Podnete 143 krivične prijave za nelegalnu gradnju
BEOGRAD: Za uklanjanje nelegalnih objekata u Srbiji za ovu godinu obezbeđeno je 190 miliona dinara iz budžeta.
Trenutno je u toku 35 postupaka u vezi sa rušenjem različitih objekata širom zemlje koji su zidani bez potrebnih papira, kažu za Tanjug u Republičkoj građevinskoj inspekciji.Od početka ove godine, Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu podneto je 15 krivičnih prijava za nelegalnu gradnju, dok su u prošloj godini na adresu tužilaštva stigle 143 krivične prijave.
Republička građevinska inspekcije je u 2019. godini na teritoriji Srbije donela 77 rešenja o uklanjanju bespravno sagrađenih objekata i pojedinih delova građevina bez dozvole, dok je na teritoriji glavnog grada doneto jedno rešenje o uklanjanju, na opštini Čukarica.
Doneta su i rešenja kojima je naložena obustava radova te vraćanje u prvobitno stanje na šest objekata, navode u Republičkoj građevinskoj inspekciji.
"U 2019. godini je izvršeno uklanjanje bespravno izvedenih radova od strane izvršenika, odnosno investitor je sam sproveo izvršenje rešenja o uklanjanju jednog objekta i jedan izvršenik je započeo uklanjanje objekta koje je prekinuto zbog nepovoljnih vremenskih uslova", objašnjavaju republički inspektori.
Dodaju da je programom uklanjanja objekata planirano da se u ovoj godini taj posao završi tako što će troškovi rušenja biti naplaćeni iz budžeta, a zatim će se naplatiti od onog ko je nelegalno zidao.
Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu u toku prošle godine podnete su 143 krivične prijave.Postupajući po njima tužilaštvo je, kako su rekli Tanjugu, podnelo 16 optužnica Prvom osnovnom sudu u Beogradu.
Za šestoro njih su donete pravnosnažne presude kojima je sud izrekao optuženima uslovne osude, dok je sa 29 lica tužilaštvo zaključilo sporazume o priznanju krivicnog dela, a koji su prihvaćeni i potvrđeni presudama Prvog osnovnog suda.
Zbog "divlje gradnje" zatvorsku kaznu je dobilo njih petoro, a uslovno je osuđeno 23, dok je jedna osoba dobila novčanu kaznu.Od početka ove godine na adresu tužilaštva stiglo je novih 15 krivicnih prijava za gradnju bez dozvole, a nadležni u tužilaštvu kažu da postupaju kako po njima, tako i po prijavama iz prošle godine.
U svakom predmetu, objašnjavaju u tužilaštvu, preduzete su radnje kako bi se otkrili oni koji su zidali bez građevinske dozvole.Tužioci podsećaju da zakonske procedure nalažu da se prikupe dokazi kojim će se utvrditi činjenice, saslušati okrivljeni i ispitati svedoci.
Po potrebi, dodaju, šalju zahteve za prikupljanje neophodnih obaveštenja i Ministarstvu unutrašnjih poslova, nadležnim institucijama poput Republičkog katastar nepokretnosti, Direkciji za imovinu...