Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Оштрије казне за превелику брзину, алкохол, појас...

01.11.2017. 09:05 09:09
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Влада Републике Србије усвојила је прошле недеље Предлог закона о изменама и допунама Закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Иако је начињен значајан помак у погледу повећања нивоа безбедности саобраћаја, ризик страдања у саобраћајним несрећама у Републици Србији је вишеструко већи у односу на државе с развијеним и стабилним нивоом безбедности саобраћаја. Изменама постојећег Закона омогућено је успостављање постојанијег и делотворнијег система безбедности саобраћаја на путевима, као и већа заштита рањивих категорија учесника у саобраћају.

Такође је омогућена изградња и промена свести, ставова, знања и вештина свих учесника у саобраћају путем одговарајућег образовања, васпитања и информисања.

Начелник Управе саобраћајне полиције Министарства унитрашњих послова Небојша Арсов каже да ће изменама Закона о саобраћају бити повећане казне за велика прекорачења брзине, вожњу под утицајем алкохола, невезивање појаса, прљаве таблице. Додао је да је Предлог закона прошао Владу, а у Скупштини треба да буде усвојен у току новембра, тако да ће нова правила у саобраћају бити примењена крајем ове или почетком следеће године.

– Прекорачење брзине и вожња под утицајем алкохола су најчешћи узроци саобраћајних несрећа – навео је Арсов.

Зато је, како указује, Министарство у новом закону повећало санкције и смањило дозвољену границу алкохола у крви на 0,2 милиграма по милилитру.

– Такође, уводи се и нова граница – висока алкохолисаност – од 0,5 до 0,8 промила. Уводи се и неколико типова алкохолисаности у зависности од количине алкохола, на основу чега ће се и одређивати висина казне – наводи Арсов.


Алкохол у крви

Када се говори о дозвољеном проценту алкохола у крви возача, граница се снижава на 0, 2 одсто, а и ту ће казне бити ригорозније.

0,21–0,5‰ – 10.000 динара

0,51–0,8‰ – 10.000–20.000 динара, најмање три месеца забране и пет до седам поена

0,81–1,2‰ – 20.000–40.000 динара – или 30 дана затвора, најмање четири месеца забране и седам до девет поена

1,21–1,6‰ – 100.000–120.000 динара или најмање 15 дана затвора, најмање осам месеци забране и осам до десет поена

1,61–2,0‰ – 100.000–120.000 динара или најмање 15 дана затвора, најмање осам месеци забране и 13–15 поена

Преко 2,0‰ – 30 до 60 дана затвора, најмање девет месеци забране и 14–16 поена

Алкохол не утиче на све људе једнако, а његов утицај зависи од телесне тежине, учесталости пијења алкохола, пола, задњег оброка...

После конзумирања флаше пива од 0,5 литара, алкометар је код једног човека показао 0,39 промила алкохола у крви, а иста вредност концентрације алкохола у крви показала се после две чашице вискија од 0,05 литара. Једна жена је попила чашицу лозоваче и алкометар је показао 0,43 промила, док је њен колега попио конзерву пива, а потом и чашицу пелинковца од 0,05 литара – дувањем у алкометар показано је да у крви има 0,79 промила.

Чак и једно класично пиво од пола литра, нарочито на празан стомак, може да доведе до 0,4 промила алкохола.


Што се тиче невезивања сигурносног појаса, казна се повећава на 10.000 динара, као и за прљаве таблице. Арсов објашњава да полиција све више користи аутоматску детекцију прекршаја и камере, због чега таблице морају да буду читљиве.

Казне ће бити смањене за мања прекорачења брзине и вожњу зауставном траком. Мање прекорачења брзине је од 20 до 30 километара на час у насељу и 30 до 40 ван насеља. Казне су новчане, али и одузимање поена, а од одузимања возила се одустало.

Једна од новина Закона о безбедности у саобраћају биће и веће казне за поједине прекршаје, а међу најскупљима су обилажење и претицање возила које се зауставило да пропусти пешаке, али и превоз детета млађег од 12 година на месту које није предвиђено за седење.

Најскупљи прекршаји биће кажњавани са 100.000 до 120.000 динара, најмање девет месеци забране управљања моторним возилом и одузимањем 13 до 15 казнених поена.

М. Бозокин

Д. Николић

Пише:
Пошаљите коментар