Smenjeni načelnici u Senti i Kanjiži
i rekao da je protiv njih pokrenut disciplinski postupak.
– Nakon tragedije koja se prekjuče dogodila u opštini Kanjiža, u kojoj je sedam osoba izgubilo život, naredio sam pokretanje istrage i uputio Sektor unutrašnje kontrole i pripadnike Uprave policije, koji treba da utvrde sve činjenice i okolnosti zbog kojih je došlo do tragedije i eventualnu odgovornost policijskih službenika koji su postupali u tim opštinama – kazao je Stefanović.
Po njegovim rečima, po okončanju disciplinskog postupka, u konsultaciji s Tužilaštvom, ukoliko se utvrdi da postoje elementi krivične odgovornosti, protiv njih će biti podnete i krivične prijave.
Stefanović je istakao da narednih dana očekuje i detaljan izveštaj Sektora unutrašnje kontrole u vezi s postupanjem policijskih službenika, a u vezi s prijavama protiv Radeta Šefera.
– Sektor unutrašnje kontrole obaviće detaljnu analizu svih postupaka od 2011. godine do danas, kada su postupali ili nisu policijski službenici vezano za ovaj slučaj i utvrdićemo da li postoji odgovornost policijskih službenika, i kakva, i da li je činjenjem ili nečinjenjem neko od njih doprineo da se ova tragedija dogodi – rekao je Stefanović.
Ministar očekuje u narednim danima detaljnu analizu pitanja zbog čega je nakon podnošenja prijava protiv Radeta Šefera novembra 2011. godine, sudski postupak trajao dve godine, a da se nije ni pokrenuo, zbog čega je nastupila zastarelost.
Stefanović je ukazao na to da se očekuje i odgovor na pitanje zbog čega je Šeferu oružje, koje mu je oduzeto 2012. godine, vraćeno, kao i kako je došlo do toga da se ono iskoristi za izvršenje ovog teškog krivičnog dela.
– Nijedna situacija, nijedna činjenica, niti okolnost neće biti prenebregnuta. Utvrdićemo sve do kraja i građani Srbije imaće potpunu istinu o ovom slučaju – naglasio je Stefanović.
On je istakao da taj slučaj ukazuje na to da se moramo mnogo više pozabaviti nasiljem u porodici i da celo društvo, a ne samo policija, mora mnogo ozbiljnije da shvati taj problem i da se upusti u njegovo rešavanje.
Lokalna samouprava opštine Kanjiža je povodom tragedije koja se desila u Martonošu i Oromu u nedelju, kada je ubijeno sedmoro ljudi, izrazila saučešće članovima porodica nastradalih sugrađana, a predsednik kanjiške opštine dr Mihalj Bimbo proglasio je utorak, 19. maj, za dan žalosti na teritoriji opštine Kanjiža.
Žitelji Martonoša, Oroma i drugih mesta na severu Bačke još uvek ne mogu da dođu sebi posle stravičnog porodičnog masakra koji je u nedelju pre podne počinio Rade Šefer (55) iz Sente, dan nakon sinovljeve svadbe, usmrtivši hicima iz lovačke puške snaju Nataliju (25), njene roditelje Šandora (52) i Karolinu (43) Bajtai, svoju bivšu ženu Rožu (47) i njene roditelje Gizelu (68) i Jenea Traćika (74), a po onome što su do sada utvrdili istražni organi, njegov ubilački pohod zaustavio je gost iz Francuske Emanuel Danjon, ubivši ga u samoodbrani, štiteći ranjenu suprugu i maloletno dete.
Po nalazu obdukcije tela Radeta Šefera, uzrok njegove smrti je gušenje udisanjem krvi, do kojeg je došlo usled udarca tupim predmetom u predelu levog oka. Njemu je od tog udarca slomljena jagodična kost, a za sada nema podataka o količini alkohola koju je u tom trenutku imao u sebi.
Okidač za nemili događaj, kakav se u tom kraju ne pamti, bili su narušeni porodični odnosi i protivljenje Radeta Šefera da se njegov sin Vlastimir oženi Natalijom Bajtai. Po onome što se zna, svađe i porodičnih razmirica bilo je i na svadbi pa je na poziv Radetovog mlađeg sina Aleksandra on privođen u policiju, odakle je pušten, uz najavu da će protiv njega biti podneta krivična prijava zbog nasilja u porodici.
Šefer se, pošto je pušten iz policije u Kanjiži, uputio kući u Sentu, gde je uzeo lovačku pušku i automobilom se odvezao do Oroma, gde je ubio taštu Gizelu i tasta Jenea Traćika, a odatle je potom stigao u Martonoš, gde je u domu Bajtaijevih pobio još četvoro, pre nego što ga je udarcima stolicom u samoodbrani usmrtio gost iz Francuske.
U Višem javnom tužilaštvu u Subotici kažu da i dalje rade na prikupljanju dokaza u istrazi sedmostrukog ubistva.
„Juče su Više javno tužilaštvo u Subotici i PU Kikinda obavili uviđaj u mestu Martonoš u Ulici maršala Tita 55 i u mestu Orom, u Ulici Sarloš Gabora bb, a povodom sumnji da su izvršena dva krivična dela teškog ubistva i jedno krivično delo ubistva. U pretkrivičnom postupku ispitano je više lica, dok Više javno tužilaštvo u Subotici radi na prikupljanju dokaza“, piše u saopštenju koje je potpisala rukovodilac Višeg javnog tužilaštva u Subotici Tinde Kolar Orsag.
