Zašto radnici u „Juri” kleče
Inspektorat za rad je upoznat sa snimkom radnika zaposlenih u fabrici „Jura” koji u pogonu kleče pred rukovodiocima i odmah je uputio inspektore koji su sada tamo.
Oni će, navodi se, ispitati taj slučaj i postupiti u okviru nadležnosti Inspekcije rada.Inspektorat za rad je upoznat sa snimkom i odmah je uputio inspektore u „Jura korporaciju” d. o. o. Rača, i u korporaciju „Jura” u Leskovcu, koji su sada tamo da bi ispitali slučaj u vezi sa snimkom i postupili u okviru nadležnosti Inspekcije rada”, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu rada.
Kako je istaknuto, zaposleni u korporaciji „Jura” nisu se do sada obraćali Inspektoratu rada zbog zlostavljanja na radu, već je zabeleženo nekoliko prijava nekadašnjih radnika te fabrike koji su se, po prestanku radnog odnosa, obraćali Inspekciji rada s pritužbom da su u bivšem preduzeću trpeli neki vid mobinga.
Kako je navedeno, od početka rada „Jura korporacije” u Srbiji, Inspekcija rada je kod tog poslodavca sprovela ukupno 24 inspekcijska nadzora u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, po službenoj dužnosti i po zahtevu stranke, od toga samo u poslednje dve godine 17.Inspekcijski nadzori su se obavljali, kako u sedištu poslodavca, tako i u svim proizvodnim pogonima „Jura korporacije” u Srbiji: u Rači, Leskovcu i Nišu.
Prilikom inspekcijskog nadzora niko od zaposlenih nije prijavio slučajeve zlostavljanja i maltretiranja koji su navedeni u pojedinim medijima, niti su inspektori došli do dokaza koji bi te navode potvrdili, ističu u Ministarstvu rada. Inspekcija je utvrdila da su svi zaposleni u „Jura korporaciji” d. o. o. Rača – ogranak Leskovac u skladu sa Zakonom dobili obaveštenje o zabrani zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja na radu i u vezi s radom.
Nedostaci koji su utvrđivani prilikom inspekcijskih nadzora u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu odnosili su se, između ostalog, na to da ugovori o radu nisu sadržali novčani iznos osnovne zarade, zatim, da nije utvrđen raspored radnog vremena u okviru radne nedelje niti donete odluke o korišćenju pauze u toku rada, kao i da zaposlenima koji su na porodiljskom odsustvu radi nege deteta nisu uručeni obračuni naknade zarade za porodiljsko odsustvo te da se ne vodi evidencija zarade...Poslodavcu je uvek nalagano da nedostatke koji su utvrđivani prilikom nadzora otkloni u datim rokovima, a zbog utvrđenih prekršaja podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
Na osnovu zahteva predstavnika sindikalne organizacije, koji su dobili otkaze ugovora o radu zbog navodne zloupotrebe položaja i prekoračenja ovlašćenja, inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da su prava očigledno povređena te su doneta rešenja kojima se zaposleni vraćaju na rad, a podneti su i zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
E. Dn.
Nedopustivo, čak i da je šala
Savez samostalnih sindikata Srbije upozorio je da se u kompaniji Jura, kao i u mnogim drugim preduzećima u Srbiji nehumano postupa prema zaposlenima i ne poštuju radnička prava.Savez samostalnih sindikata Srbije upozorava da država ništa ne čini da ih zaštiti.Taj sindikat je reagovao posle objavljivanja reklamnog video spota koreanske kompanije Jura, koja ima pogone u Nišu, Leskovcu i Rači, u kojem se vidi kako radnici kleče pored automobila u prisustvu poslovodstva.
U saopštenju Sindikata je navedeno da je takvo postupanje nedopustivo, čak i da je u pitanju šala ili promotivni spot, jer dostojanstveni rad podrazumeva dostojanstvo na radu, zaposlene koji dostojanstveno stoje, a ne kleče.„Video snimkom, kao i brojnim primerima nehumanog ponašanja prema zaposlenima, ta korejska kompanija je postala simbol nepoštovanja radničkih prava u Srbiji, ali i Ustava i zakona ove zemlje. Više je nego očigledna činjenica da je stepen eksploatacije i izrabljivanja u Srbiji ogroman, a da država još ne preduzima mere da se stanje poboljša”, ocenio je sindikat.