Sud u Senti efikasno smanjio broj starih predmeta
SENTA: Osnovni sud u Senti ovu godinu započeo je s 1.417 sudećih predmeta, od čega 90 starih, u koje spadaju i stariji od dve godine, dok je u toku prvih devet meseci primljeno 3.921, tako da je u radu bilo 5.538 sudećih predmeta.
Sekretar i portparol senćanskog suda Nebojša Samardžić predočava da je do kraja septembra rešeno 3.764 predmeta, od čega 158 starih, a efikasnijim radom se doprinosi da je sve manje starih predmeta koji su u postupku.
Samardžić ukazuje na to da je ostalo nerešenih 1.574 sudećih predmeta, od čega 114 starih. Poređenja radi, u Osnovnom sudu u Senti u prvih devet meseci lane u radu je bilo ukupno 5.905 predmeta, od čega je je rešeno 4.197.
– Trenutno je po rešenju Osnovnog suda u Senti 11 osoba u pritvoru zbog krivičnih dela razbojništva i nasilja u porodici – kaže Samardžić.
Viši sud u Subotici je, po Samardžićevim rečima, dostavio izveštaj o prvoj redovnoj kontroli i obilasku, u kojem je konstatovano da u funkcionisanju Osnovnog suda u Senti nema uočenih problema organizacione prirode te da se organizacija poslova odvija u skladu s odlukom predsednika Suda i da je adekvatno postavljena.
Nadzor je 12. septembra ove godine obavilo Odeljenje za nadzor u pravosudnim organima Sektora za pravosuđe pri Ministarstvu pravde. Zaposleni u Osnovnom sudu u Senti su nedavno pohađali dodatnu obuku radi usavršavanja rada na računaru u korišćenju programskih aplikacija koje se primenjuju u radu, a ta obuka će im omogućiti da se lakše suoče sa svakodnevnim izazovima na radnom mestu.
U Osnovnom sudu u Senti je od 10. oktobra počela rad Služba za podršku rešavanja sporova putem posredovanja, odnosno medijacije. Nebojša Samardžić objašnjava da je posredovanje-medijacija postupak mirnog vansudskog rešavanja spornog odnosa u kojem strane dobrovoljno nastoje da spor reše pregovaranjem, uz pomoć jednog ili više posrednika, koji kao neutralno i nepristrastno lice, korišćenjem posebnih tehnika i usmeravanjem komunikacije između sukobljenih strana pomaže u pregovorima u cilju postizanja zajednički prihvatljivih sporazuma o rešavanju sukoba ili spora. U senćanskom sudu još nemaju procenu o tome koliko bi se sporova i sukoba koji su u postupku moglo rešiti medijacijom.
– Naš cilj je da građanima pružimo sve relevantne informacije u postupku posredovanja, koji je moguće sprovesti i u zgradi Suda bez bilo kakvih troškova. O tome se sve dodatne informacije mogu dobiti u sedištu Suda. Prednosti postupka posredovanja su višestruke – ukazuje Samardžić.
Strane u sporu same odlučuju da li će da učestvuju u postupku posredovanja i slobodne su da jednostrano izađu iz tog postupka bez ikakvih posledica. Na drugoj strani, posrednik ne nameće strankama rešenje spora, već im pomaže da same dođu do njega.
– Posredovanje takođe pruža mogućnost da iz spora sve stranke izađu zadovoljne, dok će kod sudskog postupka jedna strana sigurno izaći kao poražena. Za razliku od sudskog postupka, u postupku posredovanja moguće je raspravljati i o emocionalnim i iracionalnim razlozima ulaska u spor jer strane u sporu nisu ograničene da raspravljaju samo o predmetu sudskog spora, a sporazum postignut posredovanjem može imati snagu izvršne rasprave tako da nije neophodno da se spor rešava pred Sudom. Posredovanje u rešavanju sporova je jeftinije od sudskog postupka i trebalo bi da se okonča za 60 dana – pojašnjava Samardžić.
U postupku posredovanja učesnici su slobodni da izaberu posrednika. Jedinstveni registar posrednika vodi se za celu Srbiju, a dostupan je na sajtu Ministarstva pravde, a registar posrednika za područje Apelacionog suda u Novom Sadu može se naći i na internet stranici Osnovnog suda u Senti. Iz senćanskog suda najavljuju da će 25. oktobra, u okviru obeležavanja Evropskog dana pravde, promovisati alternativno rešavanje sporova posredovanjem.
Tekst i foto: M. Mitrović