Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Paori traže za suncokret 40 dinara, a dobijaju 25

24.08.2019. 14:17 14:20
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Mimo očekivanja, žetva suncokreta počela je na pojedinim njivama ove sedmice pošto su visoke temperature doprinelo tome da zrno ranije sazri.

Pravi posao očekuje se sredinom naredne nedelje, kada će kombajni ravnomerno biti prisutni u svim  regionima. Još nema podataka o tome kakav je prinos na požnjevenim oranicama, ali u Udruženju „Žita Srbije” očekuju da će biti raznolik i kretati se od dve i po tone po hektaru do četiri tone, i da će domaći prosek suncokreta ovogodišnjeg roda biti kao i lane, 3,1 tone po hektaru, eventualno 3,2.

U ovoj žetvi, podsećamo, imamo pod suncokretom 220.000 hektara, dok smo ga lane imali posejanog na 245.000 hektara.

Još se ne zna pouzdano koliko će koštati novo zrno. Ratari smatraju da bi kilogram suncokreta trebalo da košta bar 40 dinara, i navode da je to minimalna cena, u koju nisu računali amortizaciju i akumulaciju već samo direktne troškove proizvodnje, dok su uljare odredile akontativnu cenu od 25 dinara, bez PDV-a, i navele da će po završetku žetve izaći s konačnom cenom.

Tokom lanjske žetve, recimo, suncokret je bio 30-31 dinarm s PDV-om, pa su svi izgledi da će po toj ceni biti plaćan i sadašnji rod. 


Imaćemo najmanje 700.000 tona

Po rečima direktorke Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olge Čurović, u Ukrajini i Rusiji, kao i u našem okruženju, prvenstveno Bugarskoj i Rumuniji, pod suncokretom su velike površine pa će se spram inotržišta formirati i domaća cena iz ove žetve. – U svetu je ogromna proizvodnja, ne samo suncokreta već uopšte uljarica, i to će imati uticaja na to koliko će iznositi kilogram domaćeg suncokreta – kazala je direktorka Čurović. – Žetva je krenula i prinosi su iznad tri tone po hektaru. Očekivanja su da ćemo ove godine imati bar 700.000 tona suncokreta, a od te količine dve trećine ćemo moći da prodamo na inotržište.


– U toku je analiza nove žetve – kaže direktor sirovinskog sektora u uljari „Banat”, koja, kao i drugi otkupljivači, plaća novi suncokret po akontativnoj ceni od 25 dinara, bez PDV-a, Zlatko Kanjuh. – Procena je da je rod dobar i da ćemo imati dosta suncokreta, ali koliko će konačno koštati, znaće se po završetku žetve. On je naveo da je na lageru uljare već uskladišteno 3.000 tona suncokreta.

Direktor „Žita Srbije” Vukosav Saković kaže da se svake godine prilikom skidanja useva ponavlja ista priča: imamo dve suprotstavljene strane – poljoprivrednike nezadovoljne otkupcim cenama i otkupljivače, koji sada za suncokret plaćaju akontaciju od 25 dinara, bez PDV-a.

– Ponuda i potražnja će odrediti pravu cenu i tu nema dileme, samo je na ratarima da odluče da li će rod predati uljarama ili izvoznicima – naveo je Saković. – Iz ranijih iskustava poznato je da će uljare platiti malo više nego izvoznici i na poljoprivrednicima je da odluče s kime će trgovati. Trenutno tona suncokreta utovarenog na barže staje od 265 evra do 270 evra.

Mada su ratari nezadovoljni akontacijom od 25 dinara i neko vreme najavljivali i proteste, do toga neće doći.

U Udruženju „Pančevački ratati” kažu da ne postoji kritična masa za proteste jer su udruženja međusobno podeljena.

– Akontacija je ponižavajuća, suncokret treba da košta bar 40 dinara, s PDV-om – kazao je ratar Jovan Negovan.

Predsednik Saveza poljoprivrednika Banata Dragan Kleut ukazao je na to da je rod suncokreta na području srednjeg Banata podbacio zbog nevremena od pre mesec i po.

– Prinosi se kreću oko 1,2 tone po hektaru, i to smo preneli lokalnoj samoupravi, tražeći da nam se nadoknadi šteta – istakao je Kleut.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar
Žetva uljarica: Paori bi da suncokret bude 40 dinara, a soja 50

Žetva uljarica: Paori bi da suncokret bude 40 dinara, a soja 50

26.07.2019. 22:50 22:55