Sertić: „Petrohemija”, MSK i „Azotara” trebaju Srbiji
– Imaju tržišni potencijal, ali moraju da se stvore preduslovi – rekao je Sertić. – Za MSK i „Azotaru” to je cena gasa o kojoj se pregovara s „Gaspromom”, granica minimalnog profita je, u zavisnosti od firme, od 220 do 280 dolara. „Petrohemija” je u prvom kvartalu prvi put bila pozitivna, ali ima veliki dug od oko 500 miliona evra. Formirana je radna grupa za privatizaciju te tri firme i vrlo brzo ćemo izneti rešenja.
Na pitanje čime će MMF biti zadovoljan kad je reč o hemijskom kompleksu, Sertić je rekao da MMF želi da vidi našu posvećenost rešavanju tih problema i u okviru toga dugoročne planove.
– Ako „Petrohemija” nema gubitke i tražimo kupca, to je sada dovoljno. Njih ne interesuje kako ćemo da obavimo privatizaciju, već da firme plaćaju obaveze javnim preduzećima jer bez toga ni te firme ne mogu da se oporave. Na primer, nema rešenja za „Srbijagas” ako mu te firme duguju i ne plaćaju gas – naveo je Sertić.
Kad je u pitanju privatizacija „Telekoma Srbija”, ministar privrede je rekao da još nema konačnog modela prodaje.
– Odredićemo ga kad dobijemo pisma o zainteresovanosti jer će Vlada ovih dana raspisati javni poziv – rekao je on. – Procedura za određivanje modela ista je kao i kod privatizacije ostalih firmi – na jednoj strani imate finansijske pokazatelje, bilanse, prihode, rashode, a na drugoj šta žele i nude kupci. Na kraju se u skladu sa zakonskim rešenjima određuje model privatizacije.
E. Dn.