Protest ispred suda zbog presude policajcu Milošu Grandiću
Prijatelji, rodbina i ozvestan broj kolega policajca Miloša Grandića (34) protestovali su juče ispred novosadske Palate pravde da bi iskazali nezadovoljstvo zbog presude donete u petak, 15. juna, po kojoj je Grandić osuđen nepravosnažno u Višem sudu na tri godine zatvora zato što je van dužnosti pokušao da ubije sugrađanina Dejana M. nakon saobraćajnog incidenta u Daničićevoj ulici 19. januara 2014. godine.
Kazna mu je izrečena s posebnim ublažavanjem jer je utvrđeno da je to učinio u prekoračenju nužne odbrane i u afektu.
Obrazlažući presudu, sudija Rade Kalajyija je rekao da je Grandić imao pravo da se brani jer ga je Dejan M. napao i udario metalnom teleskopskom palicom i povredio, ali da je, kao policajac, napad mogao sprečiti i na drugi način, da ga savlada ili da ispali hitac u vazduh.
Ipak, organizator protesta i član Predsedništva Srpske desnice Mihajlo Janjić je rekao okupljenima da je 15. juna policajac Miloš Grandić osuđen na tri godine zatvora zato što je branio svoj život, život svojih kolega, kao i živote građana Republike Srbije.
Janjić smatra da je sudija Rade Kalajyija 15. juna presudio svim stradalim policajcima i da na svojoj savesti i na svojoj duši nosi svakog prebijenog i svakog stradalog policajca na ulici.
Viši sud u Novom Sadu je najoštrije osudio takvo reagovanje na prvostepenu presudu koju je doneo sudija Rade Kalajyija, u predmetu protiv okrivljenog Miloša Grandića, jer takve izjave predstavljaju direktan napad na postupajućeg sudiju, koji je odluku doneo u prvom stepenu, kao i na sudije koji će odlučivati po žalbi.
„U pitanju je nepravnosnažna odluka, protiv koje stranke imaju prava da podnesu žalbu u kojoj mogu izneti svaku eventualnu sumnju u pravilnost i zakonitost postupka i donete odluke, kao i svaku eventualnu sumnju u nepristrasnost postupajućeg sudije, što je jedini zakonski put za komentarisanje i osporavanje sudskih odluka, o čemu će konačnu odluku doneti više sudske istance Republike Srbije”, navode u Višem sudu u Novom Sadu, i dodaju da je svako drugo komentarisanje nepravnosnažnog sudskog postupka i donetih odluka, mimo zakonom propisanih pravnih sredstava, predstavlja ugrožavanje nezavisnosti pravosuđa, a kod građana stvara nepoverenje u rad sudija i suda, što je sve zabranjeno ponašanje, budući da najvažniji propisi Republike Srbije propisuju da sudija jeste nezavisan u postupanju i u donošenju odluka i da ne može biti pozvan na odgovornost za izraženo mišljenje ili glasanje prilikom donošenja odluke.
D. N.