Субвенције упетостручиле стада сјеничке овце
ТУТИН: У општинама западне југозападне Србије повећан је број домаћинства која се баве узгојем оваца за 20 одсто, услед повећања субвенција државе у последње три године.
Према причи самих сточара, посебно у општинама Тутин и Сјеница, већина њих се одлучила за узгој аутохтоне врсте „сјеничке овце“,која је најтраженија на тржишту због одличних карактеристика које има њено млеко и месо.
Петнаесточлана породица Тутић из Делимеђе код Тутина већ више од две деценије бави се сточарством, а последњих неколико година овчарство има приоритет.
Старешина дома Хамид Тутић каже да се овим послом бави од кад зна за себе, а од када је држава почела да даје субвенције, узгојем оваца се баве интензивно, па су тако стадо од 50 оваца проширили на чак 250.
Субвенције користимо за куповину хране за овце, пре свега жита и концентрата, а захваљујући тој могућности увећали смо производњу, каже за Глас западне Србије Хамид Тутић.
Према његовим речима, на њиховој земљи жито слабо успева па су зато принуђени да докупљују. Он истиче да се у његовом стаду прошле године ојагњило 300 јагњади од 180 оваца. Од тих 300 јагњади сву женску јагњад су продали за приплод, док су мушку извезли у Црну Гору.
Тутић каже да искључиво гаје „сјеничку овцу“, која је аутохтона врста и показала се као најквалитетнија и најтраженија, а притом је и најиздржљивија јер је прилагођена суровим климатским условима на Пештери.
Тутићи су већ спремни за предстојећу зиму, жито и концентрат су набављени, а остављено је 8.000 бала сена. Хамид са поносом истиче да се у његовом домаћинству сви баве овим послом.
Његова кћерка Мирсада истиче да сир праве на традиционалан начин и да је то органски производ, јер не садржи никакве адитиве нити хемијске супстанце.
Хамидов син Самир каже да што се тиче извоза живе стоке највеће количине иду за Црну Гору.
Да би задовољили потребе и одржали континуитет, стоку откупљујемо од наших коопераната широм западне Србије. До сада са исплатом нисмо закаснили ни минут и на тај начин смо добили дугогодишње сараднике на обострано задовољство, истиче он и додаје да већ 23 године раде и да се сав посао базира на датој речи, поверењу и гаранцијама.
Самир тврди да је „сјеничка овца“ изузетно квалитетна сорта и да се показала као најуноснија. Његове речи потврђује Него Томовић ветеринар из матичне службе у Краљеву који је у обиласку ових терена.
Сјеничка овца се одликује млечношћу, квалитетом меса и вуне и да је начин пашњачког гајења идеалан. Свако уматичено јагње од Министарства, односно Управе за аграрна плаћања добија 7.000 динара због чега многи сточари који гаје рогату стоку прелазе да се баве овчарством, тврди Томовић.
Он истиче да се овчарство у последњих неколико година развија захваљујући субвенцијама државе и да је на подручју западне и југозападне Србије број домаћинстава која су се одлучила за узгој оваца увећан за 20 посто.
У домаћинству породице Тутић ипак истичу да слога кућу гради, а стрешина дома Хамид задовољан је начином како његови потомци развијају посао који је о започео.
Само образ и реч не смеју да се погазе, јер онда нема ни посла, ни сарадње ни поверења, истиче Хамид.