PAD PROIZVODNJE U HRVATSKOJ Čije će mleko piti komšije?
Ukupna količina prikupljenih svih vrsta mleka, kao i mlečnih proizvoda (izuzev nekih vrsta sira) u Hrvatskoj tokom 2023. manja je nego godinu dana ranije, a najdrastičniji pad od 20,2 odsto odnosi se na ovčije mleko, objavio je hrvatski Državni zavod za statistiku (DZS).
Taj iznos je nešto niži kada je reč o kozjem mleku (11,6 odsto), dok je kravljeg mleka proizvedeno manje za sedam odsto. Međutim, ako se uzmu u obzir količine u 2023. godini, najveći pad zabeležen je kod prikupljanja kravljeg mleka - za oko 28.400 tona, kod ovčijeg za 450 tona, a kozjeg za 411.
Količina neobranog mleka, koju su uvezle hrvatske mlekare u 2023, u odnosu na godinu dana ranije, neznatno je smanjena - za oko 0,3 odsto (ili za oko 490 tona), dok je količina uvezenog kiselog mleka manja za oko 29 odsto (2.200 tona).
U Hrvatrskoj je smanjena proizvodnja mleka za piće, kajmaka i napitaka na bazi mleka, dok je povećana količina samo fermentisanih proizvoda i nekih vrsta sira, naročito kozjeg, koja je tokom godine porasla za 53 odsto. Interesantno je da je u posmatranom periodu ukupan sadržaj mlečne masti u prikupljenom kravljem mleku manji za 6,5 odsto, u ovčijem za 20,3 odsto, a u kozjem za 9,5 odsto.