Зашто радници у „Јури” клече
Инспекторат за рад је упознат са снимком радника запослених у фабрици „Јура” који у погону клече пред руководиоцима и одмах је упутио инспекторе који су сада тамо.
Они ће, наводи се, испитати тај случај и поступити у оквиру надлежности Инспекције рада.Инспекторат за рад је упознат са снимком и одмах је упутио инспекторе у „Јура корпорацију” д. о. о. Рача, и у корпорацију „Јура” у Лесковцу, који су сада тамо да би испитали случај у вези са снимком и поступили у оквиру надлежности Инспекције рада”, речено је Танјугу у Министарству рада.
Како је истакнуто, запослени у корпорацији „Јура” нису се до сада обраћали Инспекторату рада због злостављања на раду, већ је забележено неколико пријава некадашњих радника те фабрике који су се, по престанку радног односа, обраћали Инспекцији рада с притужбом да су у бившем предузећу трпели неки вид мобинга.
Како је наведено, од почетка рада „Јура корпорације” у Србији, Инспекција рада је код тог послодавца спровела укупно 24 инспекцијска надзора у области радних односа и безбедности и здравља на раду, по службеној дужности и по захтеву странке, од тога само у последње две године 17.Инспекцијски надзори су се обављали, како у седишту послодавца, тако и у свим производним погонима „Јура корпорације” у Србији: у Рачи, Лесковцу и Нишу.
Приликом инспекцијског надзора нико од запослених није пријавио случајеве злостављања и малтретирања који су наведени у појединим медијима, нити су инспектори дошли до доказа који би те наводе потврдили, истичу у Министарству рада. Инспекција је утврдила да су сви запослени у „Јура корпорацији” д. о. о. Рача – огранак Лесковац у складу са Законом добили обавештење о забрани злостављања и сексуалног узнемиравања на раду и у вези с радом.
Недостаци који су утврђивани приликом инспекцијских надзора у области радних односа и безбедности и здравља на раду односили су се, између осталог, на то да уговори о раду нису садржали новчани износ основне зараде, затим, да није утврђен распоред радног времена у оквиру радне недеље нити донете одлуке о коришћењу паузе у току рада, као и да запосленима који су на породиљском одсуству ради неге детета нису уручени обрачуни накнаде зараде за породиљско одсуство те да се не води евиденција зараде...Послодавцу је увек налагано да недостатке који су утврђивани приликом надзора отклони у датим роковима, а због утврђених прекршаја поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка.
На основу захтева представника синдикалне организације, који су добили отказе уговора о раду због наводне злоупотребе положаја и прекорачења овлашћења, инспекцијским надзором је утврђено да су права очигледно повређена те су донета решења којима се запослени враћају на рад, а поднети су и захтеви за покретање прекршајног поступка.
Е. Дн.
Недопустиво, чак и да је шала
Савез самосталних синдиката Србије упозорио је да се у компанији Јура, као и у многим другим предузећима у Србији нехумано поступа према запосленима и не поштују радничка права.Савез самосталних синдиката Србије упозорава да држава ништа не чини да их заштити.Тај синдикат је реаговао после објављивања рекламног видео спота кореанске компаније Јура, која има погоне у Нишу, Лесковцу и Рачи, у којем се види како радници клече поред аутомобила у присуству пословодства.
У саопштењу Синдиката је наведено да је такво поступање недопустиво, чак и да је у питању шала или промотивни спот, јер достојанствени рад подразумева достојанство на раду, запослене који достојанствено стоје, а не клече.„Видео снимком, као и бројним примерима нехуманог понашања према запосленима, та корејска компанија је постала симбол непоштовања радничких права у Србији, али и Устава и закона ове земље. Више је него очигледна чињеница да је степен експлоатације и израбљивања у Србији огроман, а да држава још не предузима мере да се стање побољша”, оценио је синдикат.