Генерал Паскаш сведочи у поступку против Првослава Давинића
Процес против бившег министра одбране заједнице Србије и Црне Горе Првослава Давинића, покренут крајем прошле деценије због „потписивања уговора о закупу сателита“ с израелском фирмом „Имиџсат“, још увек је на почетку доказног поступка у којем би као сведок, на рочишту ове недеље, требало да буде испитан некадашњи начелник Генералштаба Драган Паскаш, сазнаје незванично Дневник.
С обзиром на то да је јавност искључења са суђења, представници медија неће имати могућност да присуствују сведочењу генерала Паскаша, као ни извођењу осталих доказа.
Протеклих месеци је, како наводе извори, за потребе овог поступка, прибављена и преведена пресуда арбитраже у Лондону, којом је Србија због неизвршавања уговора о закупу сателита, обавезана да плати Израелцима одштету од 37 милиона евра.
Очекује се, међутим, да буду изведени и докази у вези извршења арбитражне пресуде, односно о опреми за противпожарну заштиту и различитој опреми у области пољопривреде коју је, касније, по уговору о поравнању, Србија добила од Израелаца.
Оптужни предлог по ком се суди у Првом основном суду у Београду, сумњичи Давинића да је 4.јуна 2005. године, као министар одбране тадашње заједнице Србије и Црне Горе, „мимо законске процедуре“, потписао уговор вредан 45 милиона евра, са израелском компанијом "Имиџсет", о праву коришћења сателита, без сагласности Управе за буџет и финансије МО и правне управе МО и без сагласности Дирекције за имовинско правне послове МО“.
С друге стране, Давинић у одбрани тврди да је потписао само предуговор који никада није верификован, а позива се на прописе и одлуке највиших органа заједнице Србије и Црне Горе.
Давинића терете за основни облик кривичног дела злоупотреба службеног положаја за који је запрећена казна затвора од 6 месеци до 5 година.
Подсетимо, спорни уговор о сателиту није реализован, али су Израелци покренули спор против Србије пред међународном арбитражом и коначном одлуком Арбитражног суда у Лондону наша држава је обавезана да израелској страни плати одштету, која је касније, уговором о поравнању, смањена на 28 милиона евра.
Оптужницу против Давинића подигло је Више тужилаштво у Београду у мају 2010. године, а након што се Виши суд огласио ненадлежним, предмет је преузело Основно јавно тужилаштво. У јуну 2015. године, Први основни суд је донео одлуку о обустављању поступка због наступања апсолутне застарелости, али су првостепено решење обориле више судске инстанце по жалби Првог основног јавног тужилаштва. Потом је у априлу 2016. године суђење Давинићу почело изнова. Давинићева одбрана је током суђења, док је било отворено за јавност, тражила да суд прибави записнике са седница надлежних органа заједнице Србије и Црне Горе пре 4. јуна 2005 године, одлуку Савета министара Србије и Црне Горе од 17. јануара 2006. године, као и записнике са седница Владе Србије одржаних новембра 2005, те марта и априла 2006. године.
Одбрана је такође највила да инсистирати да се „расветли како се уопште Србија нашла у поступку арбитраже као тужена од израелске стране, с обзиром на то да у вези с темом о сателиту уопште није била инволвирана Влада Србије већ искључиво Савет министара тадашње заједнице Србије и Црне Горе која је постојала и у време када је покренута арбитража“.
Ј. Јаковљевић