Нови Сад није уточиште страних бегунаца од правде
Хрватски држављанин с Европске листе најтраженијих бегунаца Бојан Драгичевић (38) ухапшен је у Новом Саду након петогодишње потраге, саопштено је из хрватског Министарства унутрашњих послова.
МУП Хрватске, у сарадњи са српском полицијом и Полицијском управом Нови Сад, успео је да лоцира једног од најтраженијих хрватских бегунаца и он је у четвртак ухапшен на подручју Новог Сада. Драгичевић је у два наврата опљачкао банку у Шибенику, а на потерници је као бегунац из затвора.
Тај бегунац је био на „Еуропеан мост wanted” листи од 2016, односно од самог почетка објављивања листе на којој су најтраженији бегунци Европе, с обзиром на то да се радило о изразито опасном и насилном бегунцу.
Хапшење Бојана Драгичевића није први случај да су страном бегунцу од правде лисице стављене у Новом Саду. По доступним подацима, односно сабирањем полицијских саопштења, дошли смо до податка да су у Новом Саду у последње три године лисице стављене чак десеторици одметника. Њихове матичне државе тражиле су их преко међународне потернице ради издржавања затворске казне или да би им се судило за разна кривична дела.
Припадници МУП-а у Новом Саду ухапсили су 12. фебруара 2018. држављанина Босне и Херцеговине М. Р. (22), за којим је Интерпол у Сарајеву трагао због више кривичних дела.
Новосадска полиција је 20. децембар прошле године, у одвојеним акцијама, ухапсила Ј. Б. (1996) и К. Б. (1983), за којима је била расписана међународна потерница због пљачке банке у Дрвару, почињене 2017. године. Они се терете да су, наоружани аутоматским пушкама и пиштољем, из банке однели више од 300.000 КМ, а приликом бекства тешко ранили полицајца.
Prеthodno је осумњиченог за то кривично дело Н. Г. (1994) новосадска полиција ухапсила крајем августа 2018. године.
У зависности од боје Интерполових потерница, разликује се и њихова садржина:
* црвена – најпознатија, расписује се за починиоцима најтежих кривичних дела, који морају да буду ухапшени и испоручени.
* жута – међународна објава за проналажење несталих лица
* наранџаста – упозоравају се полиција, државне службе и интернационалне организације о потенцијлним опасностима (бомбе...)
* плава – обавештење о прикупљеним подацима о бегунцу или његовим криминалним активностима
* зелена – расписује се да би се добила обавештења или дала упозорења о бившим осуђеницима за које се сумња да могу починити кривично дело у другим земљама
* црна – расписује се за идентификацију лешева.
Брзом и ефикасном интервенцијом припадника МУП-а у Новом Саду, 27. марта 2017. око 14 часова ухапшена су двојица држављана Црне Горе, одмах након покушаја пљачке једне новосадске мењачнице на Футошком путу.
Министарка правде Србије Нела Кубуровић 4. јануара 2017. одобрила је изручење БиХ Сањина Сефића, који се сумњичи да је аутомобилом код Земаљског музеја у Сарајеву 10. октобра 2016. усмртио две девојке а потом побегао. Сефић је након несреће 10. октобра побегао с лица места, а два дана касније је ухапшен у Новом Саду на основу међународне потернице расписане по наредби Кантоналног суда у Сарајеву.
У Новом Саду је по Интерполовој потерници крајем 2017. пао и Н. Ј. (30), за којим се трагало због сумње да је на подручју Босне и Херцеговине чинио кривична дела.
Још једном држављанину БиХ, М. Ж. (35) лисице су стављене у Новом Саду 30. новембра 2016. За њим је била расписана међународна потерница Интерпола ради издржавања казне од петнаест година затвора, на коју је осуђен пред босанским судом због троструког убиства.
Држављанин Црне Горе И. Б. (1997) ухапшен је 16. септембар 2016. због дроге. У стану који осумњичени користи полиција је пронашла више од 200 грама праха, за који сумњало да је хероин, 240 грама суве биљке, сумњиве на марихуану и дигиталну вагу за прецизно мерење.
Деветог марта 2016. у Новом Саду је ухапшен Мирко Б. (24), осумњичен за кривично дело убиства, почињено у мају 2015. године на територији Босне и Херцеговине. По незваничним сазнањима, Мирку Б. се ставља на терет да је избо сечивом једног младић, на подручју Дистрикта Брчко.
Новосадска полиција ухапсила је 19. јула 2018. држављанина Туниса А. О. (28) због постојања основа сумње да је учинио кривично дело изазивања панике и нереда.
Он је испред Центра за социјални рад у Новом Саду ноћу оставио кофер с натписом: „Не дирај, ово је експлозив” те се код радника обезбеђења распитивао за полицију и рекао да ће „све дићи у ваздух”.
Противдиверзионим прегледом на лицу места, утврђено је да у коферу није експлозив већ гардероба осумњиченог.
Расписивање потерница, кажу стручњаци, логично је када нема другог начина да се окривљени приведе правди.
Да то што је потерница расписана није гаранција хапшења говори и податак српског Интерпола да постоји више од 1.000 активних међународних потерница које је расписала Србија.
По речима бившег руководиоца југословенског ДБ-а Божидара Спасића, не може се рећи да после расписивања црвене међународне потернице сумњивца тражи готово цео свет.
– Не иде то тако – ми распишемо потерницу, а онда се неко тамо поломи да га нађе – истиче Божидар Спасић. – Знате ли колико европских земаља има потерница и сад ће баш неко да набаса на некога ко је аутомобилом прегазио човека и побегао с места несреће. Дугогодишњи бегунци промене идентитет, неки и лични опис, па често полиције више и не знају кога траже. Може да им буде пред носом. Сигурно код нас има људи који су на црвеним потерницама које су расписале неке друге земље. То је згодно да полиција смањи притисак јавности и каже: „Све смо урадили” и тако пребаци одговорност на полиције других земаља, а те полиције, опет, имају много преча посла. Све је то међународно полицијско шминкање
М. Бозокин