Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šverceri marihuane iz Albanije padaju u Srbiji

19.09.2022. 11:26 11:30
Piše:
Foto: MUP Srbije

U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu juče su saslušana petorica pripadnika kriminalne grupe, osumnjičena za krijumčarenje droge iz Albanije preko Kosova i Metohije, koji su pre dva dana uhapšeni na Novom Beogradu nakon primopredaje droge, kada je zaplenjeno skoro 45 kilograma marihuane i oko 33 grama kokaina.

Sva petorica osumnjičenih, od kojih su dvojica iz Beograda a trojica iz Prištine, branili su se ćutanjem, odnosno iskoristili su svoje zakonsko pravo da ne iznose odbranu, navodi Više javno tužilaštvo.

Nakon saslušanja tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu da svim osumnjičenima odredi pritvor, kako ne bi u kratkom vremenskom periodu ponovili krivično delo, a prema dvojici osumnjičenih i zbog opasnosti od bekstva.

Oni su, kako je ranije objavljeno, u putničkom vozilu sa oznakama Misije OSCE drogu dovezli sa Kosova i Metohije, a uhapšeni su prilikom pokušaja bekstva vozilom sa mesta primopredaje. Tom prilikom kod njih trojice policijski službenici su pronašli još 20 kilograma marihuane, kao i manju količinu kokaina.

Ovo nije prvi put da srpske policija preseca kanale šverca droge iz Albanije. Policija je u januaru takođe presekla lanac krijumčarenja 300 kilograma marihuane iz Albanije, kod Velikog Trnovca. Tada je, podsetimo, uhapšeno pet pripadnika kriminalne grupe koja je tom prilikom pokušala primopredaju marihuane. Oni su tada „travu” transportovali kombijem na putu između Velikog Trnovca i sela Turije, a prilikom pretresa prostorija i vozila koje su koristili pronađeno je 87 paketa marihuane pripremljene za dalju prodaju.

Policija je sredinom aprila zaplenila 174 kilograma marihuane namenjene srpskom tržištu, dok deo po pravilu završava u zemljama Evropske unije. Srbija je i tranzitna tačka, ali i tačka zadržavanja ove vrste narkotika, tako da naša policija ima pune ruke posla.

Upućeni izvor ukazuje da krijumčari imaju razrađene šeme, po kojima, uglavnom kamionima, u skrivenim šupljinama i među drugom robom, kriju zabranjeni tovar.

Rekordna zaplena marihuane bila je u septembru 2019, kada je muškarac uhapšen na graničnom prelazu Gradina. Carinici su tada zaplenili tonu i 480 kilograma marihuane u kamionu. Droga je bila spakovana u yakovima među stočnom hranom. Te godine u martu zaplenjena je 1,1 tona marihuane na istom graničnom prelazu.

- Taktika krijumčara bila je da pričekaju na parkingu zbog pojačane kontrole koja se sprovodi usled permanentnog uništavanja lokatora. To im, međutim, nije pošlo za rukom, jer su ih carinici uočili i pregledali mimo graničnog prelaza. Tokom kontrole primećeno je da su prikolice pregrađene i da se u duploj pregradi sa njihove prednje strane nalaze torbe pune marihuane.

Albanija je i dalje zemlja porekla i polazište za krijumčarenje marihuane prema zemljama zapadne Evrope i ka Turskoj, gde se

obično razmenjuje za heroin. Postoji nekoliko krijumčarskih ruta iz pravca Albanije: preko Severne Makedonije, Grčke i Bugarske do Turske, zatim preko Severne Makedonije i Srbije do centralnih i zapadnih evropskih zemalja, preko Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije do ostalih evropskih zemalja i pomorskim putem od Albanije do Italije i Grčke, a za potrebe zemalja zapadne Evrope.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za borbu protiv droga Milan Pekić izjavio je početkom godine da je Srbija i dalje na centralnobalkanskoj ruti krijumčarenja droge iz Azije i Albanije ka zemljama zapadne Evrope, ali da je tranzitna zemlja koja se, kako kaže, zbog aktivnosti i rada MUP-a sve više zaobilazi.

Pekić je kazao da je upotreba marihuane porasla za 18 odsto u poslednjih 10 godina, kokaina za 22 odsto, a sintetičkih droga za 50 odsto.

Balkanske organizovane kriminale grupe organizuju ilegalnu proizvodnju marihuane u zemljama EU zbog bolje cene i zarade, ali i lakšeg plasiranja proizvoda do krajnjih kupaca. Tome pogoduje ustanovljeni režim prelaska državnih granica u okviru šengenskog prostora EU, koji ove grupe zloupotrebljavaju.

U policiji procenjuju da će OKG koje se bave krijumčarenjem marihuane nastaviti da ulažu velika novčana sredstva u njenu proizvodnju u veštačkim uslovima. Ključni razlog je svakako velika zarada zbog konstantnog prinosa u uslovima veštačke proizvodnje (od tri do četiri berbe godišnje). Dostupnost poljoprivredne opreme koja se koristi za uzgoj konoplje povoljno će uticati na mnogobrojnost ilegalnih laboratorija za proizvodnju marihuane u veštačkim uslovima. Proizvodnji marihuane u veštačkim (laboratorijskim) uslovima pogodovaće i razvoj savremenih informacionih tehnologija, koje omogućavaju brzu i laku dostupnost informacija o načinima i sredstvima potrebnim za proizvodnju.

I u Srbiji se marihuana proizvodi u prirodnim i u veštačkim uslovima. S obzirom na povoljne klimatske uslove za proizvodnju

kanabisa (pogoduju mu topli krajevi, vlažnost, nemočvarno tlo i lako dostupna đubriva), postoji veliki broj zasada na otvorenom čije je otkrivanje otežano zbog nepristupačnosti terena (šume, planinska sela, predeli oko velikih reka itd.).

Savremena tehnička sredstva su omogućila lakše organizovanje i sam postupak proizvodnje, kao i povećanje prinosa, a time i profita koji organizovane kriminalne grupe ostvaruju. Kanabis koji se proizvodi u Srbiji uglavnom je namenjen domaćem tržištu, a manjim delom i tržištu EU.

OKG koje se bave proizvodnjom marihuane uglavnom poseduju opremu kupljenu u prodavnicama poljoprivredne opreme u Srbiji, dok se jedan deo te opreme uvozi iz zemalja EU. U većini slučajeva u pitanju su bile ilegalne laboratorije koje su imale do 50 biljaka konoplje, ali je otkriveno i nekoliko laboratorija koje su brojale više od 1.000 biljaka.

M. Bozokin

 

Piše:
Pošaljite komentar