Ako se pita novi zakon, odzvonilo je divljanju navijača
U Srbiji se od 2003. godine, uz nekoliko izmena i dopuna, primenjuje Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, kojim su utvrđene mere za sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama i u vezi sa sportskim manifestacijama.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je dobilo obavezu da prati stanje javnog reda na sportskim priredbama, analizama je došlo do zaključka da pripadnici navijačkih grupa, koristeći nedostatke Zakona, nasilje i nedolično ponašanje prenose sa sportskih objekata u njihovu neposrednu blizinu, na ulice i dolazne pravce, čime se nanosi nemerljiva šteta, ne samo društvu već i ugledu i reputaciji Srbije. Upravo zbog pojedinih manjkavosti Zakona prema počiniocima krivičnih dela i prekšaja, Vlada Srbije usvojila je Predlog izmena i dopuna Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama i uputila ga poslanicima Skupštine Srbije na usvajanje.
Kao posledica manjkavosti Zakona, MUP mora za sportske priredbe da angažuje veliki broj policijskih službenika na obezbeđenju, pa je prosek od oko 2.500 do 3.000 na priredbama povećanog rizika postao uobičajen. MUP je u obavezi da svaki mogući incident na koji ukaže bezbednosna procena predupredi dodatnim angažovanjem policijskih službenika, bez mogućnosti da se osloni na generalnu prevenciju koju bi kaznene odredbe Zakona mogle ostvariti.
Sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja nužno iziskuje promene pomenutog zakona jer samo tako će MUP i pravosudni organi moći efikasnije da preduzimaju mere i radnje u cilju sprečavanja nasilja na sportskim priredbama, a pravim navijačima i ljubiteljima sporta omogućiće da se osećaju bezbedno i uživaju u sportu.
Glavne novine tih izmena i dopuna su da će kaznu od milion do dva miliona plaćati sportski savez, društvo ili organizacija koji ne osiguraju bezbedno održavanje priredbe, ne angažuju redarsku službu, ne obezbede vođenje evidencije o prodaji ulaznica i ne dostave je MUP-u.
Zatvor od 30 do 60 dana ili novčana kazna od 50.000 do 15.000 dinara predviđena je za one koji fizički napadnu učesnike, uništavaju imovinu, poseduju pirotehnička sredstva, maskiraju se za vreme nasilja.
Izmenama se proširuje šta sve spada u nasilje i nedolično ponašanje na sportskim priredbama. Tako se, pored dosadašnjeg napada na učesnike, bacanja predmeta na teren, izazivanja nereda, paljenja navijačkih rekvizita, u nasilje i nedolično ponašanje ubraja i pokušaj unošenja ili isticanja u sportskom objektu obeležja kojima se vređaju nacionalna, verska, rasna ili druga osećanja ili izaziva mržnja ili netrpeljivost koja može dovesti do fizičkog sukoba. Na listu budućih sankcija dodati su i oni koji u dolasku na stadion ili odlasku s njega budu nosili pirotehnička ili neka druga sredstva kojima se može ugroziti bezbednost.
Biće kažnjeni i oni koji budu maskirali lica odevenim ili drugim predmetima prilikom nasilja ili u blizini sportskog objekata.
Propisano je da organizator sportske priredbe povećanog rizika ima obavezu da otvori ulaze najkasnije dva sata pre njenog početka, a organizatori ostalih sportskih priredbi da to učine najkasnije sat pre početka. Takođe, ulazak u prateće prostorije sportskog objekta, kao što su sanitarne, garderobne, spremišne, uslovljava se posedovanjem ulaznice ili dozvole koju izdaje organizator sportske priredbe.
Novčanu kaznu između jedan i dva miliona dinara platiće organizator koji ne bude vodio evidenciju o prodaji ulaznica i ne dostavi je MUP-u, kao i onaj koji proda više od četiri ulaznice jednom licu. Kaznom zatvora od 30 do 60 dana, ili novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara, kazniće se svako fizičko lice koje učestvuje u tuči na sportskoj priredbi, koje poseduje u dolasku na sportsku priredbu ili odlasku s nje pirotehnička sredstva, predmete i sredstva kojima može ugroziti bezbednost drugih, onaj ko se maksira radi prikrivanja identiteta u nasilju i onaj ko konzumira alkohol. Ukoliko je prekršaj iz tog člana izvršen u grupi, učinilac prekršaja kazniće se zatvorom od 45 do 60 dana i novčanom kaznom od 100.000 do 150.000 dinara.
Prilikom organizovanja međunarodnih sportskih priredaba, sportskih priredaba povećanog rizika ili onih najvišeg ranga nacionalnih ekipnih sportskih takmičenja, organizator je dužan da za obavljanje poslova redarske službe angažuje pravno lice ili preduzetnika za poslove privatnog obezbeđenja. Od organizatora sportske priredbe traži se da vodi evidenciju o prodatim ulaznicama. Ta evidencija mora da sadrži ime i prezime, JMBG ili broj putne isprave. Tu evidenciju odmah, a najkasnije do završetka sportske priredbe, dostavlja teritorijalno nadležnoj jedinici MUP-a, nakon čega je briše.
Organizatori imaju obvezu i da MUP-u dostave podatke o identitetu lica koja poseduju godišnje ili druge povlašćene ulaznice, i to pre početka takmičenja. Ta obaveza odnosi se i na organizatore sportskih priredaba koji omogućavaju besplatan ulaz posetiocima. Organiztor je dužan da obezbedi da se ulaznice prodaju isključivo licima koja imaju ličnu kartu ili pasoš. Jednom licu ne može se prodati više od četiri ulaznice, nezavisno od načina prodaje.
U važećem Zakonu navedeno je da je zabranjena prodaja ili konzumiranje alkoholnih pića u sportskom objektu i na udaljenosti od jednog kilometra od njega u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, a u ostalim mestim do 300 metara za vreme održavanja sportske priredbe. Sada je dodaje da se razdaljina računa vazdušnom linijom, kao i da nadzor nad sprovođenjem može vršiti i Komunalna policija.
LJ. Malešević