Поднете 143 кривичне пријаве за нелегалну градњу
БЕОГРАД: За уклањање нелегалних објеката у Србији за ову годину обезбеђено је 190 милиона динара из буџета.
Тренутно је у току 35 поступака у вези са рушењем различитих објеката широм земље који су зидани без потребних папира, кажу за Танјуг у Републичкој грађевинској инспекцији.Од почетка ове године, Првом основном јавном тужилаштву у Београду поднето је 15 кривичних пријава за нелегалну градњу, док су у прошлој години на адресу тужилаштва стигле 143 кривичне пријаве.
Републичка грађевинска инспекције је у 2019. години на територији Србије донела 77 решења о уклањању бесправно саграђених објеката и појединих делова грађевина без дозволе, док је на територији главног града донето једно решење о уклањању, на општини Чукарица.
Донета су и решења којима је наложена обустава радова те враћање у првобитно стање на шест објеката, наводе у Републичкој грађевинској инспекцији.
"У 2019. години је извршено уклањање бесправно изведених радова од стране извршеника, односно инвеститор је сам спровео извршење решења о уклањању једног објекта и један извршеник је започео уклањање објекта које је прекинуто због неповољних временских услова", објашњавају републички инспектори.
Додају да је програмом уклањања објеката планирано да се у овој години тај посао заврши тако што ће трошкови рушења бити наплаћени из буџета, а затим ће се наплатити од оног ко је нелегално зидао.
Првом основном јавном тужилаштву у Београду у току прошле године поднете су 143 кривичне пријаве.Поступајући по њима тужилаштво је, како су рекли Танјугу, поднело 16 оптужница Првом основном суду у Београду.
За шесторо њих су донете правноснажне пресуде којима је суд изрекао оптуженима условне осуде, док је са 29 лица тужилаштво закључило споразуме о признању кривицног дела, а који су прихваћени и потврђени пресудама Првог основног суда.
Због "дивље градње" затворску казну је добило њих петоро, а условно је осуђено 23, док је једна особа добила новчану казну.Од почетка ове године на адресу тужилаштва стигло је нових 15 кривицних пријава за градњу без дозволе, а надлежни у тужилаштву кажу да поступају како по њима, тако и по пријавама из прошле године.
У сваком предмету, објашњавају у тужилаштву, предузете су радње како би се открили они који су зидали без грађевинске дозволе.Тужиоци подсећају да законске процедуре налажу да се прикупе докази којим ће се утврдити чињенице, саслушати окривљени и испитати сведоци.
По потреби, додају, шаљу захтеве за прикупљање неопходних обавештења и Министарству унутрашњих послова, надлежним институцијама попут Републичког катастар непокретности, Дирекцији за имовину...