Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šariću 20 godina robije, Miši Banani 11,6

13.07.2015. 21:22 13:33
Piše:

Specijalni sud u Beogradu, presudom donetom većinom glasova članova sudskog veća, osudio je Darka Šarića na 20 godina zatvora po optužbama za krijumačeranje 5,7 tona kokaina

iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu 2008. i početkom 2009. godine u četiri odvojena slučaja.   

Kao organizatori su, osim Šarića, osuđeni i Goran Soković, takođe na 20 godina zatvora, a Željko Vujanović, inače Šarićev brat od tetke, na 18 godina. Od ostalih 19 okrivljenih, troje su oslobođeni optužbi, a šesnaestorica su kao „pripadnici organizovane grupe“ osuđeni na zatvorske kazne od 11 do 15 godina, po optužbama za učešće ili povezanost na različite načine s pojedinim događajima obuhvaćenim procesom.  

Prvooptuženi Darko Šarić, po sopstvenoj želji, nije prisustvovao objavljivanju presude.

Biznismen Rodoljub Radulović, nazvan Miša Banana, koji je u bekstvu, osuđen je nepravosnažno u odsustvu na jedanaest i po godina zatvora po optužbi da je njegovim „brodom ’Verti’, aprila 2009. godine, prilikom transporta soje od Argentine ka Španiji, po nalogu Šarića, do voda Gibraltarskog moreuza prokrijumčarena 1,8 tona kokaina“. 

Šarić, Soković i Vujanović jedini se terete svim objedinjenim optužnicama, koje obuhvataju još i slučajeve: u luci Santjago Vaskez oktobra 2009, kad je urugvajska policija zaplenila 2,1 tone kokaina, iz 2008. godine Brazilu u vezi sa zaplenom 1,1 tone kokaina, te u Italiji iz oktobra 2008, kad je policija zaplenila 100 kg kokaina na auto-putu ka Milanu.

U vezi sa svakim od obuhvaćenih događaja pojedinačno, terete se uglavnom različiti okrivljeni.

Na po 15 godina zatvora osuđeni su: Nenad Novaković, Boško Nedić i Marko Pandrc, koji su u bekstvu. Presudom je izrečeno po trinaest i po godina zatvora Darku Tošiću, koji je nedavno uhapšen u Holandiji, i Nikoli Dimitrijeviću, koji je u bekstvu. U odsustvu su osuđeni i odbegli Petar Obradović – na dvanaest i po godina zatvora, a na po 12 godina Miloš Cajić i Milan Milovac. Na po 11 godina zatvora osuđeni su: Boban Stojiljković, Marko Dabović, Živko Sibinski, Borislav Tunjić, kao i trojica koji su u bekstvu: Nebojša Sretenović, Marko Račić i Vladimir Račić.

Optužbi su usled nedostatka dokaza oslobođeni Darko Gazdić, Bojan Stanojković i Aleksandra Mišić. 

Trojici okrivljenih kojima je dodeljen status svedoka-saradnika sud je izrekao kazne ispod godine zatvora: Nebojši Joksoviću pet meseci zatvora, Drašku Vukoviću osam, a Radanu Adamoviću deset meseci.

Predsednik tročlanog sudskog veća Siniša Petrović je u obrazloženju presude naveo da je sud cenio sve izvedene dokaze. Sudija je rekao da je sud nije prihvatio stav Tužilaštva da ne postoje olakšavajuće okolnosti za optužene i prilikom odmeravanja kazni cenjene su i olakšavajuće i otežavajuće okolnosti.

S obzirom na obimnost spisa i složenost postupka, u kojem je, po rečima glavnog sudije, od početka suđenja u septembru 2010. do juna 2015. održano više od 130 ročišta, strankama je rok za izjavljivanje žalbe produžen s 15 dana na trideset.

– Bila mi je čast da rukovodim jednim ovakvim postupkom – kazao je predsednik veća sudija Siniša Petrović, i zahvalio je svim učesnicima na, kako je rekao, korektnom odnosu tokom postupka.

Darko Šarić je u pritvoru od 18. marta 2014. godine, kad se dobrovoljno predao državnim organima Srbije.

Šarić u odbrani tvrdi da su „optužbe neistinite i produkt kampanje konstrukcija i obmane bivše vlasti Borisa Tadića, praćene medijskom satanizacijom“.

