OTKRIVAMO Opasni „Izazov: prašak za veš” stigao i u Srbiju
NOVI SAD: Najnovija igra koja se pojavila na internetu, zove se „Izazov: prašak za veš“ (Tide Pod Challenge) i podstiče mlade da gutaju paketiće tečnog deterdženta, sve snimaju kamerama i snimak postavljaju na „Jutjub”.
Reč je o novom štetnom trendu koji se proširio među decom i tinejdžerima u Sjedinjenim Američkim Državama, takozvanom Tide Pod ćallenge.
Zbog gutanja deterdženta, koje je postalo viralno 7. januara, prenose mediji, od tog datuma je oko 40 američkih tinejdžera završilo u bolnici zbog trovanja.
Lekari i toksikolozi upozoravaju na to da je ta zabava izuzetno pogubna jer deca gutajući „jastučiće” za pranje veša koji sadrže mnogobrojne hemikalije, koje razaraju sluzokožu usta, očiju, grla i digestivnog trakta.
Psiholog Aleksandar Šibul iz Novog Sada kaže za „Dnevnik” da su deca, pogotovo tinejdžeri, skloni samopovređivanju pod uticajem grupe, pogotovo preko socijalnih mreža, što pokazuje pomenuta i slične opasne igre na internetu.
– Uzrok samopovređivanja krije se u poremećaju ličnosti, koji je dete već razvilo u mlađem uzrastu – pojašnjava Šibul, i dodaje da deca sklona samopovređivanju uglavnom dolaze iz disfunkcionalnih porodica, u kojima su bila izložena nasilju, svađama, alkoholizmu i slično. – Ta deca obično ispoljavaju negativna osećanja, poput ljutnje, besa, tuge, nezadovoljstva… Kod samopovređivanja sečenjem ili bodenja šestarom, luči se endrofin koji smiruje osobu i daje neku vrstu zadovoljstva, pa tako i pogrešan način rešavanja problema.
Šibul naglašava da je u takvim situacijama veom važno zadobiti poverenje deteta kroz razgovor i razumevanje situacije u kojoj je.
– Deterdžent je gusto nabijen u jastučić i zatvoren plastičnom membranom, što daje određeni pritisak i ukoliko ga progutate, opasan proces počinje u grlu, tamo opasnost tek započinje – kažu u Bolničkom centru za trovanja u Ohaju, i dodaju da se prilikom konzumiranja prvo oseti neprijatan i gorak ukus.
Na snimcima koji su preplavili „Jutjub” vidi se da deca uzimaju deterdžent i stavljaju ga u usta, a posle nekoliko minuta izbacuju ga iz organizma povraćanjem. Međutim, čim se jastučić raspadne u ustima, može biti prekasno, čak i onda kad se odmah nakon toga sadržaj ispljune.
Jedna pekara u Severnoj Karolini preduzela je radikalni potez da bi slikovito prikazala mladima kako da razlikuju hranu koja je jestiva od otrovnih i štetnih supstanci koje mogu izazvati ozbiljne posledice i smrt.
Oni su uvrstili u svoju ponudu krofne „Tide Pod”. Reč je o klasičnoj poslastici koja izgledom podseća na jastučiće deterdženta za pranje veša.
Na „Istagramu” se šeruju fotografije krofni uz tekst „Ovo je krofna… to se sme jesti! Tide je isključivo za pranje veša, ludaci!”
Iritacija dovodi do kašljanja i mučnine kod većine ljudi, a ako dospe u grkljan i ždrelo i tamo ostane kratko vreme, doslovno spaljuje tkivo, upozoravaju američki stručnjaci, i dodaju da to može jedenje, pijenje ili samo disanje učiniti vrlo bolnim i teškim. Kad hemikalije dospeju do pluća, spaljuju krhke vrećice vazduha kroz koje telo apsorbuje kiseonik i ispušta ugljen-dioksid. Kad se ta tkiva zapale koncentrisanim sredstvima, „razmena vazduha ne radi dobro”. Dešavalo se da mladi, nakon što pojedu deterdžent, upadnu u komu, koja ponekad traje danima, prenose američki mediji.
Ta opasna igra kod mladih počela je u Americi, a brzo se proširila među tinejdžerima Engleske, Holandije, Nemačke, pa i i u našem okruženju. Zato je „Jutjub” i odlučio da počne da uklanja te snimke jer podstiču mlade na samopovređivanje. Međutim, pre nego što ih je „Jutjub” uklonio, neki video-zapisi su pregledani čak više od 100.000 puta. „Dejli mejl” je objavio da „Jutjubova” pravila zabranjuju sadržaj čija je namera podsticanje opasnih aktivnosti koje nose rizik od telesnih povreda i da se brzo uklanjaju snimci koji krše pravila.
Predsednica američke komisije za bezbednost potrošača En Meri Berkl navela je da konzumacija deterdženta može prouzrokovati smrt.
– Taj trend je počeo kao šala, a sada je otišao predaleko – rekla je Berklova.
Nažalost, danas deca više veruju internetu nego roditeljima, koji moraju raditi na dobroj komunikaciji s decom, koja se mora negovati i razvijati od najranijeg uzrasta.
D. Nikolić