Tri nove internet stranice za sremskomitrovačke poljoprivrednike
Agencija za ruralni razvoj grada Sremska Mitrovica nedavno je u vikend-naselju Koruška, nedaleko od Suseka, organizovala prezentaciju tri nove veb-stranice registrovanih poljoprivrednih gazdinstava iz sremskomitrovačkog ruralnog područja.
Kako je za „Dnevnik” objasnio direktor Agencije Petar Samardžić, izradom tih prezentacija nastavlja se praksa te ustanove na izradi internet stranica za poljoprivredne proizvođače s teritorije grada Sremska Mitrovica.
„Ove godine odlučili smo se za jednog poljoprivrednika koji se bavi pčelarstvom, odnosno proizvodnjom meda i proizvoda od meda iz Koruške“, rekao je Samardžić.
„Sajt je dobila i preduzetnica iz Kuzmina koja se zajedno s porodicom bavi preradom mesa, kao i Poljoprivredno gazdinstvo „Žilić” iz Martinaca, koje se bavi preradom mleka, odnosno proizvodnjom kravljeg sira.“
Internet stranice su, kao i prethodne godine, izrađene u saradnji s Agroklubom, već su funkciji i nude sve potrebne informacije, povezene su s profilima na društvenim mrežama i prilagođene tabletima i pametnim telefonima. Poljoprivrednici ih mogu besplatno koristiti godinu, a nakon toga odlučuju da li će nastaviti da ga održavaju. Ukoliko se odluče da zadrže sajt, cena zakupa internet domena i održavanje stranice iznosi 7.000 dinara godišnje.
Proizvođač meda i proizvoda od meda Dragan Majkić ističe da mu je internet stranica dobrodošla jer je korisna za promociju njegovih proizvoda.
„Sada cela Srbija, ali i mnogo šire, zna za moju pčelarsku radnju i proizvode“, priča Majkić.
„Tim poslom bavim se pet godina, imam 120 pčelinjih društava, ali planiram povećanje. Imam i api-komoru koja je već imala veliki broj korisnika, koji dolaze na Korušku da se inhaliraju vazduhom iz košnica jer je to dobro za lečenje raznih respiratornih oboljenja, a naročito pomaže kod astme i bronhitisa.“
Za poljoprivredno gazdinstvo „Žilić”, ističe Aleksandar Žilić, internet može proširiti prodajnu mrežu jer je su sada daleko vidljiviji.
Doprinos afirmaciji legalne proizvodnje
„Na taj način doprinosi se afirmaciji i popularisanju legalne prerađivačke delatnosti, koja u poljoprivredi uvek obezbeđuje i dodatnu vrednost. Ove godine su u fokusu prerada mesa i mleka i do kraja godine planiramo još jednu akciju, odnosno realizaciju konkursa da bismo obezbedili podsticajna sredstva za prerađivačke mesa i mleka, ali i u oblasti marketinga“, kaže Samardžić.
„Na porodičnom poljoprivrednom domaćinstvu proizvodimo različite vrste sira: domaći tvrdi, tvrdi dimljeni, tvrdi s paprikom, slatki mladi u kriški, sitni kiseli sir i domaću fetu“, kazao je Žilić.
„Do sada su nam najbolja reklama bili kupci, a proizvode uglavnom prodajemo meštanima našeg sela, u Sremskoj Mitrovici, Laćarku, Kuzminu. Nadamo se da ćemo, uz pogodnosti koje internet nudi, proširiti prodajnu mrežu.“
Prerada mesa „Todošković”, po rečima Marijane Todošković, skoro je registrovana iako je reč o porodičnoj firmi koja se već nekoliko decenija bavi proizvodnjom kulena.
„Reč je o porodičnoj firmi, a proizvodnja kulena duga je 60 godina“, objasnila je Marijana Todošković.
„Internet stranica će nam pomoći da imamo više kupaca i da, osim prodaje na kućnom pragu, možemo da svoje proizvode – kulen, kobasice, slaninu, pečenicu, izrađene po tradicionalnom receptu, prodajemo i putem interneta.“
LJ. Malešević