Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Поновљено суђење петорици осуђених на 36 година за диловање дроге

17.12.2019. 08:41 08:41
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: У новосадском Вишем суду јуче је настављен поновљени процес петорици окривљених за продају веће количине наркотика, који су првостепено осуђени у фебруару ове године на 36 година затвора.

На јучерашње рочиште није дошло шест сведока, али је сведочио припадник МУП - а који је учествовао у акцији лишења слободе осумњичених. Београђанима Горану Јовићу, Миодрагу Николићу, Зорану Симићу, као и Суботичанима Влатку Филипоском и Обраду Ђиновићу, приписује се продаја укупно око 100 грама кокаина и пет килограма марихуане.

Окривљени Миодраг Николић је на почетку јучерашњег рочишта тражио изузеће председавајућег већа, судије Срђана Савића и то образложио у дужем излагању, које је детаљно унесено у записник. Између осталог он се жалио на наклоњеност предсевајућег већа тужилаштву и на дуг борабвак у притвору, чиме се, како је казао крше људска и грађанска права оптужених у овом поступку. Изразио је сумњу да ће ико од њих добити праведну казну.

Спомињући по његовој оцени драконску одлуку суда у првостепеном поступку већа поступајућег судије, који по статистици коју је навео овај оптужени, спроводи 30 до 50 процената строжу казнену политику у односу на остале судове у Србији.

Председник већа је у целости унео у записник овај захтев и одмах по томе донео решење којим га је  одбацио, уз

образложење да се о неким поменутим разлозима  већ одлучивало, а да остале замерке нису довољне за уважавање по одредбама Закона о кривичном поступку. 

Сведок, Здравко С., припадник МУП-а  је јуче описао своје поступање у акцији хапшења. Он је рекао да је седео у службеним колима на паркингу код једног новосадског тржног центра  и да је видео са око три метра, кад су његове колеге пришле једном мушкарцу. Наводно, овај је, угледаши оперативце, показао на yеp у којем је била кесица с кокаином. Потом се присетио, којим редоледом је дошло до привођења овог осумњиченог до просторија Службе за борбу против организованог криминала у Београду (СБПОК) и протокол како се сачињава записник,

- Особа чије сам хапшење видео испред кола у којима сам седео (према оптужници Филипоски) није пружала отпор и понашала се коректно. Одмах је показла ка свом yеpu у којем је била кесица, за чији сдржај сам тек касније сазнао да је кокаин. Један или двојица колега из моје екипе су ушли с њим у његов  аутомобил и отишли ка просторијма  СБПОК-а у Београду где је сачињен записник. Моја задатак је био само да покривам улаз тржног центра и посматрам излаз преко радио везе, и нисам тамо видепо никаву примопредају дроге. Касније сам отишао на друге редовне задатке - изјавио је јуче овај сведок.

На ово сведочење имао је приговор бранилац поменутог окривљеног и указао на то да он сматра да су колеге овог сведоке које су раније сведочичле другачије описале догађај. Овај београдски адвокат је напоменуо да је убеђен да се сведоци  из полиције из тактичких разлога појављују по једнан на раочишту, да би “пеглали”, односно прилагодили своје изјаве току поступка.

Овај адвокат је напоменуо да би и због овога окривљенима, после преко две године проведене у притвору требао притвор да се замени блажом мером, односно боравком у просторијама кућног боравка уз електронски надозор. Овом предлогу,придружили су се остали браниоци, као и окривљени, али тужилаштво се противило и кривично веће је га је одбило.

Подсетимо, након што је Апелациони суд укинуо пресуду, пред већем сведочили су у поновљеном поступку оперативци СБПОК-а МУП-а који су

учествовали у акцији лишења слободе осумњичених и форензичари Министарства унутрашњих послова.

Иначе, по ранијим наводима новосадског суда Вишем суду, током кривичног поступка утврђено је да су од августа 2017. године до 30. октобра исте године Горан Јовић, Миодраг Николић, Влатко Филипоски и Обрад Ђиновић продавали марихуану и кокаин, чиме су

извршили кривично дело неовлашћеног стављања у промет опојне дроге. Они су осуђени на дугогодишње затворске казне, конкретно Горан Јовић на девет година затвора, Миодраг Николић на осам, Зоран Симић и Влатко Филипоски на по шест, а Обрад Ђиновић на седам година и шест месеци.

Истом пресудом продужен је притвор Јовићу, Николићу, Симићу и Филипоском, који ће трајати до упућивање оптужених у Завод за извршење кривичних санкција, док је Обраду Ђиновићу продужена мера забране напуштања стана уз примену електронског надзора и забрану коришћења телефона и интернета, која ће трајати најдуже до правоснажности пресуде, односно до упућивања оптуженог на издржавање кривичне санкције.

За наставак поновљеног суђења  први слободан термин за све странке пронађен је 13. фебрауара наредне године, када је планирано извођење доказа саслушањем сведока.

М. Вујачић

Пише:
Пошаљите коментар