Суд у Сенти ефикасно смањио број старих предмета
СЕНТА: Основни суд у Сенти ову годину започео је с 1.417 судећих предмета, од чега 90 старих, у које спадају и старији од две године, док је у току првих девет месеци примљено 3.921, тако да је у раду било 5.538 судећих предмета.
Секретар и портпарол сенћанског суда Небојша Самарџић предочава да је до краја септембра решено 3.764 предмета, од чега 158 старих, а ефикаснијим радом се доприноси да је све мање старих предмета који су у поступку.
Самарџић указује на то да је остало нерешених 1.574 судећих предмета, од чега 114 старих. Поређења ради, у Основном суду у Сенти у првих девет месеци лане у раду је било укупно 5.905 предмета, од чега је је решено 4.197.
– Тренутно је по решењу Основног суда у Сенти 11 особа у притвору због кривичних дела разбојништва и насиља у породици – каже Самарџић.
Виши суд у Суботици је, по Самарџићевим речима, доставио извештај о првој редовној контроли и обиласку, у којем је констатовано да у функционисању Основног суда у Сенти нема уочених проблема организационе природе те да се организација послова одвија у складу с одлуком председника Суда и да је адекватно постављена.
Надзор је 12. септембра ове године обавило Одељење за надзор у правосудним органима Сектора за правосуђе при Министарству правде. Запослени у Основном суду у Сенти су недавно похађали додатну обуку ради усавршавања рада на рачунару у коришћењу програмских апликација које се примењују у раду, а та обука ће им омогућити да се лакше суоче са свакодневним изазовима на радном месту.
У Основном суду у Сенти је од 10. октобра почела рад Служба за подршку решавања спорова путем посредовања, односно медијације. Небојша Самарџић објашњава да је посредовање-медијација поступак мирног вансудског решавања спорног односа у којем стране добровољно настоје да спор реше преговарањем, уз помоћ једног или више посредника, који као неутрално и непристрастно лице, коришћењем посебних техника и усмеравањем комуникације између сукобљених страна помаже у преговорима у циљу постизања заједнички прихватљивих споразума о решавању сукоба или спора. У сенћанском суду још немају процену о томе колико би се спорова и сукоба који су у поступку могло решити медијацијом.
– Наш циљ је да грађанима пружимо све релевантне информације у поступку посредовања, који је могуће спровести и у згради Суда без било каквих трошкова. О томе се све додатне информације могу добити у седишту Суда. Предности поступка посредовања су вишеструке – указује Самарџић.
Стране у спору саме одлучују да ли ће да учествују у поступку посредовања и слободне су да једнострано изађу из тог поступка без икаквих последица. На другој страни, посредник не намеће странкама решење спора, већ им помаже да саме дођу до њега.
– Посредовање такође пружа могућност да из спора све странке изађу задовољне, док ће код судског поступка једна страна сигурно изаћи као поражена. За разлику од судског поступка, у поступку посредовања могуће је расправљати и о емоционалним и ирационалним разлозима уласка у спор јер стране у спору нису ограничене да расправљају само о предмету судског спора, а споразум постигнут посредовањем може имати снагу извршне расправе тако да није неопходно да се спор решава пред Судом. Посредовање у решавању спорова је јефтиније од судског поступка и требало би да се оконча за 60 дана – појашњава Самарџић.
У поступку посредовања учесници су слободни да изаберу посредника. Јединствени регистар посредника води се за целу Србију, а доступан је на сајту Министарства правде, а регистар посредника за подручје Апелационог суда у Новом Саду може се наћи и на интернет страници Основног суда у Сенти. Из сенћанског суда најављују да ће 25. октобра, у оквиру обележавања Европског дана правде, промовисати алтернативно решавање спорова посредовањем.
Текст и фото: М. Митровић