Odlaganje krivice puni kase zdravstva, prosvete, socijale i kulture
BEOGRAD: Sredstva prikupljena po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja - oportuniteta dodeljena su danas za 98 korisnika iz oblasti zdravstva, prosvete, socijale i kulture, u iznosu od 351,5 miliona dinara.
Predviđeno je da tim novcem bude unapređen rad škola, centara za socijalni rad, domova zdravlja, bolnica, biblioteka, vrtića, manastira...
Ministarka pravde Nela Kuburović objasnila je da je prvi konkurs bio raspisan 18. marta prošle godine, te da je na taj konkrs pristiglo više od 1.200 prijava, a da je novac od 351,5 miliona dinara podeljen tada na 67 korisnika.
Ove godine, istakla je, bilo je manje prijavljenih - 763, a ista suma podeljena je na veći broj korisnika - 97.
Najviše novca dobilo je zdravstvo, oko 131 milion, socijala 73,6 miliona, kultura oko 64,6 miliona, a prosveta skoro 70 miliona.
"Ovaj način raspodele sredstava prikupljenih od odlaganja krivičnog gonjenja za krivična dela za koje je predviđena novčana kazna ili kazna zakona do pet godina predviđen je izmenom Zakona o krivičnom postupku 2014. godine", rekla je Kuburović.
Ona je dodala da su izmene inicirane radi onemogućavanja korupcije.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da će zdravstvene ustanove, zahvaljujući izdvojenom novcu, moći da raspolažu sa osam novih saniteta, dva specijalna sanitetska vozila za transport u neonatologiji, dva vozila za pacijente na hemodijalizi, dva terenska vozila, dva ultrazvuka i drugom medicinskom opremom.
" Posebno bih istakao važnost nabavke vozila za transport u neonatologiji, koji su dodeljeni KC Niš i OB Novi Pazar, a čija je vrednost oko 100.000 evra. Bebe kojima je potrebna hitna medicinska nega biće zbrinute u najboljim uslovima", rekao je Lončar.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da je novac ove godine dobio veći broj prosvetnih ustanova, te da će tim novcem biti renovirane ili izgrađene fislukturne sale, svlačionice, toaleti.
"Siguran sam da će novac biti iskorišćen na pravi način", rekao je Šarčević.
Ministar za rad Zoran Đorđević kaže da će novac biti iskorišćen za unapređenje rada socijalnih ustanova i dodaje da se nada da će aplicirati sa više projekata.
Ministar kulture i informisanja rekao je novac dobilo 13 ustanova i organizacija, među kojuma su manastiri Sopoćani i Studenica, Ubiverzitetska bibilioteka "Svetozar Marković", Kolarac...
"Ostaje samo da ta sredstva budu efikasnoi u predviđenom roku iskorišćena", rekao je Vukosavljević.
Kuburović: Preispitaće se kazne za nasilje u porodici
Ministarka pravde Nela Kuburović kaže da Radna grupa tog ministarstva radi na odgovarajućim izmenama Krivičnog zakonika i da će svakako razmatrati pitanja izmene krivičnih dela i propisanih kazni za nasilje u porodici.
Ona je podsetila da je u novembru prošle godine izmenjen Krivični zakon po kome je već povećana minimalna kazna, te da su propisane kazne za nasilje u porodici kod nas među strožima u Evropi.
Kuburović kaže da je tu pitanje primene zakona.
"Prošle godine imali smo 2.200 osuđujućih presdua za nasilje u porodici, a više od 60 odsto su bile uslovne osude", ukazala je ministarka i dodala da nije uvek stvar samo zakona, već je reč o odgovarajućoj reakciji sudova.
Bolja koorodinacija centara za socijalni rad, policije i tužilaštava predviđena je novim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici.
Ona je istakala da je od početka primene tog Zakona izrečeno više od 1.000 hitnih mera, a da je u 200 slučajeva došlo do kršenja tih mera i izricanja kazne zatvora.
U skladu sa tim Zakonom, naznačila je, osnovan je i Savet za borbu protiv nasilja u porodici, koji će prvi sastanak održati sledeće nedelje.