Oštrije kazne za preveliku brzinu, alkohol, pojas...
BEOGRAD: Vlada Republike Srbije usvojila je prošle nedelje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima.
Iako je načinjen značajan pomak u pogledu povećanja nivoa bezbednosti saobraćaja, rizik stradanja u saobraćajnim nesrećama u Republici Srbiji je višestruko veći u odnosu na države s razvijenim i stabilnim nivoom bezbednosti saobraćaja. Izmenama postojećeg Zakona omogućeno je uspostavljanje postojanijeg i delotvornijeg sistema bezbednosti saobraćaja na putevima, kao i veća zaštita ranjivih kategorija učesnika u saobraćaju.
Takođe je omogućena izgradnja i promena svesti, stavova, znanja i veština svih učesnika u saobraćaju putem odgovarajućeg obrazovanja, vaspitanja i informisanja.
Načelnik Uprave saobraćajne policije Ministarstva unitrašnjih poslova Nebojša Arsov kaže da će izmenama Zakona o saobraćaju biti povećane kazne za velika prekoračenja brzine, vožnju pod uticajem alkohola, nevezivanje pojasa, prljave tablice. Dodao je da je Predlog zakona prošao Vladu, a u Skupštini treba da bude usvojen u toku novembra, tako da će nova pravila u saobraćaju biti primenjena krajem ove ili početkom sledeće godine.
– Prekoračenje brzine i vožnja pod uticajem alkohola su najčešći uzroci saobraćajnih nesreća – naveo je Arsov.
Zato je, kako ukazuje, Ministarstvo u novom zakonu povećalo sankcije i smanjilo dozvoljenu granicu alkohola u krvi na 0,2 miligrama po mililitru.
– Takođe, uvodi se i nova granica – visoka alkoholisanost – od 0,5 do 0,8 promila. Uvodi se i nekoliko tipova alkoholisanosti u zavisnosti od količine alkohola, na osnovu čega će se i određivati visina kazne – navodi Arsov.
Kada se govori o dozvoljenom procentu alkohola u krvi vozača, granica se snižava na 0, 2 odsto, a i tu će kazne biti rigoroznije.
0,21–0,5‰ – 10.000 dinara
0,51–0,8‰ – 10.000–20.000 dinara, najmanje tri meseca zabrane i pet do sedam poena
0,81–1,2‰ – 20.000–40.000 dinara – ili 30 dana zatvora, najmanje četiri meseca zabrane i sedam do devet poena
1,21–1,6‰ – 100.000–120.000 dinara ili najmanje 15 dana zatvora, najmanje osam meseci zabrane i osam do deset poena
1,61–2,0‰ – 100.000–120.000 dinara ili najmanje 15 dana zatvora, najmanje osam meseci zabrane i 13–15 poena
Preko 2,0‰ – 30 do 60 dana zatvora, najmanje devet meseci zabrane i 14–16 poena
Alkohol ne utiče na sve ljude jednako, a njegov uticaj zavisi od telesne težine, učestalosti pijenja alkohola, pola, zadnjeg obroka...
Posle konzumiranja flaše piva od 0,5 litara, alkometar je kod jednog čoveka pokazao 0,39 promila alkohola u krvi, a ista vrednost koncentracije alkohola u krvi pokazala se posle dve čašice viskija od 0,05 litara. Jedna žena je popila čašicu lozovače i alkometar je pokazao 0,43 promila, dok je njen kolega popio konzervu piva, a potom i čašicu pelinkovca od 0,05 litara – duvanjem u alkometar pokazano je da u krvi ima 0,79 promila.
Čak i jedno klasično pivo od pola litra, naročito na prazan stomak, može da dovede do 0,4 promila alkohola.
Što se tiče nevezivanja sigurnosnog pojasa, kazna se povećava na 10.000 dinara, kao i za prljave tablice. Arsov objašnjava da policija sve više koristi automatsku detekciju prekršaja i kamere, zbog čega tablice moraju da budu čitljive.
Kazne će biti smanjene za manja prekoračenja brzine i vožnju zaustavnom trakom. Manje prekoračenja brzine je od 20 do 30 kilometara na čas u naselju i 30 do 40 van naselja. Kazne su novčane, ali i oduzimanje poena, a od oduzimanja vozila se odustalo.
Jedna od novina Zakona o bezbednosti u saobraćaju biće i veće kazne za pojedine prekršaje, a među najskupljima su obilaženje i preticanje vozila koje se zaustavilo da propusti pešake, ali i prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu koje nije predviđeno za sedenje.
Najskuplji prekršaji biće kažnjavani sa 100.000 do 120.000 dinara, najmanje devet meseci zabrane upravljanja motornim vozilom i oduzimanjem 13 do 15 kaznenih poena.
M. Bozokin
D. Nikolić