Odbrana je u završnoj reči tražila oslobađajuće presude, tvrdeći da Tužilaštvo nije dokazalo optužbe. Tužilaštvo za organizovani kriminal je predložilo Specijalnom sudu da okrivljene osudi na maksimalne zakonom predviđene kazne.

Šarić je bio u bekstvu oko četiri i po godine, praktično od oktobra 2009, kad je njegovo ime počelo da se pominje u medijima u vezi s tovarom kokaina koji je u to vreme zaplenjen u Urugvaju. U akciji „Balkanski ratnik”, sprovednoj u saradnji Urugvaja, Argentine, Španije, Italije, Belgije, Amerike i Srbije, urugvajska policija je u luci Santa Vaskez kod Montevidea, na jahti „Maui” zaplenila 2,1 tone kokaina i uhapsila hrvatskog državljanina Anastasija Martinčića i jednog državljanina Urugvaja. U isto vreme, u Srbiji je u vezi s tim slučajem uhapšeno nekoliko osumnjičenih.   

Istraga je potom više puta proširivana pa je do okončanja obuhvatila i događaj iz marta 2008. godine u Brazilu u vezi s 1.100 kilograma zaplenjenog kokaina, zatim događaje u Italiji iz septembra i oktobra 2008. godine u vezi sa zaplenjenih 100 kilograma kokaina na području Milana i oko 235 kilograma kokaina na području Tirenije, a potom i slučaj s početka aprila 2009. godine u Argentini.

Podignuto je šest optužnica, poslednja 26. oktobra 2012, kojima je obuhvaćeno više od 30 okrivljenih, a sve je objedinjeno u isti postupak.

U međuvremenu su devetorica optuženih osuđeni na osnovu sporazuma o priznanju krivičnog dela koje su zaključili s Tužilaštvom, a presudom su im izrečene kazne od četiri do deset i po godina zatvora i oduzeta imovina za koju nisu uspeli da dokažu da su je stekli na zakonit način. 

J. Jakovljević

 

Radisavljević: Srbija može uspešno procesuirati međunarodni kriminal

Specijalni tužilac za organizovani kriminal Mirko Radisavljević izjavio je da presuda Darku Šariću i članovima njegove grupe za šverc kokaina pokazuje da Srbija i njene institucije mogu uspešno procesuirati i međunarodne kriminalne grupe, prenosi Tanjug.

Radisavljević je novinarima rekao i da je izvesno da će Tužilaštvo uložiti žalbu na oslobađajući deo presude, dok nije želeo da prejudicira ponašanje Tužilaštva u vezi s presudama okrivljenima. On je objasnio da će Tužilaštvo sačekati da dobije presudu u pisanom obliku i da će potom zauzeti stav o tome da li će se žaliti na visinu kazne ili ne.

Radisavljević je izrazio zadovoljstvo što je presuda verifikovala da je postupanje Tužilaštva bilo zakonito, „čime su demantovane insinuacije i odbačeni napadi na naš rad”. On je u tom kontekstu pomenuo objavljivanje fotografija i ličnih podataka zamenika tužioca, o čemu je obaveštena i policija.

Radisavljević je naglasio i da je postupak protiv Šarića i njegovih saučesnika bio jedan od najsloženijih postupaka koji su ikada vođeni, objasnivši da se to odnosi i na, u svetskim razmerama, jedno od najvećih procesuiranja zaplenjenog kokaina.

 

Odbrana osuđenih najavljuje žalbe

Advokati Marko Kljajević i Radoslav Baćović, branioci Gorana Sokovića i Darka Šarića, najavili su da će uložiti žalbe na presudu. 

– Presuda je puna protivrečnosti i nije dato odgovarajuće obrazloženje u vezi s ključnim elementima koje je odbrana osporavala – izjavio je Kljajević, dodavši da je presuda „vrlo sumnjivo obrazložena“.

Radoslav Baćović, koji brani Šarića, takođe je najavio žalbu na presudu.

– Bilo je jasno kakvu će presudu sud izreći kada je odbio predloge odbrane za izvođenje dokaza – izjavio je Baćović.

On je rekao da Šarić iz ličnih razloga nije prisustvovao objavljivanju presude.

Piše:
Pošaljite komentar