General Paskaš svedoči u postupku protiv Prvoslava Davinića
Proces protiv bivšeg ministra odbrane zajednice Srbije i Crne Gore Prvoslava Davinića, pokrenut krajem prošle decenije zbog „potpisivanja ugovora o zakupu satelita“ s izraelskom firmom „Imidžsat“, još uvek je na početku dokaznog postupka u kojem bi kao svedok, na ročištu ove nedelje, trebalo da bude ispitan nekadašnji načelnik Generalštaba Dragan Paskaš, saznaje nezvanično Dnevnik.
S obzirom na to da je javnost isključenja sa suđenja, predstavnici medija neće imati mogućnost da prisustvuju svedočenju generala Paskaša, kao ni izvođenju ostalih dokaza.
Proteklih meseci je, kako navode izvori, za potrebe ovog postupka, pribavljena i prevedena presuda arbitraže u Londonu, kojom je Srbija zbog neizvršavanja ugovora o zakupu satelita, obavezana da plati Izraelcima odštetu od 37 miliona evra.
Očekuje se, međutim, da budu izvedeni i dokazi u vezi izvršenja arbitražne presude, odnosno o opremi za protivpožarnu zaštitu i različitoj opremi u oblasti poljoprivrede koju je, kasnije, po ugovoru o poravnanju, Srbija dobila od Izraelaca.
Optužni predlog po kom se sudi u Prvom osnovnom sudu u Beogradu, sumnjiči Davinića da je 4.juna 2005. godine, kao ministar odbrane tadašnje zajednice Srbije i Crne Gore, „mimo zakonske procedure“, potpisao ugovor vredan 45 miliona evra, sa izraelskom kompanijom "Imidžset", o pravu korišćenja satelita, bez saglasnosti Uprave za budžet i finansije MO i pravne uprave MO i bez saglasnosti Direkcije za imovinsko pravne poslove MO“.
S druge strane, Davinić u odbrani tvrdi da je potpisao samo predugovor koji nikada nije verifikovan, a poziva se na propise i odluke najviših organa zajednice Srbije i Crne Gore.
Davinića terete za osnovni oblik krivičnog dela zloupotreba službenog položaja za koji je zaprećena kazna zatvora od 6 meseci do 5 godina.
Podsetimo, sporni ugovor o satelitu nije realizovan, ali su Izraelci pokrenuli spor protiv Srbije pred međunarodnom arbitražom i konačnom odlukom Arbitražnog suda u Londonu naša država je obavezana da izraelskoj strani plati odštetu, koja je kasnije, ugovorom o poravnanju, smanjena na 28 miliona evra.
Optužnicu protiv Davinića podiglo je Više tužilaštvo u Beogradu u maju 2010. godine, a nakon što se Viši sud oglasio nenadležnim, predmet je preuzelo Osnovno javno tužilaštvo. U junu 2015. godine, Prvi osnovni sud je doneo odluku o obustavljanju postupka zbog nastupanja apsolutne zastarelosti, ali su prvostepeno rešenje oborile više sudske instance po žalbi Prvog osnovnog javnog tužilaštva. Potom je u aprilu 2016. godine suđenje Daviniću počelo iznova. Davinićeva odbrana je tokom suđenja, dok je bilo otvoreno za javnost, tražila da sud pribavi zapisnike sa sednica nadležnih organa zajednice Srbije i Crne Gore pre 4. juna 2005 godine, odluku Saveta ministara Srbije i Crne Gore od 17. januara 2006. godine, kao i zapisnike sa sednica Vlade Srbije održanih novembra 2005, te marta i aprila 2006. godine.
Odbrana je takođe najvila da insistirati da se „rasvetli kako se uopšte Srbija našla u postupku arbitraže kao tužena od izraelske strane, s obzirom na to da u vezi s temom o satelitu uopšte nije bila involvirana Vlada Srbije već isključivo Savet ministara tadašnje zajednice Srbije i Crne Gore koja je postojala i u vreme kada je pokrenuta arbitraža“.
J. Jakovljević