (некад због сиромаштва, некад због неких других проблема, али некада и због тога што родитељи верују да ће њихово дете имати бољи живот на неком другом месту, не сањајући да ће оно постати роб) и отмица која је могућ, али не превише чест начин регрутовања за трговину људима.

        Д. Николић

Сарадња с „Инфостудом”



Да би се допрло до шире јавности, у 2016. години „Астра” је сарађивала и с познатим интернет порталом „Инфостуд” који објављује пословне понуде и различите понуде за студирање и рад у иностранству, у креирању кратких инструкција о неопходним корацима које би особа требало да предузме пре прихватања посла у иностранству.

Пише:
Пошаљите коментар