Subvencije upetostručile stada sjeničke ovce
TUTIN: U opštinama zapadne jugozapadne Srbije povećan je broj domaćinstva koja se bave uzgojem ovaca za 20 odsto, usled povećanja subvencija države u poslednje tri godine.
Prema priči samih stočara, posebno u opštinama Tutin i Sjenica, većina njih se odlučila za uzgoj autohtone vrste „sjeničke ovce“,koja je najtraženija na tržištu zbog odličnih karakteristika koje ima njeno mleko i meso.
Petnaestočlana porodica Tutić iz Delimeđe kod Tutina već više od dve decenije bavi se stočarstvom, a poslednjih nekoliko godina ovčarstvo ima prioritet.
Starešina doma Hamid Tutić kaže da se ovim poslom bavi od kad zna za sebe, a od kada je država počela da daje subvencije, uzgojem ovaca se bave intenzivno, pa su tako stado od 50 ovaca proširili na čak 250.
Subvencije koristimo za kupovinu hrane za ovce, pre svega žita i koncentrata, a zahvaljujući toj mogućnosti uvećali smo proizvodnju, kaže za Glas zapadne Srbije Hamid Tutić.
Prema njegovim rečima, na njihovoj zemlji žito slabo uspeva pa su zato prinuđeni da dokupljuju. On ističe da se u njegovom stadu prošle godine ojagnjilo 300 jagnjadi od 180 ovaca. Od tih 300 jagnjadi svu žensku jagnjad su prodali za priplod, dok su mušku izvezli u Crnu Goru.
Tutić kaže da isključivo gaje „sjeničku ovcu“, koja je autohtona vrsta i pokazala se kao najkvalitetnija i najtraženija, a pritom je i najizdržljivija jer je prilagođena surovim klimatskim uslovima na Pešteri.
Tutići su već spremni za predstojeću zimu, žito i koncentrat su nabavljeni, a ostavljeno je 8.000 bala sena. Hamid sa ponosom ističe da se u njegovom domaćinstvu svi bave ovim poslom.
Njegova kćerka Mirsada ističe da sir prave na tradicionalan način i da je to organski proizvod, jer ne sadrži nikakve aditive niti hemijske supstance.
Hamidov sin Samir kaže da što se tiče izvoza žive stoke najveće količine idu za Crnu Goru.
Da bi zadovoljili potrebe i održali kontinuitet, stoku otkupljujemo od naših kooperanata širom zapadne Srbije. Do sada sa isplatom nismo zakasnili ni minut i na taj način smo dobili dugogodišnje saradnike na obostrano zadovoljstvo, ističe on i dodaje da već 23 godine rade i da se sav posao bazira na datoj reči, poverenju i garancijama.
Samir tvrdi da je „sjenička ovca“ izuzetno kvalitetna sorta i da se pokazala kao najunosnija. Njegove reči potvrđuje Nego Tomović veterinar iz matične službe u Kraljevu koji je u obilasku ovih terena.
Sjenička ovca se odlikuje mlečnošću, kvalitetom mesa i vune i da je način pašnjačkog gajenja idealan. Svako umatičeno jagnje od Ministarstva, odnosno Uprave za agrarna plaćanja dobija 7.000 dinara zbog čega mnogi stočari koji gaje rogatu stoku prelaze da se bave ovčarstvom, tvrdi Tomović.
On ističe da se ovčarstvo u poslednjih nekoliko godina razvija zahvaljujući subvencijama države i da je na području zapadne i jugozapadne Srbije broj domaćinstava koja su se odlučila za uzgoj ovaca uvećan za 20 posto.
U domaćinstvu porodice Tutić ipak ističu da sloga kuću gradi, a strešina doma Hamid zadovoljan je načinom kako njegovi potomci razvijaju posao koji je o započeo.
Samo obraz i reč ne smeju da se pogaze, jer onda nema ni posla, ni saradnje ni poverenja, ističe Hamid.