M. Mitrović
N. Perković
Revizija propisa o nasilju u porodici
Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je juče da će konačan sud o nemilom događaju u Kanjiži dati pravosudni organi, i najavio da će, nezavisno od tog slučaja, biti pokrenuta revizija dela Krivičnog zakonika koji se odnosi na nasilje u porodici.
On je rekao da se u javnosti u takvim situacijama stavlja pod znak pitanja funkcionisanje celog sistema, ali, kako je dodao, nekada ni najbolji sistem ne može sprečiti izvršenje takvog krivičnog dela.
On je kazao da je reč o ozbiljnoj društvenoj anomaliji koja je rezultat dešavanja u poslednjih dvadesetak godina, poput masovnih otpuštanja. Kako je naveo, ti stresovi su postali sastavni deo našeg mentaliteta i ne mogu se izbrisati jednim potezom gumice, zbog čega je potrebno pokrenuti mnogo širi institucionalni dijalog i uključiti celo društvo i državu u nalaženje načina za bolju prevenciju da ne bi dolazilo do tragičnih događaja.
Ministar smatra da bi pooštravanje kaznene politike dalo rezultate, ali ne može da predvidi u kojem obimu.
„Dnevnik” pisao o žrtvi
Porodica Šandora i Karoline Bajtai iz Martonoša dugo godina se bavila proizvodnjom začinske paprike. Kao tesar, Šandor je neko vreme radio u kanjiškom Građevinskom preduzeću „Budućnost“, potom u Fabrici keramičkih pločica „Keramika“, da bi se u potpunosti posvetio poljoprivredi, u kojoj mu je glavna preokupacija bila začinska paprika, za čiju prodaju je imao stalnu tezgu na pijaci u Kanjiži.
Sticajem okolnosti, pre nešto više od godinu, Šandor Bajtai je bio sagovornik novinaru „Dnevnika“ kao uzorni proizvođač začinske paprike na tradicionalan način.
Osim poslova u domaćinstvu u Martonošu, njegova supruga Karolina je u poslednje vreme po nekoliko meseci godišnje radila kao frizerka u Francuskoj, kod ćerke Natalije, a nedavno se vratila upravo zbog ćerkine svadbe. Njihov sin Žolt izbegao je pokolj. Nije se našao na meti pomahnitalog ubice jer je spavao u drugoj prostoriji.
Nejasna objašnjenja iz tužilaštva
Na navode o privođenju Radeta Šefera u policiju u Kanjiži i njegovog puštanja, koje je prethodilo stravičnom krvavom piru u Oromu i Martonošu, tužilac Osnovnog javnog tužilaštva u Senti Mirko Gašović izjavio je za naš list da Šefer nije lišavan slobode, hapšen, niti je protiv njega određivana mera policijskog pritvora, tako da nije moglo biti ni njegovog puštanja po nalogu tužioca. On kaže da ne zna da li je Šefer privođen u Policijsku stanicu ili je s njim razgovor obavljen na drugom mestu.
Gašović tvrdi da je o događaju i sukobu unutar familije bila obaveštena dežurna zamenica tužioca Katarina Segedinski i da je rečeno da će protiv Šefera biti podneta odgovarajuća krivična prijava zbog nasilja u porodici.
– Posredi su bile porodične razmirice kakve se inače dešavaju, ništa što bi ukazivalo na to da bi moglo doći do nemilog događaja i da će sve eskalirati takvim ishodom – rekao je Gašović. – Radilo se o sukobu unutar porodice, koji se ni po čemu nije razlikovao od mnogih drugih koji se odigravaju, niti je bilo teškog nasilja da bi se preduzelo lišavanje slobode. Ništa posebno se nije dešavalo što bi ukazivalo na to da bi moglo doći do nečeg ozbiljnijeg. Bez obzira na to ko je bio na dežurstvu, odluka Tužilaštva bi bila ista jer ništa nije ukazivalo na to da je trebalo postupati drugačije. Niko od nas nije vidovit da zna šta će se eventualno desiti posle.
Danas sahrana u Oromu
Od sedam žrtava nedeljne tragedije, u Oromu će danas u 11 sati biti sahranjene tri. Na mesnom groblju u Oromu će biti sahranjeni bračni par Gizela i Jene Traćik i njihova ćerka Roža Šefer. Za preostale žrtve te tragedije za sada nisu određeni termini sahrane, ali, po nezvaničnim informacijama, Natalija Bajtai i njeni roditelji Šandor i Karolina biće sahranjeni sutra u Martonošu.
Francuz posetio ranjenu suprugu u bolnici
Emanuel Donjon, koji je udarcem stolicom zaustavio pomahnitalog ubicu, pušten je nakon saslušanja na slobodu, a juče po podne posetio je ranjenu suprugu Nataliju, koja je zbrinuta u novosadskom Kliničkom centru.
Donjon nije želeo da komentariše događaje od nedelje, a u Kliničkom centru Vojvodine nam je rečeno da je Natalija Donjon (1979) primljena u bolnicu s povredama, opasnim po život, i da je trenutno na Odeljenju intenzivne nege, gde je pod stalnim nadzorom lekara.