Obustavljena istraga protiv Momčila Milovića
Novosadsko javno tužilaštvo donelo je prošle sedmice naredbu o završetku istrage protiv osumnjičenh Momčila Milovića (62), Ljiljane Babin (49) i Radoslava Milutinova (55) jer nema dovoljno dokaza za optuženje za zloupotrebe u Specijalnoj bolnice za plućne bolesti „Dr Budislav Babić” u Beloj Crkvi, saznaje „Dnevnik” nezvanično.
Branilac okrivljenog Momčila Milovića advokat Ljubomir Apro kazao je juče za „Dnevnik” da je očekivao takvu odluku Tužilaštva, smatrajući da svi dokazi izvedeni u toku istražnog postupka, kao i odbrana okrivljenog, ukazuju na to da je osumnjičeni postupao u skladu s pozitivnim pravnim propisima koji regulišu postupak javnih nabavki, te da nije počinio krivično delo koje mu se stavlja na teret.
Kako su mediji pisali pre dve godine, u nastavku akcije otkrivanja zloupotreba u Fondu za kapitalna ulaganja AP Vojvodine policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su počinile krivična dela zloupotrebe službenog položaja, zloupotrebe položaja odgovornog lica i prevare i tako oštetile Fond za 24.195.785 dinara.
Podsetimo, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, polovinom avgusta 2015. godine uhapšeni su bivši direktor Fonda za kapitalna ulaganja Momčilo Milović, odgovorno lice Specijalne bolnice za plućne bolesti „Dr Budislav Babić” Lidija L. (55), odgovorno lice SZR „Rad” Borislav B. (61) i odgovorno lice agencije „Kengur” V. M. (54).Osim njih četvoro, koji su lišeni slobode, krivične prijave u redovnom postupku bile su podnete i protiv Radoslava Milutinova i Ljiljane Babin.
Oni su bili osumnjičeni da su prilikom izgradnje objekta za potrebe Specijalne bolnice za plućne bolesti „Dr Budislav Babić”, od novembra 2008. do novembra 2009. godine, nezakonito izvršili izbor agencije „Kengur“ za obavljanje nadzora nad građevinskim radovima, koje je izvodila firma SZR „Rad”, a za koje je proverama utvrđeno da nisu izvedeni u obimu koji je naznačen u privremenim situacijama.
Naime, osumnjičenima se pripisivalo da su u dokumantaciju unosili radove koji još nisu izvedeni, što su, kao verodostojno, overavali nadzorni organ agencije „Kengur”, predstavnik bolnice i predstavnik Fonda za kapitalna ulaganja.
Po krivičnoj prijavi, po tom osnovu, na ime neizvršenih radova izvođaču SZR „Rad” za obavljene poslove plaćeno je 16.695.785 dinara više. Proverama je, navodno, utvrđeno da radovi predviđeni do tada 2015. godine nisu okončani, a da pri tom prijavljena lica u Fondu i bolnici nisu aktivirala bankarsku garanciju na iznos od 7.500.000 dinara, već su je zamenila menicama SZR „Rad”, koje su nenaplative usled blokade računa te radnje. Osumnjičenima se stavljalo na teret da su na taj način oštetili Fond za 24.195.785 dinara i pribavili protivpravnu imovinsku korist radnji „Rad”.
M. Vujačić