Suša nemilice bere kukuruz i soju
Zbog velike suše ove jeseni imaćemo ispod prosečnih prinosa kukuruza i soje. Na polovini njiva kukuruza uopšte neće biti, a na drugoj polovini rod će biti od nekoliko stotina kilograma do dve, tri tone po hektaru.
I soja teško podnosi visoke dnevne tempature bez padavina, a zna se da uljarica voli kiši i da joj vlažna klima najviše godi da napreduje .
Dr Vojin Đukić sa Naučnog instituta za ratarstvo i povrtarstvo kaže za “Dnevnik” da klima ove godine liči na 2012. godinu, kada je bilo takođe sušno vreme i soje bilo malo iznad tone po hektaru.
Svaki novi dan bez kiše za soju predstavlja udarac od koga se ne može oporaviti taman i da stignu padavine. Izvesno je da na parcelama gde su sejane rane sorte useva neće biti ove godine. Na tim njivama poljoprivednici već preoravaju soju – istakao je dr Đukić. Naveo je da je u pojedinim područjima i bilo kiše i ukoliko je sejana soja koja se kasnije doseva ima izgleda da soje i bude na nekim njivama. Doduše, i na tim njivama prinosi će biti niži od prosečnih
Kiša koje je tokom vikenda bilo u pojedinim delovima Pokrajine zakasnila je i neće uopšte popraviti stanje jesenjih kulutra.
- Situacija u poljoprivredi zbog suše je zabrinjavajuća. Poljoprivrednike brine kako će pokriti prolećne troškove setve kukuruza i soje i pripremiti se za jesenje sejanje pšenice i uljane repice – kazao je za “Dnevnik” poljoprivrednik iz Kisača Vladimir Francista. – U soji nema zrna ,ali je sigurno da je ratari neće ostaviti na njivama, već uložiti novac i trud i kombajnima proći duž redova. Za raliku od soje u kukuruzu, bar u okolini Novog Sada ima zrna, doduše sitno je, a klipovi mali.
Ratar sa Čeneja u blizini Novog Sada Aca Letić kaže da će velike vrućine doprineti da za desetak dana krene žetva ranih sorti soje, ali da prinosi neće biti ni 30 odsto od prosečnih.
– Soja je izgorela, a zemlja ispucala, rod će će biti desetkovan, ako bude nekoliko stotina kilograma zrna po hektru, biće dobro. I kukuruz je loš, ima “klipčića”, a zrna su retka – kazao je Letić.
U opštine Žitište poljoprivrednici su počeli da siliraju kukuruz, a retki koji su kukuruz navodnjavali očekuju prinose od pola tone do tri po hektaru.
- Ko ima krupne stoke, imaće nekavu koristi od stabla kukuruza jer će bar imati hranu za goveda – kazao je ratar iz Torka, područje opštine Žitište, Đorđe Milotin.
Ratari iz Banata gde se najviše seje suncokret najavljuju da bi žetva trebala na pojedinim njivama da krene sredinom ove sedmice. Mada suncokret dobro podnosi sušu, zbog visokih dnevnih temperatura ranije je završio vegetaciju.
- Suncokret je na području Grada Pančeva u solidnom stanju i poljoprivrednici će rane sorte krenuti da žanju za nekoliko dana – kazao je ratar Vecel Pejov iz Ivanova. - Koliko će biti suncokreta teško je reći, ni orjentaciono ne znamo visinu prinosa, a ni cenu .Vidimo da je zrno sitno i da su ih jata čvoraka rado jela, a od ovih ptica suncokret kao i svake godine nismo uspevali da sačuvamo - kazao je Pejov.
On je jedno vreme dok je bilo vode u kanalu navodnjavao kukuruz, pa će ga ostaviti do žetve, ali ne očekuje velike prinose.
- Oni koji su uspeli da navodnjavaju kukuruz dva tri puta mogu očekivati još nekakav rod, taman da isplate troškove setve – kazao je Milotin.
Po njegovim rečima, potrebno je bar 150 do 200 litara kiše po kvadratnom metru. Ukoliko ona izostane do 15. septembra, Milotin kaže da ne vredi pripremati zemljište za setvu uljane repice i pšenice.
- Suša je toliko velika da se ne isplati ništa raditi u ataru , zbog skupog goriva ne treba pokretati poljoprivrednu mehnizaciju niti kupovati repomaterijal za jesenju setvu – kazao je Milotin.
Posebno je podvukao da zbog velike suše ratari treba da budu oslobođeni plaćanja vodnog doprinosa. -Kanali su presušili i nismo imali odakle da crpino vodu za navodnjavanje, pa bi zato ove godine trebali da budemo oslobođeni ovog troška – kazao je Milotin.
Z. Delić
Foto.R. Hadžić