Najviše korupcije u saobraćajnoj policiji
NOVI SAD: Sektor unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova je tokom 2016. godine podneo ukupno 201 krivičnu prijavu protiv policajaca i četiri izveštaja kao dopune krivičnih prijava. To je u odnosu na prethodnu godinu 19,6 procenata više (2015. godine je podneto 168 krivičnih prijava). Porast broja podnetih krivičnih prijava pratio je i porast broja prijavljenih policijskih službenika, tako da su krivičnim prijavama koje je 2016. godine podneo Sektor obuhvaćena 183 policijska službenika, što je 5,7 procenta više nego u 2015.
U odnosu na ukupan broj otkrivenih krivičnih dela u 2016. godini, 75,7 procenata predstavljaju ona s elementima korupcije, dok je zastupljenost tih krivičnih dela u 2015. godini bila 67,6 procenta.
Najveći broj krivičnih prijava je podnet protiv policijskih službenika Saobraćajne policije, čak 45 procenata. Ali, ako se uzme u obzir da većina građana saobraćajne prekršaje pokušava da reši davanjem „crvene” policajcu, i podatak da je najviše korupcije u Saobraćajnoj policiji nije iznenađujući.
Tako su policijski službenici Sektora unutrašnje kontrole lišili slobode 30 policajaca PU Čačak i podneli 44 krivične prijave protiv njih nadležnom tužilaštvu zbog postojanja osnova sumnje da su od 27. februara do 20. maja 2016. godine izvršili više krivičnih dela primanja mita i zloupotrebe službenog položaja. Naime, sumnja se da su oni na Ibarskoj magistrali i pravcima Ugrinovci–Preljina, Preljina–Katrga i Preljina – Ovčar banja, od vozača koji su napravili neki saobraćajni prekršaj zahtevali i primali novac u različitim iznosima. Sumnja se da su na taj način oštetili budžet Republike Srbije za 1.505.000 dinara (izračunato po metodologiji minimalne zaprećene novčane kazne).
Marta prošle godine uhapšeno je 15 policajaca SPI za auto-put i prilazne puteve PU za grad Beograd. Oni se sumnjiče da su, uglavnom na državnom putu na potesu Petlovo brdo – Meljak, auto-putu Beograd – Novi Sad, na delu obilaznice oko Beograda od Ostružnice do Ibarske magistrale, kao i na punktu „Lipovica” izvršili krivično delo primanja mita, čime je pričinjena materijalna šteta od tri miliona dinara.
U Krivičnom zakoniku Srbije postoji šest koruptivnih krivičnih dela: zloupotreba službenog položaja, trgovina uticajem, primanje mita, davanje mita, zloupotreba položaja odgovornog lica i zloupotreba u vezi s javnom nabavkom.
Vidljiv je porast zloupotrebe službenog položaja. Prošle godine bilo ih je 94, 2015. godine 75, a 2014. – 72. Najviše primanja mita bilo je 2015. godine, 98, kao i davanja mita – 14 i tri trgovine uticajem.
Tokom 2016. godine, Sektor unutrašnje kontrole je podneo krivične prijave protiv 18 rukovodilaca Ministarstva.
Kako se navodi u izveštaju tog sektora, postoji tzv. plavi zid ćutanja jer su policijski službenici solidarni između sebe, poznaju širok krug kolega u svim organizacionim jedinicama, nespremni su za prijavu korupcije, i u nekim slučajevima postoji tolerantnost rukovodilaca prema korupciji, a često i oni sami generišu korupciju ili su deo grupe.
Pre desetak dana pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Sektora unutrašnje kontrole uhapsili su četiri rukovodioca Policijske uprave u Šapcu zbog postojanja osnova sumnje da su u saizvršilaštvu počinili krivično delo zloupotrebe službenog položaja tako što su prikrili više krivičnih dela koje je počinio policijski službenik.
Osumnjičeni se terete da su od decembra 2016. do februara 2017. godine na području grada Šapca, koristeći službeni položaj, nevršenjem službene dužnosti, svesno i voljno prikrili da je u izvršenju krivičnog dela teške telesne povrede, počinjenog decembra prošle godine, učestvovao i jedan policijski službenik Policijske uprave u Šapcu.
MUP navodi da postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni s umišljajem preduzeli više mera i radnji u cilju prikrivanja krivične odgovornosti tog policajca, nakon što je SUK podneo krivičnu prijavu u kojoj se on prijavljuje kao saizvršilac tog krivičnog dela.
Takođe, sumnja se da su uhapšeni rukovodioci PU u Šapcu preduzeli više mera i radnji u cilju prikrivanja krivične odgovornosti tog policajca, a vezano za krivično delo zlostavljanja i mučenja i protivpravnog lišenja slobode, koje se sumnja da je počinio novembra 2015. godine na štetu jednog maloletnika.
Osumnjičeni rukovodioci su, kako se sumnja, pošto su došli do saznanja da SUK preduzima mere i radnje na rasvetljavanju krivičnog dela nad maloletnikom, pokušali da ometaju postupak dokazivanja davanjem instrukcija kako da se podmite svedoci, u nameri da se suzdrže od davanja iskaza, odnosno da svedoče u korist osumnjičenog policajca.
Jedan od osumnjičenih se takođe tereti da je, kao rukovodilac PU u Šapcu, počinio krivično delo trgovine uticajem tako što je od polovine januara ove godine do marta, u više navrata, koristeći svoj službeni položaj i uticaj, kod više policijskih službenika posredovao da se ne izvrše službene radnje koje bi se morale izvršiti.
Sumnja se da policijski službenici, koji su zatekli više lica u izvršenju saobraćajnog prekršaja, pod uticajem jednog od osumnjičenih, nisu sačinili odgovarajuće zapisnike o sprovedenoj kontroli učesnika u saobraćaju na osnovu kojih se Prekršajnom sudu podnose zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
D. Nikolić