Ponovljeno suđenje petorici osuđenih na 36 godina za dilovanje droge
NOVI SAD: U novosadskom Višem sudu juče je nastavljen ponovljeni proces petorici okrivljenih za prodaju veće količine narkotika, koji su prvostepeno osuđeni u februaru ove godine na 36 godina zatvora.
Na jučerašnje ročište nije došlo šest svedoka, ali je svedočio pripadnik MUP - a koji je učestvovao u akciji lišenja slobode osumnjičenih. Beograđanima Goranu Joviću, Miodragu Nikoliću, Zoranu Simiću, kao i Subotičanima Vlatku Filiposkom i Obradu Đinoviću, pripisuje se prodaja ukupno oko 100 grama kokaina i pet kilograma marihuane.
Okrivljeni Miodrag Nikolić je na početku jučerašnjeg ročišta tražio izuzeće predsedavajućeg veća, sudije Srđana Savića i to obrazložio u dužem izlaganju, koje je detaljno uneseno u zapisnik. Između ostalog on se žalio na naklonjenost predsevajućeg veća tužilaštvu i na dug borabvak u pritvoru, čime se, kako je kazao krše ljudska i građanska prava optuženih u ovom postupku. Izrazio je sumnju da će iko od njih dobiti pravednu kaznu.
Spominjući po njegovoj oceni drakonsku odluku suda u prvostepenom postupku veća postupajućeg sudije, koji po statistici koju je naveo ovaj optuženi, sprovodi 30 do 50 procenata strožu kaznenu politiku u odnosu na ostale sudove u Srbiji.
Predsednik veća je u celosti uneo u zapisnik ovaj zahtev i odmah po tome doneo rešenje kojim ga je odbacio, uz
obrazloženje da se o nekim pomenutim razlozima već odlučivalo, a da ostale zamerke nisu dovoljne za uvažavanje po odredbama Zakona o krivičnom postupku.
Svedok, Zdravko S., pripadnik MUP-a je juče opisao svoje postupanje u akciji hapšenja. On je rekao da je sedeo u službenim kolima na parkingu kod jednog novosadskog tržnog centra i da je video sa oko tri metra, kad su njegove kolege prišle jednom muškarcu. Navodno, ovaj je, ugledaši operativce, pokazao na yep u kojem je bila kesica s kokainom. Potom se prisetio, kojim redoledom je došlo do privođenja ovog osumnjičenog do prostorija Službe za borbu protiv organizovanog kriminala u Beogradu (SBPOK) i protokol kako se sačinjava zapisnik,
- Osoba čije sam hapšenje video ispred kola u kojima sam sedeo (prema optužnici Filiposki) nije pružala otpor i ponašala se korektno. Odmah je pokazla ka svom yepu u kojem je bila kesica, za čiji sdržaj sam tek kasnije saznao da je kokain. Jedan ili dvojica kolega iz moje ekipe su ušli s njim u njegov automobil i otišli ka prostorijma SBPOK-a u Beogradu gde je sačinjen zapisnik. Moja zadatak je bio samo da pokrivam ulaz tržnog centra i posmatram izlaz preko radio veze, i nisam tamo videpo nikavu primopredaju droge. Kasnije sam otišao na druge redovne zadatke - izjavio je juče ovaj svedok.
Na ovo svedočenje imao je prigovor branilac pomenutog okrivljenog i ukazao na to da on smatra da su kolege ovog svedoke koje su ranije svedočičle drugačije opisale događaj. Ovaj beogradski advokat je napomenuo da je ubeđen da se svedoci iz policije iz taktičkih razloga pojavljuju po jednan na raočištu, da bi “peglali”, odnosno prilagodili svoje izjave toku postupka.
Ovaj advokat je napomenuo da bi i zbog ovoga okrivljenima, posle preko dve godine provedene u pritvoru trebao pritvor da se zameni blažom merom, odnosno boravkom u prostorijama kućnog boravka uz elektronski nadozor. Ovom predlogu,pridružili su se ostali branioci, kao i okrivljeni, ali tužilaštvo se protivilo i krivično veće je ga je odbilo.
Podsetimo, nakon što je Apelacioni sud ukinuo presudu, pred većem svedočili su u ponovljenom postupku operativci SBPOK-a MUP-a koji su
učestvovali u akciji lišenja slobode osumnjičenih i forenzičari Ministarstva unutrašnjih poslova.
Inače, po ranijim navodima novosadskog suda Višem sudu, tokom krivičnog postupka utvrđeno je da su od avgusta 2017. godine do 30. oktobra iste godine Goran Jović, Miodrag Nikolić, Vlatko Filiposki i Obrad Đinović prodavali marihuanu i kokain, čime su
izvršili krivično delo neovlašćenog stavljanja u promet opojne droge. Oni su osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne, konkretno Goran Jović na devet godina zatvora, Miodrag Nikolić na osam, Zoran Simić i Vlatko Filiposki na po šest, a Obrad Đinović na sedam godina i šest meseci.
Istom presudom produžen je pritvor Joviću, Nikoliću, Simiću i Filiposkom, koji će trajati do upućivanje optuženih u Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, dok je Obradu Đinoviću produžena mera zabrane napuštanja stana uz primenu elektronskog nadzora i zabranu korišćenja telefona i interneta, koja će trajati najduže do pravosnažnosti presude, odnosno do upućivanja optuženog na izdržavanje krivične sankcije.
Za nastavak ponovljenog suđenja prvi slobodan termin za sve stranke pronađen je 13. febrauara naredne godine, kada je planirano izvođenje dokaza saslušanjem svedoka.
M. Vujačić