Spasavanje golog života nije uvek ubistvo
Da je penzioner iz Kupusine Janoš Kiš uspeo nekako da odbije napad četvorice pljačkaša koji su ga nedavno, u cik zore, zaskočili u njegovoj porodičnoj kući, tukli i mučili, te da je pri tom kojeg napadača ranio ili usmrtio, verovatno bi veliki deo naredne decenije proveo po sudovima, dokazujući da je samo branio goli život.
Pet godina je vođen proces protiv Beograđanina Saška Bogeskog po optužbi da je prekoračenjem nužne odbrane ubio provalnika kome je, boreći se s njim u svom stanu, uplašen za tek usnulu ćerkicu, bezbednost svoje supruge i svoj život, naneo povrede, usled kojih je napadač kasnije na ulici iskravario i umro.
Na oslobađajuću presudu Višeg suda u Beogradu, izrečenu Bogeskom prošle sedmice, Tužilaštvo je, kako prenose mediji, najavilo žalbu.
Naše pravosuđe je čak devet godina vodilo proces do pravosnažno oslobađajuće presude, protiv jednog mladića sumnjičenog za krivično delo pokušaja ubistva u nužnoj odbrani jer je, braneći se od dvojice naoružanih napadača koji su koji su ga silovito udarali, jednom od njih naneo teške telesne povrede.
Krivičnim zakonikom Srbije propisano je da nije krivično delo ono koje je učinjeno u „nužnoj odbrani”, u „krajnjoj nuždi” i pod dejstvom „neodoljive sile”. Nužna odbrana je, po zakonskoj definiciji, ona koja je „neophodno potrebna da se od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad”. Postupanje u krajnjoj nuždi je kada se „od svog dobra ili dobra drugoga otklanja istovremena neskrivena opasnost koja se na drugi način nije mogla otkloniti, a pri tom učinjeno zlo nije veće od zla koje je pretilo”.
Našem zakonskom modelu „nužne odbrane” manjka, kako se smatra u široj javnosti, to što čak i „školski primeri” nužne obrane, u slučaju stradanja napadača, rezultiraju krivičnim postupkom protiv onoga ko se od njega branio, da bi se utvrdilo da li je odbrana bila srazmerna opasnosti ili je prilikom odbijanja napada primenjena sila veća od neophodno potrebne za nužnu odbranu.
Kriminolog dr Dobrivoje Radovanović zalaže se već godinama za to da preuzmemo američki model instituta nužne odbrane jer je, kako navodi, u našem zakonodavstvu tako koncipiran, da „ako branite sopstveni život, svoju decu, sopstvenu imovinu, na kraju krivično odgovarate”.
Propisana ograničenja opravdana su, ali se, po ocenama i pojedinih stručnjaka u oblasti krivičnog prava, u praksi ipak afirmišu nesrazmerno spram društvene opasnosti krivičnih dela protiv imovine, života i tela, zbog kojih su građani koji su napadnuti prinuđeni na samoodbranu.
Po profesoru Dobrivoju Radovanoviću, „potpuno je nemoguće da čovek koji je izložen pretnji opasnoj po život, po bezbednost svojih bližnjih, osoba u svom neposrednom okruženju, u situaciji kad je napadom prinuđen na samoodbranu, razmišlja o tome da li je njegova odbrana srazmerna napadu, da li koristi istu količinu agresije, ili oružje, što se našim zakonom traži da bi se postupanje napadnutog utvrdilo kao nuža odbrana”.
Kako je Radovanović ranije izjavio za „Dnevnik”, po odredbama o nužnoj odbrani koje ima zapadni sistem, ako vam neko upadne u kuću i preti vam nasiljem, oružjem, imate pravo da koristite oružje bez ikakve mogućnosti da kasnije krivično odgovarate. Znači, građani imaju pravo da se brane čime god stignu u situaciji kada im neko ugrožava život, a država nema pravo da ih zbog toga kažnjava. Kod takvih rešenja, kako je istakao Radovanović, tužilac ne bi imao pravo da poziva građanina na odgovornost ukoliko se desilo da je napadnut u svom domu, da je napadnut bilo ko od ukućana ili ukoliko je napadnuta njegova imovina.
"Čovek ima pravo da uvek odbije istovremeni protivpravni napad u odnosu na sebe i na drugog, štiteći na taj način najveće društveno dobro – čovekov život – stav je doajena srpske advokature Ilije Radulovića. – Nužna odbrana je društveno korisna jer u onom što se u takvoj situaciji preduzima, nema društvene opasnosti, nema suštinskog obeležja krivičnog dela."
Koreni iz Dušanovog zakonika
Institut nužne odbrane prisutan je u srpskom zakonodavstvu šest i po vekova, u različitim oblicima, još od Dušanovog zakonika koji je, slično kao kasnije i Karađorđev, propisivao da je „onaj koji je i započeo boj kriv i ako bude ubijen”.
Sadašnja pravna formulacija nazire se još od sredine 19. veka u tadašnjem Kriminalnom zakoniku, koji definiše da će „biti oslobođen krivice i neće se kazniti onaj koji što učini u nužnoj odbrani, onolikoj, bez kolike ne bi mogao odbraniti sebe ili drugog od postojećeg nezakonitog napada nečijeg, a ako bi se u takvoj odbrani prepao tako, da bi iz straha učinio više, nego što je za odbranu nužno bilo, ni za to se neće kazniti”.
Po Raduloviću, ne bi trebalo podizati optužnice u „očibodećim slučajevima” nužne odbrane.
" Ako čovek nije zaštićen u svom domu, nije zaštićen ni na fudbalskoj utakmici, niti u restoranu ili na trgu ili na ulici. Optuženjem onih koji su postupali u nužnoj odbrani podstiču se, stimulišu oni nečastivi ljudi, te nečastive, razbojničke, demonske sile društvene koje napadaju čak i tuđe domove. Inače, taj pomalo popustljivi, pomalo razblaženi i opušteni, pomalo relativizovani stav društva prema najtežim mogućim krivičnim delima, predstavlja slabost društvenu i ohrabrenje za one ljude koji iz raznoraznih razloga predstavljaju autentičnu društvenu opasnost u smislu izvršenja najtežih krivičnih dela protiv života i tela", upozorio je Ilija Radulović.
J. Jakovljević