Обустављена истрага против Момчила Миловића
Новосадско јавно тужилаштво донело је прошле седмице наредбу о завршетку истраге против осумњиченх Момчила Миловића (62), Љиљане Бабин (49) и Радослава Милутинова (55) јер нема довољно доказа за оптужење за злоупотребе у Специјалној болнице за плућне болести „Др Будислав Бабић” у Белој Цркви, сазнаје „Дневник” незванично.
Бранилац окривљеног Момчила Миловића адвокат Љубомир Апро казао је јуче за „Дневник” да је очекивао такву одлуку Тужилаштва, сматрајући да сви докази изведени у току истражног поступка, као и одбрана окривљеног, указују на то да је осумњичени поступао у складу с позитивним правним прописима који регулишу поступак јавних набавки, те да није починио кривично дело које му се ставља на терет.
Како су медији писали пре две године, у наставку акције откривања злоупотреба у Фонду за капитална улагања АП Војводине полиција је ухапсила четири особе због сумње да су починиле кривична дела злоупотребе службеног положаја, злоупотребе положаја одговорног лица и преваре и тако оштетиле Фонд за 24.195.785 динара.
Подсетимо, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, половином августа 2015. године ухапшени су бивши директор Фонда за капитална улагања Момчило Миловић, одговорно лице Специјалне болнице за плућне болести „Др Будислав Бабић” Лидија Л. (55), одговорно лице СЗР „Рад” Борислав Б. (61) и одговорно лице агенције „Кенгур” В. М. (54).Осим њих четворо, који су лишени слободе, кривичне пријаве у редовном поступку биле су поднете и против Радослава Милутинова и Љиљане Бабин.
Они су били осумњичени да су приликом изградње објекта за потребе Специјалне болнице за плућне болести „Др Будислав Бабић”, од новембра 2008. до новембра 2009. године, незаконито извршили избор агенције „Кенгур“ за обављање надзора над грађевинским радовима, које је изводила фирма СЗР „Рад”, а за које је проверама утврђено да нису изведени у обиму који је назначен у привременим ситуацијама.
Наиме, осумњиченима се приписивало да су у докумантацију уносили радове који још нису изведени, што су, као веродостојно, оверавали надзорни орган агенције „Кенгур”, представник болнице и представник Фонда за капитална улагања.
По кривичној пријави, по том основу, на име неизвршених радова извођачу СЗР „Рад” за обављене послове плаћено је 16.695.785 динара више. Проверама је, наводно, утврђено да радови предвиђени до тада 2015. године нису окончани, а да при том пријављена лица у Фонду и болници нису активирала банкарску гаранцију на износ од 7.500.000 динара, већ су је заменила меницама СЗР „Рад”, које су ненаплативе услед блокаде рачуна те радње. Осумњиченима се стављало на терет да су на тај начин оштетили Фонд за 24.195.785 динара и прибавили противправну имовинску корист радњи „Рад”.
М. Вујачић