Разматрање првостепене пресуде Шарићевој групи за кријумчарење кокаина
Другостепена пресуда Дарку Шарићу и осталим оптуженима у случају кријумчарења 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године, биће донета после главног претреса који ће Апелациони суд у Београду одржати за четворицу од укупно 21 оптуженог, међу којима су и три сведока-сарадника.
– Апелациони суд је после седнице одржане по жалбама на правостепену пресуду Посебног одељења Вишег суда у Београду, одлучио да отвори главни претрес за оптужене Бобана Стојиљковића, Милоша Цајића, Марка Рачића и Владимира Рачића – изјавила је за „Дневник” портпаролка Апелационог суда Мирјана Пиљић.
Прво рочиште главног претреса у апелацији, како је навела, заказано је за 10, 11. и 12. јун.
Београдска апелација је у фебруару ове године разматрала жалбе уложене на пресуду Специјалног суда донету 10. децембра 2018, после поновљеног суђења, којом су на по 15 година затвора осуђени Дарко Шарић и одбегли Горан Соковић, а на 14 година Жељко Вујановић, по оптужбама за организовање криминалне групе са сада покојним Драганом Дудићем Фрицем.
Првостепено је казна затвора у трајању 13 и по година пресуђена Марку Пандрцу, по 13 година Ненаду Новаковићу, Бошку Недићу, Дарку Тошићу и Николи Димитријевићу, а 12 година Петру Обрадовићу. По 11 и по година затвора изречено је Милошу Цајићу и Милану Миловцу, а 11 година Родољубу Радуловићу, званом Миша Банана.
На по десет и по година затвора неправоснажно су осуђени Михаило Ђоковић, Владимир Рачић, Марко Рачић, Небојша Сретеновић и Борислав Туњић, а на десет година затвора Живко Сибински.
Сведоци-сарадници Радан Адамовић Драшко Вуковић и Небојша Јоксовић осуђени су на казне затвора од десет месеци, осам месеци, односно пет месеци.
Окривљени Милош Николић и Мирко Кнежевић, којима се судило по оптужбама да су помагали Јоксовићу да се крије, ослобођени су оптужби.
Двојица окривљених – Бобан Стојиљковић и Марко Дабовић –ослобођена су оптужби за криминално удруживање у вези с дрогом, с тим што је Стојиљковић осуђен због неовлашћеног ношења оружја на две и по године затвора, а Дабовић због фалсификовања исправе, на годину.
У обједињеном поступку суди се по неколико оптужница Специјалног тужилаштва којима се окривљени терете за незаконите радње у вези с различитим догађајима из 2008. и 2009. године, поједини у Уругвају, неколицина у Бразилу, а неки у Италији или Аргентини, а реч је, тврди оптужба, о кријумачарењу кокаина.
Одбрана осуђених је жалбама тражила да Апелациони суд преиначи првостепену пресуду у ослобађајућу јер, како сматрају, „оптужбе нису доказане”.
Тужилаштвао је предложило да Апелациони суд потврди осуђујући део првостепене пресуде и истовремено повиси изречене затворске казне оптуженима, с изузетком тројице сведока-сарадника, а да преиначи ослобађајући део пресуде и четворицу окривљених осуди за дела за која су ослобођени. Тужилаштво сматра да је првостепени суд, у осуђујућем делу пресуде, како у односу на Дарка Шарића тако и остале оптужене за неовлашћено стављање у промет опојних дрога и удруживања ради вршења кривичних дела, правилно утврдио чињенично стање, али погрешно применио стари закон, којим су за та дела биле предивђене блаже казне, уместо новог закона с предвиђеним знатно строжим санкцијама, а који је донет у периоду који је обухваћен оптужењима.
Тужилаштво је жалбом предложило да Апелациони суд преиначи првостепену пресуду и кад је реч о одбијању захтева Тужилаштва да се од Шарића и осталих оптужених за кријумчарење, одузме имовинска корист, који оптужба процењује на најмање 47 милиона евра.
С друге стране, по жалбеним наводима одбране, осуђујућа пресуда је неразумљива, нису утврђене чињенице и дати су „нејасни и међусобно противречни разлози за ставове и закључке суда”, док докази који оповргавају оптужбе „нису адекватно цењени”.
Ј. Јаковљевић