Razmatranje prvostepene presude Šarićevoj grupi za krijumčarenje kokaina
Drugostepena presuda Darku Šariću i ostalim optuženima u slučaju krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine, biće doneta posle glavnog pretresa koji će Apelacioni sud u Beogradu održati za četvoricu od ukupno 21 optuženog, među kojima su i tri svedoka-saradnika.
– Apelacioni sud je posle sednice održane po žalbama na pravostepenu presudu Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, odlučio da otvori glavni pretres za optužene Bobana Stojiljkovića, Miloša Cajića, Marka Račića i Vladimira Račića – izjavila je za „Dnevnik” portparolka Apelacionog suda Mirjana Piljić.
Prvo ročište glavnog pretresa u apelaciji, kako je navela, zakazano je za 10, 11. i 12. jun.
Beogradska apelacija je u februaru ove godine razmatrala žalbe uložene na presudu Specijalnog suda donetu 10. decembra 2018, posle ponovljenog suđenja, kojom su na po 15 godina zatvora osuđeni Darko Šarić i odbegli Goran Soković, a na 14 godina Željko Vujanović, po optužbama za organizovanje kriminalne grupe sa sada pokojnim Draganom Dudićem Fricem.
Prvostepeno je kazna zatvora u trajanju 13 i po godina presuđena Marku Pandrcu, po 13 godina Nenadu Novakoviću, Bošku Nediću, Darku Tošiću i Nikoli Dimitrijeviću, a 12 godina Petru Obradoviću. Po 11 i po godina zatvora izrečeno je Milošu Cajiću i Milanu Milovcu, a 11 godina Rodoljubu Raduloviću, zvanom Miša Banana.
Na po deset i po godina zatvora nepravosnažno su osuđeni Mihailo Đoković, Vladimir Račić, Marko Račić, Nebojša Sretenović i Borislav Tunjić, a na deset godina zatvora Živko Sibinski.
Svedoci-saradnici Radan Adamović Draško Vuković i Nebojša Joksović osuđeni su na kazne zatvora od deset meseci, osam meseci, odnosno pet meseci.
Okrivljeni Miloš Nikolić i Mirko Knežević, kojima se sudilo po optužbama da su pomagali Joksoviću da se krije, oslobođeni su optužbi.
Dvojica okrivljenih – Boban Stojiljković i Marko Dabović –oslobođena su optužbi za kriminalno udruživanje u vezi s drogom, s tim što je Stojiljković osuđen zbog neovlašćenog nošenja oružja na dve i po godine zatvora, a Dabović zbog falsifikovanja isprave, na godinu.
U objedinjenom postupku sudi se po nekoliko optužnica Specijalnog tužilaštva kojima se okrivljeni terete za nezakonite radnje u vezi s različitim događajima iz 2008. i 2009. godine, pojedini u Urugvaju, nekolicina u Brazilu, a neki u Italiji ili Argentini, a reč je, tvrdi optužba, o krijumačarenju kokaina.
Odbrana osuđenih je žalbama tražila da Apelacioni sud preinači prvostepenu presudu u oslobađajuću jer, kako smatraju, „optužbe nisu dokazane”.
Tužilaštvao je predložilo da Apelacioni sud potvrdi osuđujući deo prvostepene presude i istovremeno povisi izrečene zatvorske kazne optuženima, s izuzetkom trojice svedoka-saradnika, a da preinači oslobađajući deo presude i četvoricu okrivljenih osudi za dela za koja su oslobođeni. Tužilaštvo smatra da je prvostepeni sud, u osuđujućem delu presude, kako u odnosu na Darka Šarića tako i ostale optužene za neovlašćeno stavljanje u promet opojnih droga i udruživanja radi vršenja krivičnih dela, pravilno utvrdio činjenično stanje, ali pogrešno primenio stari zakon, kojim su za ta dela bile predivđene blaže kazne, umesto novog zakona s predviđenim znatno strožim sankcijama, a koji je donet u periodu koji je obuhvaćen optuženjima.
Tužilaštvo je žalbom predložilo da Apelacioni sud preinači prvostepenu presudu i kad je reč o odbijanju zahteva Tužilaštva da se od Šarića i ostalih optuženih za krijumčarenje, oduzme imovinska korist, koji optužba procenjuje na najmanje 47 miliona evra.
S druge strane, po žalbenim navodima odbrane, osuđujuća presuda je nerazumljiva, nisu utvrđene činjenice i dati su „nejasni i međusobno protivrečni razlozi za stavove i zaključke suda”, dok dokazi koji opovrgavaju optužbe „nisu adekvatno cenjeni”.
J. Jakovljević