Saosećanje i zaštita žrtava krivičnih dela
Dok se krivično-pravna nauka dugi niz godina, uglavnom, bavila poboljšanjem položaja okrivljenih u krivičnom postupku kroz proširivanje njihovih prava, nekako se stekao utisak da su zanemarena prava žrtava ili oštećenih.
Oni su imali pasivnu ulogu u davanju informacija tužilaštvu i sudu o krivičnom delu i učiniocu.
Posle niz godina kaznenopravni status oštećenog lica – žrtava krivičnog dela, postao je jedno od najaktuelnijih pitanja ne samo krivičnog već i kaznenog prava uopšte.
- Osnov ispravnosti ove konstatacije i stepena aktuelnosti leži kako u činjenici da svakodnevno, na svetskom nivou, postoji milionski broj žrtava krivičnih dela, tako i u činjenici sasvim ispravnog stava - nastojanja međunarodne zajednice kao celine tako i država kao njenih članica, da normiraju i primene adekvatne krivičnopravne instrumente za pružanje pomoći i zaštite žrtve krivičnih dela, rekao je na savetovanju krivičara na Zlatiboru dr Stanko Bejatović profesor krivičnoprocesnog prava i predsednik Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu.
Na ovom skupu krivičara pod naslovom „Oštećeno lice i krivičnopravni instrumenti zaštite“, učestvuje više od dve stotine pravnika iz sudova, tužilaštava, advokature..
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Jan Bratu, rekao je da je Misija ove godine obezbedila potrebnu opremu za svedočenje žrtava i oštećenih iz posebnih prostorija putem video-konferencijske veze, sudovima u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Novom Pazaru. Na taj način žrtve će izbeći sekundarnu viktimizaciju - ponovno izlaganje traumama kroz koje su prošle.Žrtve krivičnih dela treba da prođu krivični postupak sa što manje stresa, složile su se učesnici u raspravi.
U Srbiji ne postoji jedinstven stav u pogledu korišćenja termina žrtva, odnosno oštećeni. U krivično-procesnom zakonodavstvu, uglavnom se koristi termin oštećeni, kao i u dobrom delu Evrope, u kriminologiji kao i u mnogim drugim državama odomaćio se termin žrtva koji se po pravilu koristi i u međunarodnim krivičnim dokumentima.
Do izvesnih pomaka u afirmaciji žrtava došlo se u međunarodnim dokumentima, kojim je žrtvama obezbeđena mnogo sadržajnija zaštita.
- Medijski tretman žrtava krivičnih dela, naročito kada su u pitanju deca, ponekad može da upropasti čitav njihov život ako se u javnost iznosi njihova privatnost i bizarni detalji, izneo je prof. dr Milan Škulić i sudija Ustavnog suda Srbije. Škulić je napomenuo da primena zakonskih pravila o unaksrnom ispitivanju na glavnom pretresu mogu delovati veoma agresivno prema žrtvama, naročito kada je reč o maloletnicima.
Predsednik Advokatske komore Beograda Jugoslav Tintor naglasio je da se struka do sada više bavila zaštitom prava okrivljenih i pritom se ogrešila o prava oštećenih krivičnim delima, koji su bili degradirani. Treba da pošaljemo poruku zakonodavcu koliko je ova tema važna, a svedočenje preko video- linka samo jedan segment zaštite žrtava, rekao je Tintor.
Sudija Višeg suda u Novom Sadu Slobodanka Gutović posebno se osvrnula na žrtve trgovine ljudima i naglasila da je potrebno da sudije sa posebnom pažnjom odnose upravo prema žrtvama koje su bile u robovskom odnosu. Na neki način u sudnici treba da imaju osećaj da su zaštićene, da osete saosećanje sudije za ono kroz šta su prošle, a ne da zbog ispitivanja prolaze kroz novu psihološku torturu.
Savetovanje se odvija uz potrebne mere zaštite od širenja zaraze korona virusom. S maskama na licu bilo je i radno predsedništvo, a održan je i poseban okrugli sto "Kovid 19 i funkcionisanje pravosuđa".
V. Savić