Projekat AGRINNO - Uzgoj povrća u inovativnom plasteniku
Na Oglednom polju Odeljenja za povrtarstvo Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, 24. oktobra 2018. godine je održana radionica „Uzgoj povrća u inovativnom plasteniku“.
Radionica je organizovana u okviru projekta „Inovacija poljoprivrede za obezbeđivanje rasta i zapošljavanja u prekograničnom regionu – AGRINNO“ čija je implementacija počela 1. aprila 2018. godine i trajaće narednih 20 meseci. Ukupan budžet projekta iznosi 325.536,75 evra od čega se 85% sufinansirana iz Intereg – IPA Programa prekogranične saradnje Mađarska – Srbija 2014-2020. Specifični ciljevi projekta su (1) promovisanje novog modela poljoprivrednog poslovanja i predstavljanje inovativne tehnologije u plastenicima, (2) pomoć nezaposlenima u seoskim naseljima u prekograničnoj oblasti u cilju uspostavljanja produktivnije i ekonomičnije proizvodnje povrća na sopstvenim okućnicama, (3) ekološki uzgoj biljnih kultura na otvorenom i u plastenicima i (4) poboljšanje znanja i sticanje neophodnih veština za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.
Izražavajući zadovoljstvo dosadašnjom realizacijom projekta Vuk Radojević, Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, rekao je: ''Veliko mi je zadovoljstvo da predstavim prvi projekat u kom je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo nosilac projekta, želim da se zahvalim našim partnerima Fondu „Evropski poslovi“ APV, Institutu za ratarstvo i povrtarstvo i svakako našim partnerima iz Mađarske županije Čongrad. Pored jednog, već postavljenog, modernog plastenika u planu je postavljanje još tri u Rumi, Futogu i Vršcu i iz tog razloga očekujemo da srednje poljoprivredne škole omoguće učenicima da pored teorijskih saznanja ovladaju i praktičnim, imajući u vidu da ovi plastenici imaju najsavremeniju tehnologiju i opremu.''
O tome zašto se Županija Čongrad odlučila da učestvuje u projektu, Timea Palfi, direktorica Neprofitnog d.o.o. za razvoj Županije Čongrad je u izjavi za medije rekla:
''Županija Čongrad prvi put učestvuje u ovakvom projektu i veoma smo uzbuđeni zbog toga. Projekat nam je bitan da bi umrežili prekogranične opštine i da bi unapredili saradnju sa institucijama iz Srbije. Znanje i iskustvo koje imamo u Mađarskoj, zajedno sa tehnologijom koju primenjujemo želeli bi da prenesemo i polaznicima našeg seminara iz Srbije.''
Kako se može proizvoditi povrće u plastenicima bez pesticida i grejanja i na koji način se prati celokupan proces proizvodnje putem aplikacije na mobilnom telefonu učesnicima je prezentovao dr Janko Červenski, član projektnog tima:
''Ovim projektom je planirana organizacija edukativnih radionica u novoosnovanim inkubatorima na kojima ćemo pokazati da se tokom cele godine u plasteniku mogu proizvoditi različite povrtarske kulture. Povrće se proizvodi u plastenicima bez pesticida i bez grejanja, a temperatura, navodnjavanje i dizanje stranica plastenika se kontroliše preko aplikacije na mobilnom telefonu.''
Direktorka Fonda „Evropski poslovi“ APV, Vidosava Enderić izjavila je da je veoma ponosna što je Fond deo konzorcijuma partnera na ovom projektu, jer smatra da je poljoprivreda jedna od najvećih resursa i potencijala Vojvodine i ovaj inovativni način poljoprivredne proizvodnje će svakako doprineti poboljšanju i unapređenju proizvodnje povrća. Svakako smatra da najznačajniji resurs jesu ljudi i u njih treba ulagati, a upravo to potvrđuje i projekat AGRINNO, ulaganje u inovacije i znanje.
Pomenutom radionicom najavljen je i početak besplatnih predavanja i edukacija učesnika od strane stručnih lica i zaposlenih u Institutu za povrtarsvo i ratarstvo, a koje se finansiraju u okviru projekta.
Zainteresovana lica za učešće na seminarima mogu da se prijave na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu.
(Oglasni tekst)