"Dnevnik" saznaje: Vujanović i Marović u postupku protiv Davinića
Predsednik Crne Gore Filip Vujanović i bivši predsednik nekadašnje zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović dali su pisane izjave, kao svedoci, u procesu koji se pred Višim sudom u Beogradu vodi protiv bivšeg ministra odbrane SCG Prvoslava Davinića, u vezi s dva slučaja iz 2005. godine: prodaje „ispod cene” viška pušaka Vojske SCG crnogorskom državnom preduzeću „Jugoimport-Mont” i rešavanja stambenog pitanja generala Ljubiše Jokića.
Kako „Dnevnik” saznaje, Vujanovićevo pisano svedočenje trebalo bi da bude dokaz na suđenju koje se ponavlja pošto je Apelacioni sud ukinuo prvu oslobađajuću presudu Višeg suda i naložio da se u novom postupku ispitaju kao svedoci sva tri nekadašnja člana Vrhovnog saveta odbrane SCG, tadašnji predsednik zajednice SCG Svetozar Marović, predsednik Crne Gore Filip Vujanović i tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić.
Vujanović je, po saznanjima našeg lista, usled sprečenosti da svedoči neposredno pred sudom u Beogradu, dao pisanu svedočku izjavu u Višem sudu u Podgorici, u okviru međunarodne pravne pomoći.
Pisanu izjavu od bivšeg predsednika SCG Svetozara Marovića pribavila je odbrana, ali za sada nije poznato da li će sud tražiti da svedoči neposredno na pretresu ili će prihvatiti da bude pročitan taj njegov iskaz.
Očekuje se da svedoči i bivši predsednik Srbije Boris Tadić.
Inače, osim Davinića, u vezi s tačkom optužnice koja se odnosi na rešavanje stambenog pitanja generala Jokića, postupkom je obuhvaćen i penzionisani general Milun Kokanović, bivši pomoćnik ministra odbrane SCG za materijalne resurse, koji je prvobitno takođe bio oslobođen optužbi sada ukinutom prvostepenom presudom.
Optužnica Višeg tužilaštva u Beogradu tereti Davinića za „kršenje procedure 2005. godine prilikom prodaje viška pušaka Vojske SCG preduzeću ’Jugoimport-Mont’ iz Podgorice”, kako je navedeno, „po ceni nižoj 28 odsto u odnosu na ponudu firme ’Mat-Etrol’ iz Beograda, koja se povukla iz postupka”.
Optužba smatra da je „sporan” i postupak rešavanja stambenog pitanja generala Jokića kupovinom stana u svojinu i da u tom slučaju „nije poštovan pravilnik kojim je regulisano davanje stanova u zakup”. Tužilaštvo smatra da je u oba slučaja pričinjena šteta buyetu Republike Srbije.
Okrivljeni su odbacili optužbe kao „iskonstruisane” i „zlonamerne”.
Neizvesnost oko svedočenja
Čini se da izgledi da se bivši predsednik SCG Svetozar Marović pojavi neposredno pred beogradskim Višim sudom kao svedok nisu veliki. Postoje, naime, i nedoumice o tome gde je on. Beogradska štampa je prenela u aprilu 2017. godine da je Marović primljen na lečenje u Specijalnu bolnicu za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava” u Beogradu.
S druge strane, poznato je i to da je Marović, koji je od sredine devedesetih godina prošlog veka donedavno bio visoki funkcioner DPS-a, u prvoj polovini 2017. osuđen na osnovu sporazuma o priznanju krivice zaključenog s crnogorskim Specijalnim tužilaštvom, po optužbi za zloupotrebe u vezi s opštinskim nekretninama u Budvi, na kaznu od tri godine i deset meseci zatvora i da uplati državi 1,1 milion evra, a još 100.000 evra u humanitarne svrhe.
U vezi sa stambenim pitanjem generala Ljubiše Jokića odbrana tvrdi da je to rešila „Vlada Crne Gore iz svojih sredstava i da to nema veze ni s Ministarstvom odbrane SCG ni s buyetom Srbije”.
U vezi s postupkom prodaje viška pušaka Vojske SCG, odbrana Prvoslava Davinića tvrdi da je „posle nespornog odustanka najpovoljnijeg ponuđača firme 'Mat-Etrol', Vrhovni savet odbrane doneo odluku da se oružje proda ’Jugoimport-Montu’, navodeći da se takva odluka donosi iz političkih razloga koji su se ticali pomoći privredi Crne Gore”.
J. J.