Novi Sad nije utočište stranih begunaca od pravde
Hrvatski državljanin s Evropske liste najtraženijih begunaca Bojan Dragičević (38) uhapšen je u Novom Sadu nakon petogodišnje potrage, saopšteno je iz hrvatskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
MUP Hrvatske, u saradnji sa srpskom policijom i Policijskom upravom Novi Sad, uspeo je da locira jednog od najtraženijih hrvatskih begunaca i on je u četvrtak uhapšen na području Novog Sada. Dragičević je u dva navrata opljačkao banku u Šibeniku, a na poternici je kao begunac iz zatvora.
Taj begunac je bio na „European most wanted” listi od 2016, odnosno od samog početka objavljivanja liste na kojoj su najtraženiji begunci Evrope, s obzirom na to da se radilo o izrazito opasnom i nasilnom beguncu.
Hapšenje Bojana Dragičevića nije prvi slučaj da su stranom beguncu od pravde lisice stavljene u Novom Sadu. Po dostupnim podacima, odnosno sabiranjem policijskih saopštenja, došli smo do podatka da su u Novom Sadu u poslednje tri godine lisice stavljene čak desetorici odmetnika. Njihove matične države tražile su ih preko međunarodne poternice radi izdržavanja zatvorske kazne ili da bi im se sudilo za razna krivična dela.
Pripadnici MUP-a u Novom Sadu uhapsili su 12. februara 2018. državljanina Bosne i Hercegovine M. R. (22), za kojim je Interpol u Sarajevu tragao zbog više krivičnih dela.
Novosadska policija je 20. decembar prošle godine, u odvojenim akcijama, uhapsila J. B. (1996) i K. B. (1983), za kojima je bila raspisana međunarodna poternica zbog pljačke banke u Drvaru, počinjene 2017. godine. Oni se terete da su, naoružani automatskim puškama i pištoljem, iz banke odneli više od 300.000 KM, a prilikom bekstva teško ranili policajca.
Prethodno je osumnjičenog za to krivično delo N. G. (1994) novosadska policija uhapsila krajem avgusta 2018. godine.
U zavisnosti od boje Interpolovih poternica, razlikuje se i njihova sadržina:
* crvena – najpoznatija, raspisuje se za počiniocima najtežih krivičnih dela, koji moraju da budu uhapšeni i isporučeni.
* žuta – međunarodna objava za pronalaženje nestalih lica
* narandžasta – upozoravaju se policija, državne službe i internacionalne organizacije o potencijlnim opasnostima (bombe...)
* plava – obaveštenje o prikupljenim podacima o beguncu ili njegovim kriminalnim aktivnostima
* zelena – raspisuje se da bi se dobila obaveštenja ili dala upozorenja o bivšim osuđenicima za koje se sumnja da mogu počiniti krivično delo u drugim zemljama
* crna – raspisuje se za identifikaciju leševa.
Brzom i efikasnom intervencijom pripadnika MUP-a u Novom Sadu, 27. marta 2017. oko 14 časova uhapšena su dvojica državljana Crne Gore, odmah nakon pokušaja pljačke jedne novosadske menjačnice na Futoškom putu.
Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović 4. januara 2017. odobrila je izručenje BiH Sanjina Sefića, koji se sumnjiči da je automobilom kod Zemaljskog muzeja u Sarajevu 10. oktobra 2016. usmrtio dve devojke a potom pobegao. Sefić je nakon nesreće 10. oktobra pobegao s lica mesta, a dva dana kasnije je uhapšen u Novom Sadu na osnovu međunarodne poternice raspisane po naredbi Kantonalnog suda u Sarajevu.
U Novom Sadu je po Interpolovoj poternici krajem 2017. pao i N. J. (30), za kojim se tragalo zbog sumnje da je na području Bosne i Hercegovine činio krivična dela.
Još jednom državljaninu BiH, M. Ž. (35) lisice su stavljene u Novom Sadu 30. novembra 2016. Za njim je bila raspisana međunarodna poternica Interpola radi izdržavanja kazne od petnaest godina zatvora, na koju je osuđen pred bosanskim sudom zbog trostrukog ubistva.
Državljanin Crne Gore I. B. (1997) uhapšen je 16. septembar 2016. zbog droge. U stanu koji osumnjičeni koristi policija je pronašla više od 200 grama praha, za koji sumnjalo da je heroin, 240 grama suve biljke, sumnjive na marihuanu i digitalnu vagu za precizno merenje.
Devetog marta 2016. u Novom Sadu je uhapšen Mirko B. (24), osumnjičen za krivično delo ubistva, počinjeno u maju 2015. godine na teritoriji Bosne i Hercegovine. Po nezvaničnim saznanjima, Mirku B. se stavlja na teret da je izbo sečivom jednog mladić, na području Distrikta Brčko.
Novosadska policija uhapsila je 19. jula 2018. državljanina Tunisa A. O. (28) zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanja panike i nereda.
On je ispred Centra za socijalni rad u Novom Sadu noću ostavio kofer s natpisom: „Ne diraj, ovo je eksploziv” te se kod radnika obezbeđenja raspitivao za policiju i rekao da će „sve dići u vazduh”.
Protivdiverzionim pregledom na licu mesta, utvrđeno je da u koferu nije eksploziv već garderoba osumnjičenog.
Raspisivanje poternica, kažu stručnjaci, logično je kada nema drugog načina da se okrivljeni privede pravdi.
Da to što je poternica raspisana nije garancija hapšenja govori i podatak srpskog Interpola da postoji više od 1.000 aktivnih međunarodnih poternica koje je raspisala Srbija.
Po rečima bivšeg rukovodioca jugoslovenskog DB-a Božidara Spasića, ne može se reći da posle raspisivanja crvene međunarodne poternice sumnjivca traži gotovo ceo svet.
– Ne ide to tako – mi raspišemo poternicu, a onda se neko tamo polomi da ga nađe – ističe Božidar Spasić. – Znate li koliko evropskih zemalja ima poternica i sad će baš neko da nabasa na nekoga ko je automobilom pregazio čoveka i pobegao s mesta nesreće. Dugogodišnji begunci promene identitet, neki i lični opis, pa često policije više i ne znaju koga traže. Može da im bude pred nosom. Sigurno kod nas ima ljudi koji su na crvenim poternicama koje su raspisale neke druge zemlje. To je zgodno da policija smanji pritisak javnosti i kaže: „Sve smo uradili” i tako prebaci odgovornost na policije drugih zemalja, a te policije, opet, imaju mnogo preča posla. Sve je to međunarodno policijsko šminkanje
M. Bozokin