light snow
1°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шарићу 20 година робије, Миши Банани 11,6

13.07.2015. 21:22 13:33
Пише:

Специјални суд у Београду, пресудом донетом већином гласова чланова судског већа, осудио је Дарка Шарића на 20 година затвора по оптужбама за кријумачерање 5,7 тона кокаина

из Јужне Америке у Западну Европу 2008. и почетком 2009. године у четири одвојена случаја.   

Као организатори су, осим Шарића, осуђени и Горан Соковић, такође на 20 година затвора, а Жељко Вујановић, иначе Шарићев брат од тетке, на 18 година. Од осталих 19 окривљених, троје су ослобођени оптужби, а шеснаесторица су као „припадници организоване групе“ осуђени на затворске казне од 11 до 15 година, по оптужбама за учешће или повезаност на различите начине с појединим догађајима обухваћеним процесом.  

Првооптужени Дарко Шарић, по сопственој жељи, није присуствовао објављивању пресуде.

Бизнисмен Родољуб Радуловић, назван Миша Банана, који је у бекству, осуђен је неправоснажно у одсуству на једанаест и по година затвора по оптужби да је његовим „бродом ’Верти’, априла 2009. године, приликом транспорта соје од Аргентине ка Шпанији, по налогу Шарића, до вода Гибралтарског мореуза прокријумчарена 1,8 тона кокаина“. 

Шарић, Соковић и Вујановић једини се терете свим обједињеним оптужницама, које обухватају још и случајеве: у луци Сантјаго Васкез октобра 2009, кад је уругвајска полиција запленила 2,1 тоне кокаина, из 2008. године Бразилу у вези са запленом 1,1 тоне кокаина, те у Италији из октобра 2008, кад је полиција запленила 100 кг кокаина на ауто-путу ка Милану.

У вези са сваким од обухваћених догађаја појединачно, терете се углавном различити окривљени.

На по 15 година затвора осуђени су: Ненад Новаковић, Бошко Недић и Марко Пандрц, који су у бекству. Пресудом је изречено по тринаест и по година затвора Дарку Тошићу, који је недавно ухапшен у Холандији, и Николи Димитријевићу, који је у бекству. У одсуству су осуђени и одбегли Петар Обрадовић – на дванаест и по година затвора, а на по 12 година Милош Цајић и Милан Миловац. На по 11 година затвора осуђени су: Бобан Стојиљковић, Марко Дабовић, Живко Сибински, Борислав Туњић, као и тројица који су у бекству: Небојша Сретеновић, Марко Рачић и Владимир Рачић.

Оптужби су услед недостатка доказа ослобођени Дарко Газдић, Бојан Станојковић и Александра Мишић. 

Тројици окривљених којима је додељен статус сведока-сарадника суд је изрекао казне испод године затвора: Небојши Јоксовићу пет месеци затвора, Драшку Вуковићу осам, а Радану Адамовићу десет месеци.

Председник трочланог судског већа Синиша Петровић је у образложењу пресуде навео да је суд ценио све изведене доказе. Судија је рекао да је суд није прихватио став Тужилаштва да не постоје олакшавајуће околности за оптужене и приликом одмеравања казни цењене су и олакшавајуће и отежавајуће околности.

С обзиром на обимност списа и сложеност поступка, у којем је, по речима главног судије, од почетка суђења у септембру 2010. до јуна 2015. одржано више од 130 рочишта, странкама је рок за изјављивање жалбе продужен с 15 дана на тридесет.

– Била ми је част да руководим једним оваквим поступком – казао је председник већа судија Синиша Петровић, и захвалио је свим учесницима на, како је рекао, коректном односу током поступка.

Дарко Шарић је у притвору од 18. марта 2014. године, кад се добровољно предао државним органима Србије.

Шарић у одбрани тврди да су „оптужбе неистините и продукт кампање конструкција и обмане бивше власти Бориса Тадића, праћене медијском сатанизацијом“.

Одбрана је у завршној речи тражила ослобађајуће пресуде, тврдећи да Тужилаштво није доказало оптужбе. Тужилаштво за организовани криминал је предложило Специјалном суду да окривљене осуди на максималне законом предвиђене казне.

Шарић је био у бекству око четири и по године, практично од октобра 2009, кад је његово име почело да се помиње у медијима у вези с товаром кокаина који је у то време заплењен у Уругвају. У акцији „Балкански ратник”, спроведној у сарадњи Уругваја, Аргентине, Шпаније, Италије, Белгије, Америке и Србије, уругвајска полиција је у луци Санта Васкез код Монтевидеа, на јахти „Мауи” запленила 2,1 тоне кокаина и ухапсила хрватског држављанина Анастасија Мартинчића и једног држављанина Уругваја. У исто време, у Србији је у вези с тим случајем ухапшено неколико осумњичених.   

Истрага је потом више пута проширивана па је до окончања обухватила и догађај из марта 2008. године у Бразилу у вези с 1.100 килограма заплењеног кокаина, затим догађаје у Италији из септембра и октобра 2008. године у вези са заплењених 100 килограма кокаина на подручју Милана и око 235 килограма кокаина на подручју Тиреније, а потом и случај с почетка априла 2009. године у Аргентини.

Подигнуто је шест оптужница, последња 26. октобра 2012, којима је обухваћено више од 30 окривљених, а све је обједињено у исти поступак.

У међувремену су деветорица оптужених осуђени на основу споразума о признању кривичног дела које су закључили с Тужилаштвом, а пресудом су им изречене казне од четири до десет и по година затвора и одузета имовина за коју нису успели да докажу да су је стекли на законит начин. 

Ј. Јаковљевић

 

Радисављевић: Србија може успешно процесуирати међународни криминал

Специјални тужилац за организовани криминал Мирко Радисављевић изјавио је да пресуда Дарку Шарићу и члановима његове групе за шверц кокаина показује да Србија и њене институције могу успешно процесуирати и међународне криминалне групе, преноси Танјуг.

Радисављевић је новинарима рекао и да је извесно да ће Тужилаштво уложити жалбу на ослобађајући део пресуде, док није желео да прејудицира понашање Тужилаштва у вези с пресудама окривљенима. Он је објаснио да ће Тужилаштво сачекати да добије пресуду у писаном облику и да ће потом заузети став о томе да ли ће се жалити на висину казне или не.

Радисављевић је изразио задовољство што је пресуда верификовала да је поступање Тужилаштва било законито, „чиме су демантоване инсинуације и одбачени напади на наш рад”. Он је у том контексту поменуо објављивање фотографија и личних података заменика тужиоца, о чему је обавештена и полиција.

Радисављевић је нагласио и да је поступак против Шарића и његових саучесника био један од најсложенијих поступака који су икада вођени, објаснивши да се то односи и на, у светским размерама, једно од највећих процесуирања заплењеног кокаина.

 

Одбрана осуђених најављује жалбе

Адвокати Марко Кљајевић и Радослав Баћовић, браниоци Горана Соковића и Дарка Шарића, најавили су да ће уложити жалбе на пресуду. 

– Пресуда је пуна противречности и није дато одговарајуће образложење у вези с кључним елементима које је одбрана оспоравала – изјавио је Кљајевић, додавши да је пресуда „врло сумњиво образложена“.

Радослав Баћовић, који брани Шарића, такође је најавио жалбу на пресуду.

– Било је јасно какву ће пресуду суд изрећи када је одбио предлоге одбране за извођење доказа – изјавио је Баћовић.

Он је рекао да Шарић из личних разлога није присуствовао објављивању пресуде.

Пише:
Пошаљите коментар