OVA godina je NAJIZAZOVNIJA za VOĆARE! Kiše donele štetočine
Zbog čestih kiša, voćari su ove sezone imali mnogo briga u pogledu zaštite voćnih zasada.
Što se tiče vremenskih uslova, kako tvrdi dipl. inž. zaštite bilja Marija Kolundžija, ova godina je možda i najizazovnija u poslednje dve decenije. To se odnosi na zaštitu – kako i kad šta uraditi, a pitanje je da li su proizvođači u tom kratkom vremenskom periodu, uspeli da zaštite svoje zasade od različitih prouzrokovača bolesti.
,,Izazova je bilo pođednako svuda: što se tiče monilije, u to vreme cvetanja koštičavih voćnih vrsta imali smo česte kiše, što se vidi i u berbi višanja. Što se tiče jabuke, venturija se ponovo vratila upravo s tim kišama, a najteža i najizazovnija godina jeste za zaštitu vinove loze, jer smo od početka maja, kada je vinova loza krenula sa vegetacijom, imali česte, konstantne kiše. Ono što nismo naučili do ove godine, ove godine smo naučili na teži način – da se vinova loza ne štiti po programu, već po tome kada ima uslove za određene patogene. Ove godine, ko god je vinovu lozu štitio na 7-8 dana, i to od prouzrokovača plamenjače, crne truleži, kasnije botritisa, braće grožđe u ovoj godini”, tvrdi Marija Kolundžija.
Zbog čega su mnogim voćarima opadali plodovi?
,,Ove godine smo imali hladan april i prvu polovinu maja, tako da to što je bilo oštećenja tipa osipanja plodova, direktno je vezano za samooplodnju. Upravo u tom vremenskom periodu, kada su šljiva, trešnja pa i kruška bile u cvetanju, imali smo hladno vreme, nismo imali pčele za oplodnju, plodovi su zastajali u porastu i opadali”, objašnjava Kolundžija.
Kako tvrdi naša sagovornica, mi smo iz najkritičnijeg perioda izašli. Ono što je u nastavku sezone važno jeste zaštita od insekata. Veoma je važna zaštita od raznih štetočina – kod jabuke pre svega zaštita od crvljivosti, kod nektarine od tripsa, a kod vinove loze posebnu pažnju treba obratiti na sivu trulež i grožđanog moljca.
Agromedija