Највише корупције у саобраћајној полицији
НОВИ САД: Сектор унутрашње контроле Министарства унутрашњих послова је током 2016. године поднео укупно 201 кривичну пријаву против полицајаца и четири извештаја као допуне кривичних пријава. То је у односу на prеthodnu годину 19,6 процената више (2015. године је поднето 168 кривичних пријава). Пораст броја поднетих кривичних пријава пратио је и пораст броја пријављених полицијских службеника, тако да су кривичним пријавама које је 2016. године поднео Сектор обухваћена 183 полицијска службеника, што је 5,7 процента више него у 2015.
У односу на укупан број откривених кривичних дела у 2016. години, 75,7 процената представљају она с елементима корупције, док је заступљеност тих кривичних дела у 2015. години била 67,6 процента.
Највећи број кривичних пријава је поднет против полицијских службеника Саобраћајне полиције, чак 45 процената. Али, ако се узме у обзир да већина грађана саобраћајне прекршаје покушава да реши давањем „црвене” полицајцу, и податак да је највише корупције у Саобраћајној полицији није изненађујући.
Тако су полицијски службеници Сектора унутрашње контроле лишили слободе 30 полицајаца ПУ Чачак и поднели 44 кривичне пријаве против њих надлежном тужилаштву због постојања основа сумње да су од 27. фебруара до 20. маја 2016. године извршили више кривичних дела примања мита и злоупотребе службеног положаја. Наиме, сумња се да су они на Ибарској магистрали и правцима Угриновци–Прељина, Прељина–Катрга и Прељина – Овчар бања, од возача који су направили неки саобраћајни прекршај захтевали и примали новац у различитим износима. Сумња се да су на тај начин оштетили буџет Републике Србије за 1.505.000 динара (израчунато по методологији минималне запрећене новчане казне).
Марта прошле године ухапшено је 15 полицајаца СПИ за ауто-пут и прилазне путеве ПУ за град Београд. Они се сумњиче да су, углавном на државном путу на потесу Петлово брдо – Мељак, ауто-путу Београд – Нови Сад, на делу обилазнице око Београда од Остружнице до Ибарске магистрале, као и на пункту „Липовица” извршили кривично дело примања мита, чиме је причињена материјална штета од три милиона динара.
У Кривичном законику Србије постоји шест коруптивних кривичних дела: злоупотреба службеног положаја, трговина утицајем, примање мита, давање мита, злоупотреба положаја одговорног лица и злоупотреба у вези с јавном набавком.
Видљив је пораст злоупотребе службеног положаја. Прошле године било их је 94, 2015. године 75, а 2014. – 72. Највише примања мита било је 2015. године, 98, као и давања мита – 14 и три трговине утицајем.
Током 2016. године, Сектор унутрашње контроле је поднео кривичне пријаве против 18 руководилаца Министарства.
Како се наводи у извештају тог сектора, постоји тзв. плави зид ћутања јер су полицијски службеници солидарни између себе, познају широк круг колега у свим организационим јединицама, неспремни су за пријаву корупције, и у неким случајевима постоји толерантност руководилаца према корупцији, а често и они сами генеришу корупцију или су део групе.
Пре десетак дана припадници Министарства унутрашњих послова – Сектора унутрашње контроле ухапсили су четири руководиоца Полицијске управе у Шапцу због постојања основа сумње да су у саизвршилаштву починили кривично дело злоупотребе службеног положаја тако што су прикрили више кривичних дела које је починио полицијски службеник.
Осумњичени се терете да су од децембра 2016. до фебруара 2017. године на подручју града Шапца, користећи службени положај, невршењем службене дужности, свесно и вољно прикрили да је у извршењу кривичног дела тешке телесне повреде, почињеног децембра прошле године, учествовао и један полицијски службеник Полицијске управе у Шапцу.
МУП наводи да постоје основи сумње да су осумњичени с умишљајем предузели више мера и радњи у циљу прикривања кривичне одговорности тог полицајца, након што је СУК поднео кривичну пријаву у којој се он пријављује као саизвршилац тог кривичног дела.
Такође, сумња се да су ухапшени руководиоци ПУ у Шапцу предузели више мера и радњи у циљу прикривања кривичне одговорности тог полицајца, а везано за кривично дело злостављања и мучења и противправног лишења слободе, које се сумња да је починио новембра 2015. године на штету једног малолетника.
Осумњичени руководиоци су, како се сумња, пошто су дошли до сазнања да СУК предузима мере и радње на расветљавању кривичног дела над малолетником, покушали да ометају поступак доказивања давањем инструкција како да се подмите сведоци, у намери да се суздрже од давања исказа, односно да сведоче у корист осумњиченог полицајца.
Један од осумњичених се такође терети да је, као руководилац ПУ у Шапцу, починио кривично дело трговине утицајем тако што је од половине јануара ове године до марта, у више наврата, користећи свој службени положај и утицај, код више полицијских службеника посредовао да се не изврше службене радње које би се морале извршити.
Сумња се да полицијски службеници, који су затекли више лица у извршењу саобраћајног прекршаја, под утицајем једног од осумњичених, нису сачинили одговарајуће записнике о спроведеној контроли учесника у саобраћају на основу којих се Прекршајном суду подносе захтеви за покретање прекршајног поступка.
Д. Николић